Reklama

Wiadomości

14 czerwca: Światowy Dzień Krwiodawcy

W ostatnich latach notowany jest trend wzrostowy w zakresie zarówno liczby honorowych dawców krwi, jak i liczby pobranych donacji krwi i jej składników – przekazało PAP Narodowe Centrum Krwi.

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. W tym roku przypada on w 20. rocznicę ustanowienia przez WHO tego święta. Tegoroczna kampania nosi hasło: "20 lat świętowania dawstwa: Dziękujemy Krwiodawcom!".

Według WHO tegoroczna myśl przewodnia ma upamiętnić wpływ krwiodawstwa na życie pacjentów i dawców. Kampania jest okazją do wyrażenia wdzięczności dawcom krwi, osocza i płytek krwi na całym świecie za ich donacje ratujące życie. Ponadto wzywa do działania, motywując więcej osób do przyłączenia się do globalnego ruchu krwiodawstwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Narodowe Centrum Krwi, pytane o liczbę krwiodawców oraz liczbę pobranych donacji krwi i jej składników podało, że w ostatnich latach notowany jest trend wzrostowy zarówno liczby honorowych dawców krwi, jak i liczby pobranych donacji krwi i jej składników.

W 2020 r. liczba dawców wyniosła 552 065, w 2021 r. – 595 189, w 2022 r. – 600 472, a w roku ubiegłym było to 617 461 dawców.

Liczbę pobranych donacji krwi i jej składników w 2020 r. wyniosła 1 185 042, w 2021 r. – 1 352 885, w 2022 r. – 1 388 987, a w 2023 r. – 1 461 509.

Statystyki te obejmują dane z 21 regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

W Polsce do pobierania krwi i jej składników uprawnione są: regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA.

Reklama

"Krwiodawcy doskonale rozumieją, jak ważną rolę pełnią w zakresie ratowania zdrowia i życia polskich pacjentów. Mając na uwadze, że krew i jej składniki mają określony termin ważności i nie ma możliwości gromadzenia długoterminowych zapasów oraz kierując się odpowiedzialnym i racjonalnym gospodarowaniem, decyzję o oddawaniu krwi podejmują świadomie i rozważnie. Ścisła współpraca honorowych dawców krwi z centrami krwiodawstwa i krwiolecznictwa skutkuje rzeczywistą pomocą, udzielaną pacjentom wymagającym leczenia krwią i jej składnikami" – podkreśliło NCK.

Reklama

W ocenie NCK Polacy są społeczeństwem akcyjnym i wrażliwym na potrzeby drugiego człowieka i bardzo chętnie angażują się w organizowane działania, dzięki czemu możliwe jest niesienie pomocy osobom wymagającym leczenia krwią lub jej składnikami.

Podziel się cytatem

"Świadomość, że ofiarowana krew sprawiła, że inny człowiek może żyć jest naturalnym impulsem, by pomagać z pełnym zaangażowaniem" – dodało NCK.

NCK podkreśliło, że w Polsce nie brakuje krwi, a każdy pacjent, który wymaga leczenia krwią lub jej składnikami, na pewno je otrzyma. Zaznaczyło, że ogólnokrajowe stany magazynowe krwi i jej składników są zabezpieczone więc centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa realizują zapotrzebowania zgłaszane przez szpitale.

"Publiczna służba krwi na bieżąco analizuje zmieniającą się sytuację i dostosowuje działania do potrzeb podmiotów leczniczych w zakresie zapotrzebowania na krew i jej składniki. Zawsze wydawana jest krew na tzw. ratunek życia oraz dla dzieci" – wyjaśniło NCK.

Jeśli jakiejś konkretnej grupy krwi w danej chwili potrzeba więcej, a magazynie najbliższego centrum krwiodawstwa jest jej mało, to sprowadza się ją z innego centrum.

NCK zwróciło jednocześnie uwagę, że mając na względzie zbliżający się okres wakacyjny, potrzebna jest większa aktywność w zakresie honorowego oddawania krwi, by płynnie odpowiadać na potrzeby szpitali w zakresie krwi i jej składników.

"Najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych i krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę" – wskazało NCK.

Reklama

O oddawanie krwi apelują m.in. lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

"Zbliżają się wakacje. Z doświadczenia wiadomo, że w tym okresie częściej dochodzi do nieszczęśliwych zdarzeń. Wolny czas, wyjazdy, wycieczki. Morskie kąpiele, górskie wspinaczki. Urazów i wypadków nie brakuje. (…) Wiele poszkodowanych osób potrzebuje krwi. Niestety, zdarza się, że jej brakuje. Dlatego apelujemy do wszystkich, którym nieobojętny jest los osób rannych i ciężko chorych o przyłączenie się do grona honorowych dawców" – zaapelowała w komunikacie prezeska PPOZ Bożena Janicka.

