W czasie Mszy św. kanonizacyjnej Benedykt XVI powiedział: „Nowi święci całkowicie oddali Panu swoje życie, bez kalkulacji i z bezgranicznym zaufaniem do Boga. Ich doskonałość, po ludzku trudna nieraz do zrozumienia, polegała na tym, że w centrum swego życia nie stawiali siebie, lecz szli pod prąd według Ewangelii. Zygmunt Szczęsny Feliński (…) był wielkim świadkiem wiary i duszpasterskiej miłości w czasach bardzo trudnych dla narodu i Kościoła w Polsce. Gorliwie dbał o duchowy wzrost wiernych i pomagał ubogim i sierotom. W Akademii Duchownej w Petersburgu starał się o solidną formację przyszłych kapłanów. Jako arcybiskup warszawski zapalał wszystkich do wewnętrznej odnowy. Przed wybuchem powstania styczniowego ostrzegał przed niepotrzebnym rozlewem krwi. Jednak gdy powstanie się rozpoczęło i gdy nastąpiły represje, odważnie stanął w obronie uciśnionych. Z rozkazu cara rosyjskiego spędził 20 lat na wygnaniu w Jarosławiu nad Wołgą. Nigdy już nie mógł powrócić do swojej diecezji. W każdej sytuacji zachował niewzruszoną ufność w Bożą Opatrzność i tak się modlił: «O Boże, nie od udręczeń i trosk tego świata nas ochraniaj... Pomnażaj tylko miłość w sercach naszych i daj, abyśmy przy najgłębszej pokorze zachowali nieograniczoną ufność w pomoc i miłosierdzie Twoje». Dziś jego ufne i pełne miłości oddanie Bogu i ludziom staje się świetlanym wzorem dla całego Kościoła” - mówił Papież.
Pozostali święci reprezentują różne formy życia konsekrowanego. Jest wśród nich dominikanin o. Franciszek Coll, hiszpański trapista Rafał Arnáiz Barón, św. Maria od Krzyża, w życiu świeckim Joanna Jugan, belgijski misjonarz na Hawajach i sługa trędowatych św. Józef Damian de Veuster. W tym dniu Papież jeszcze raz przemówił po polsku na modlitwie „Anioł Pański”: „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu wiernych z Polski z kardynałami, arcybiskupami i biskupami. Pozdrawiam wszystkich Polaków, którzy, obchodząc dzisiaj tradycyjny dzień papieski, mogą radować się darem nowego świętego - Zygmunta Szczęsnego Felińskiego. Jego opiece polecam Kościół w Polsce i cały naród. Niech Bóg wam błogosławi!”.
Pielgrzymkę do Rzymu zorganizowały Duszpasterstwo „Pielgrzym” przy katedrze rzeszowskiej oraz Redakcja „Niedzieli Rzeszowskiej”. Każda z grup realizowała swój program. Dla pątników z grupy „Niedzieli Rzeszowskiej” (520 osób), wśród których były siostry franciszkanki rodziny Maryi, duchowe córki nowego polskiego świętego, przełożeni i alumni rzeszowskiego seminarium, grono kapłanów oraz liczna grupa wiernych z orkiestrą dętą z Laskowej, uroczystość kanonizacji była ukoronowaniem siedmiodniowej pielgrzymki, na którą wyruszyli 9 października. Po drodze nawiedzili Wiedeń i polski kościół na Kahlenbergu, św. Antoniego w Padwie, cud eucharystyczny w Orvieto, a także św. Ojca Pio w San Giovanni Rotondo, sanktuarium św. Michała na Gargano i Monte Cassino. Kilka grup nawiedziło Asyż, zaś pozostałe Cascię i Nursję. Towarzyszyły im dobra pogoda, życzliwość ludzi i modlitewna atmosfera radości, że Bóg dał nam nowego polskiego świętego.
Pomóż w rozwoju naszego portalu