Organizator pokazu spektaklu "Golgota Picnic" w Lublinie, tamtejsze Centrum Kultury, poinformowało, że wystawiając przedstawienie chciało "dać możliwość zapoznania się z treścią utworu będącego przedmiotem sporu i licznych kontrowersji". Dodało, że intencją organizatorów "nigdy nie było obrażanie czyichkolwiek uczuć i przekonań religijnych".
"Jako ludzie kultury i twórcy ubolewamy nad tym, że sztuka stała się narzędziem rozgrywek politycznych i przyczyniła się do pogłębienia sporu ideologicznego" - poinformowali w swoim oświadczeniu.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Apel o zaniechanie prezentacji "Golgoty Picnic" wystosowała w środę Kuria Metropolitalna w Lublinie. Rzecznik prasowy Kurii, ks. Krzysztof Podstawka prosił o "podjęcie głębokiego namysłu nad tym, czym w istocie były i są wydarzenia z Golgoty", wyrażając nadzieję, że wykonawcy przedstawienia "wycofają się z jego prezentacji uświadamiając sobie, że ich sztuka może ranić wiele osób".
Protest wobec "Golgoty Picnic" wyraziły też organizacje katolickie, pozarządowe, polityczne i społeczne w Lublinie, w tym Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Fundacja Pro - Prawo do Życia, Ruch Narodowy, Stowarzyszenie Koliber Lublin, Stowarzyszenie Pedagogów Natan, czy Młodzież Wszechpolska Lublin. Część z nich zapowiadała publiczny protest w piątek 27 czerwca, a gdyby spektakl się odbył - żądanie dymisji dyrekcji Centrum Kultury w Lublinie.