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że krew jest potrzebna przez cały rok, a szczególnie potrzebują jej ofiary wypadków, pacjenci hematologiczni, onkologiczni i pacjenci poddawani operacjom. Średnio jedna na dziesięć osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Do przeprowadzenia operacji serca potrzebnych jest sześć jednostek krwi, dla ofiar wypadku – dziesięć jednostek. Pacjent z chorobą nowotworową potrzebuje 8 razy 450 ml na tydzień.

NFZ zaznaczył, że oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. W każdym miejscu pobierania krwi – stacjonarnym i wyjazdowym – zorganizowana jest dodatkowo śluza bezpieczeństwa, a więc wymagane jest dezynfekowanie rąk, założenie maseczki i pomiar temperatury. Każde stanowisko do oddawania krwi przez dawcę jest dezynfekowane.

Reklama

Krew może oddać osoba zdrowa, czyli taka, której to nie zaszkodzi, i której krew będzie bezpieczna dla pacjentów. Musi mieć minimum 18 lat, ale nie więcej niż 65. Nie może ważyć mniej niż 50 kg.

Spis przyczyn stałej i czasowej dyskwalifikacji przyszłego dawcy można znaleźć na stronie Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck/dyskwalifikacje.

W dniu oddania krwi należy być wyspanym i wypoczętym oraz zdrowym, czyli nie mieć objawów przeziębienia, i nie brać żadnych leków (nie dotyczy to większości suplementów diety, czyli np. popularnych preparatów witaminowych czy środków antykoncepcyjnych, należy jednak poinformować o tym osobę kwalifikującą).

"Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa trzeba zjeść lekki posiłek niskotłuszczowy, a w ciągu 24 godzin przed pobraniem wypić ok. 2 l płynów i wziąć ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi" – przypomniało NCK.

Po oddaniu krwi należy stosować się do zaleceń lekarza i personelu fachowego pobierającego krew, uciskać miejsce wkłucia odpowiednio długo i pozostać w miejscu oddania krwi przez co najmniej pół godziny. Należy też w dniu oddania krwi nie nosić w ręce, z której pobierano krew, ciężarów oraz powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej.

Reklama

Dzień Krwiodawcy obchodzony jest na całym świecie 14 czerwca, w rocznicę urodzin austriackiego lekarza Karla Landsteinera – patologa i immunologa, noblisty i odkrywcy systemu grup krwi. Jego ideą jest wyrażenie wdzięczności dawcom bezinteresownie oddającym krew, a także popularyzacja honorowego krwiodawstwa. (PAP)

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska

ak/ joz/ mhr/

2024-06-14 07:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krwiodawcy na posterunku

Niedziela zamojsko-lubaczowska 6/2021, str. II

[ TEMATY ]

krwiodawstwo

Joanna Ferens

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

W akcję oddawania krwi włączyły się również kobiety

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim kolejne zbiórki krwi w powiecie biłgorajskim. W styczniu odbyły się 3 akcje poboru, a honorowi krwiodawcy wciąż są gotowi do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Pierwsza terenowa akcja poboru krwi odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Biszczy. Ilona Portka, organizatorka akcji wyjaśniała, dlaczego warto oddawać krew. – Jestem zdrową osobą, pomaganie innym, w tym dzielenie się krwią, jako najcenniejszym lekiem, uważam za swój obowiązek. Jestem przekonana, że podobnie myślą i działają mieszkańcy gminy Biszcza i miejscowości okolicznych. Stąd organizujemy terenowe akcje poboru krwi i podejmujemy działania, by honorowe krwiodawstwo promować – wyjaśniła.
CZYTAJ DALEJ

Abp Józef Kupny: Chrystus był przy mordowanych w Katyniu, był z ofiarami tragedii smoleńskiej

2025-04-14 17:00

Marzena Cyfert

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Msza św. w ceremoniale wojskowym w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

– Nie byli sami, nie odchodzili samotnie. Chrystus był przy nich. On jest też z nami, z rodzinami, które cierpią – mówił abp Józef Kupny w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu.

Metropolita wrocławski przewodniczył Eucharystii w 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej. We Mszy św. sprawowanej w ceremoniale wojskowym uczestniczyli oficerowie i żołnierze Wojska Polskiego, kombatanci, Dolnośląska Rodzina Katyńska, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN, Dolnośląski Kurator Oświaty. Obecne były poczty sztandarowe i mieszkańcy miasta. Msza św. była częścią obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
CZYTAJ DALEJ

Katyń to nie tylko historia, ale i przestroga

2025-04-14 22:06

Marzena Cyfert

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Uroczystości przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego we Wrocławiu

Druga część dolnośląskich i wrocławskich obchodów 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyła się przy Pomniku Ofiar Zbrodni Katyńskiej w parku im. J. Słowackiego.

W programie znalazły się: przemówienia, modlitwa ekumeniczna, Apel Pamięci, salwa honorowa i złożenie wieńców oraz zniczy. Obecni byli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, przedstawiciele wojska, Policji, Straży Pożarnej, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji nauki i kultury, środowisk kresowych, sybirackich i kombatanckich.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję