Reklama

Kościół

Wystawa Sacroexpo – od ćwierć wieku w służbie

Od 25 lat Sacroexpo przyciąga do Kielc producentów i dystrybutorów produktów sakralnych niemal z całej Europy. To miejsce, gdzie obok dewocjonaliów, akcesoriów liturgicznych i elementów wyposażenia kościołów, prezentowane są najnowsze technologie i rozwiązania informatyczne.

[ TEMATY ]

SacroExpo

Mat.prasowy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W programie nadchodzącej edycji targów zaplanowano wystawy poświęcone współczesnej sztuce sakralnej i tradycji maronickiej, konferencję o katolicyzmie jutra, spotkania autorskie i liczne wydarzenia towarzyszące. Jubileuszowe Sacroexpo już od 10 do 12 czerwca w Targach Kielce.

Wszystko dla kościoła i wiernych

W tegorocznej edycji targów swoją obecność zadeklarowali już Wystawcy z 10 krajów, w tym z Austrii, Chorwacji, Francji, Grecji, Niemiec, Polski, Portugalii, Stanów Zjednoczonych, Węgier i Włoch. Na wystawie, oprócz stałej oferty w postaci obrazów, ikon, rzeźb i figurek, a także gadżetów i pamiątek religijnych można zobaczyć również najnowsze rozwiązania technologiczne takie jak: maszyny do drukowania obrazów na ścianie, konfesjonały z poduszkami powietrznymi, aplikacje do zamawiania mszy online, kwestomaty czy interaktywne tablice cmentarne. Oferowane rozwiązania ze sfery IT i e-commerce nie tylko ułatwiają codzienne funkcjonowanie kościołów, ale również przekształcają sposób, w jaki wierni uczestniczą w życiu religijnym. To otwiera nowe możliwości dla parafii i wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bogactwo maronickiej tradycji liturgicznej

Reklama

Po raz pierwszy podczas Saroexpo powstanie ekspozycja „Światło wschodu w sercu chaosu”, której celem jest zaprezentowanie bogactwa liturgicznego Kościoła katolickiego obrządku wschodniego, szczególnie tradycji maronickiej. W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć oryginalne manuskrypty oraz faksymile Księgi Psalmów z XVII wieku, będące pierwszymi książkami wydrukowanymi w wschodniej części Imperium Osmańskiego, uznawane za jedno z najwybitniejszych osiągnięć w historii typografii księgi liturgicznej. Wystawa obejmie także liturgiczne księgi katolickie w językach arabskim i syryjskim oraz ponad 40 maronickich ikonografii, ilustrujących cykl roku liturgicznego. Na ekspozycji znajdą się również różnorodne szaty liturgiczne stosowane w obrządku maronickim, autorstwa Maged Bou Tannous, zarówno historyczne, jak i współczesne. Szczególną uwagę przyciągnie unikatowa jedwabna peleryna, haftowana złotą i jedwabną nicią, na której przedstawione są sceny Zmartwychwstania, Zwiastowania, Nawiedzenia, a także postacie dwunastu Apostołów i Cherubinów. W Targach Kielce powstanie przestrzeń do modlitwy, gdzie wierni będą mogli oddać cześć Bogu i modlić się przed relikwiami św. świętych z Libanu, co umożliwi głębszą duchową refleksję w trakcie zwiedzania wystawy.

Nowoczesne oblicza sztuki sakralnej - wystawa i aukcja

Z inicjatywy Domu Aukcyjnego Art. In House, w kieleckim ośrodku ponownie powstanie Strefa Sztuki, na której prezentowane będą nowoczesne i oryginalne prace o tematyce religijnej: obrazy, rzeźby oraz ikony autorstwa m.in. Sylwii Perczak, Krzysztofa Sokołowskiego, Aleksandra Grzybka, Borysa Fiodorowicza, Joanny Mieszko i Jana Dubrowina. Ważną część prac stanowić będą nowoczesne, abstrakcyjne, często minimalistyczne ikony stworzone przez artystów związanych ze Stowarzyszeniem Nowica. Drugiego dnia targów zaplanowano Aukcję Sacrum wszystkich z prezentowanych dzieł. Licytować będzie można osobiście, telefonicznie oraz online.

Bogaty program wydarzeń towarzyszących

Reklama

Sacroexpo dopełnią towarzyszące mu wydarzenia. Centrum Duszpasterskie Wesoła54 w tym roku zaprasza na debatę zatytułowaną „Katolicyzm jutra. Dyskusja świeckich o polskim Kościele”, która odbędzie się drugiego dnia targów, 11 czerwca. Celem spotkania jest otwarta rozmowa na temat roli i znaczenia Kościoła w Polsce w dobie zewnętrznych wyzwań i wewnętrznych przemian. Dyskutować będą m.in. Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, Aneta Liberacka, redaktor naczelna portalu Stacja7.pl i Wydawnictwa Stacja7, Paweł Milcarek, historyk i filozof oraz Zbigniew Nosowski, teolog i socjolog. Strefa dobrej książki będzie okazją do zapoznania się z najnowszymi wydaniami i pozycjami książkowymi zaproponowanymi przez Partnerów Medialnych targów – największe polskie wydawnictwa katolickie. W programie zaplanowano również spotkania autorskie, m.in. z ks. prof. Witoldem Kaweckim, który zaprosi słuchaczy do słonecznych Włoch. Tym razem przybliży dorobek kobiet – twórczyń piękna, a zwłaszcza jednej z nich, Artemizji Gentileschi. Spotkanie będzie doskonałą okazją do osobistego poznania autora, zadania pytań oraz nabycia książek z dedykacją.

Z Sacroexpo na pielgrzymkę

Tradycyjnie już osoby konsekrowane, w tym siostry zakonne, zakonnicy i księża, którzy odwiedzają Sacroexpo w Targach Kielce mogą liczyć na ciekawe konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. W jednym z tegorocznych, jubileuszowych konkursów uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w emocjonującym quizie na czas, sprawdzając tym samym swoją wiedzę i angażując się w wymiar duchowy. Quiz będzie nie tylko wyzwaniem intelektualnym, ale także szansą na wygranie atrakcyjnych nagród. Chętni będą mieli okazję sprawdzić się w roli pielgrzyma, uczestnicząc w wyjątkowej wycieczce. W ramach wygranej, organizator zapewni między innymi: przelot, zakwaterowanie oraz ubezpieczenie podróży. Podczas trzydniowych targów, w trakcie licznych konkursów jubileuszowych przewidziano również inne, atrakcyjne nagrody ufundowane przez Partnerów targów. Tegoroczny konkurs wiedzy religijnej odbędzie się w formie quizu. Każdy uczestnik będzie musiał na czas udzielić odpowiedzi na 10 pytań. Do wygrania będą cztery nagrody: dwie dla sióstr zakonnych i dwie dla księży. Zwycięzcy odbędą pięciodniową pielgrzymkę: Rzym, Neapol, Pompeje. Zmagania odbywać się będą na stoisku Patron Travel przez trzy dni trwania targów.

25. edycja Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo odbędzie się od 10 do 12 czerwca 2024 roku w Targach Kielce.

Wstęp darmowy po rejestracji na stronie: targikielce.pl

2024-05-28 10:22

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara wypowiada się przez kulturę

Blisko dwustu wystawców z ośmiu krajów wzięło udział w XXII Międzynarodowej Wystawie Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO w Kielcach.

Podczas uroczystości otwarcia prezes targów Andrzej Mochoń wyraził radość z faktu, że mimo pandemicznej rzeczywistości wystawcy i zwiedzający mogli „się spotkać i uścisnąć sobie dłonie”. Gość honorowy – abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki, zwracając się do obecnych na uroczystości, powiedział: – Jest to wydarzenie ważne, ponieważ wiara, dokąd się nie wypowie przez kulturę, jest niedojrzała. Poziom kultury jest więc wyznacznikiem naszej dojrzałości. Biskup kielecki Jan Piotrowski również podkreślił ścisły związek wiary z kulturą. – Każda kultura jest godna Ewangelii. Jako misjonarz mogłem obserwować, w jaki sposób kultura jest drogą do Boga. Przez wieki wiara inspirowała wiele osób i artystów, proroków piękna, dobra i miłości, aby to, co Boskie, wchodziło w ludzkie życie – zaznaczył. Podczas uroczystości otwarcia wręczono odznaczenia, m.in. medal Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum – w tym roku uhonorowany nim został Ernest Bryll, poeta, autor tekstów i tłumacz.
CZYTAJ DALEJ

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej, Chrystus myjący nogi apostołom, 1475
1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę. Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.
CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata

2025-04-17 22:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Wielki Czwartek

Msza Wieczerzy Pańskiej

BP Jasnej Góry/facebook

- Jezus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata i ani brak nadziei, rozpacz, ślepota serca, zamknięcie we własnym świecie, ani żadne referenda tej prawdy nie zmienią - podkreślał o. Arnold Chrapkowski. Przełożony generalny Zakonu Paulinów przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej z obrzędem umycia nóg. Wielki Czwartek to pamiątka utworzenia niezwykłej więzi między Bogiem a człowiekiem - ustanowienia Eucharystii i sakramentu kapłaństwa.

Przełożony generalny Zakonu Paulinów, przypomniał, że Wielki Czwartek, a więc pierwszy dzień Triduum Paschalnego stanowi szczytowe wydarzenie w dziejach zbawienia. A od dziś każdy z nas może towarzyszyć Jezusowej drodze: uniżenia, cierpienia, wzgardy, śmierci i Chwalebnego Zmartwychwstania. O. Chrapkowski zwrócił uwagę, że Apostołowie podążający do Wieczernika doświadczyli u boku Jezusa wielu pięknych i trudnych chwil. -On ich nieoczekiwanie powołał, odmienił całkowicie ich życie. Widzieli wiele cudów, ale doświadczyli także niezrozumienia, ludzkiego wyrachowania, obłudy i nienawiści - mówił. Dodał, że może w ich uszach nadal brzmią słowa Jezusa: „Syn Człowieczy musi wiele wycierpieć: będzie odrzucony przez starszyznę, arcykapłanów i uczonych w Piśmie; będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie”. - Apostołowie teraz idą przygotować Paschę. Z takim doświadczeniem otwierają zamknięte drzwi Wieczernika. Jezus tę Paschę będzie obchodzić w taki sposób, że odtąd świat już nie będzie taki sam. Nie będzie już Pascha tylko wspomnieniem przejścia z niewoli Egiptu do wolności Ziemi Obiecanej, ale będzie zwycięskim przejściem ze śmierci do życia. To zmieni losy świata i nada sens życiu wielu ludzi, którzy uwierzą w Chrystusa - wyjaśniał o. Chrapkowski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję