11 listopada - narodowe Święto Niepodległości w Brdowie obchodzone jest bardzo uroczyście. Zgodnie z kilkuletnią już tradycją uczniowie miejscowej Szkoły Podstawowej przygotowują okolicznościową akademię, która odbywa się przy mogiłach powstańców styczniowych, znajdujących się na cmentarzu parafialnym. W tym roku uroczystość odbyła się 8 listopada; mimo chłodu cała wspólnota Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z nauczycielami i katechetami udała się na cmentarz, aby przy zbiorowej mogile (kryjącej doczesne szczątki ponad 70 powstańców, poległych 29 kwietnia 1863 r. w bitwie pod Brdowem). Zebrani słuchali strof wierszy i pieśni patriotycznych, prezentowanych przez uczniów trzeciej klasy Gimnazjum, słów nawiązujących do zmagań pokoleń Polaków o wolną i niepodległą Ojczyznę. W tym kontekście słowa Roty oraz pieśni: Żeby Polska była Polską brzmiały szczególnie wymownie. Biało-czerwona flaga przypominała, że uczestniczymy w ważnym święcie.
Na zakończenie wspólnie odśpiewano hymn narodowy Jeszcze Polska nie zginęła, Kapłan odmówił modlitwę za zmarłych bohaterów, po czym delegacja uczniów złożyła na powstańczych grobach wiązanki kwiatów i zapaliła znicze.
Uroczystość była ważną lekcją patriotyzmu. Choć dla wielu słowo "patriotyzm" stało się niemodne, niestosowne, nie na czasie - brdowska Szkoła stara się kształtować u uczniów poczucie patriotyzmu na różne sposoby, m.in. przez organizowanie właśnie takich uroczystości. Szacunek i miłość do kraju ojczystego są nieprzemijalnymi wartościami. "Takie będą bowiem Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"... Zachowanie uczniów podczas uroczystości, powaga, skupienie, zdejmowanie nakryć głowy podczas śpiewania hymnu to dostrzegalne dowody naszej pracy nad kształtowaniem ich świadomości narodowej.
11 listopada, po Sumie, wierni z brdowskiej parafii wraz z o. Franciszkiem udali się pod pomnik poświęcony pamięci powstańców styczniowych, gdzie modlili się za spokój ich dusz, a także za pomyślność dla Polski. To też zwyczaj na trwałe wpisany w lokalną tradycję. Społeczność małej ojczyzny w różny sposób czci pamięć minionych pokoleń, a tym samym uczy kolejne pokolenia "świętej miłości kochanej Ojczyzny".
Pomóż w rozwoju naszego portalu