To bardzo wyjątkowy i długo oczekiwany dzień - mówi dyrektorka placówki Elżbieta Maćko. - Jako jedna z nielicznych już szkół byliśmy bezimienni. Nie mieliśmy swojego patrona, nie mieliśmy też sztandaru. To było przykre, dlatego gdy obchodziliśmy 35-lecie, postanowiliśmy, że to musi się zmienić.
Przez 5 lat wychowawcy przybliżali młodzieży sylwetki wielkich ludzi. Na zakończenie odbył się plebiscyt, w którym wzięli udział wszyscy uczniowie, ich rodzice i pracownicy ośrodka. Zwyciężył Jan Paweł II. - Młodzież się z nim utożsamia, zna i kocha Papieża. I to jest bardzo cenne - tłumaczy Elżbieta Maćko. - Taki patron to dla nas ogromne wyróżnienie, ale i zobowiązanie. Spoczywa na nas obowiązek przekazywania wartości duchowych Jana Pawła II. Myślę, że dla nas, pedagogów, będzie to bardzo pomocne w kształtowaniu właściwych postaw dzieci i młodzieży. Na pewno ułatwią nam to wzorce, jakie przekazał Jan Paweł II.
Z okazji 40-lecia istnienia placówki została wydana monografia przedstawiająca historię szkoły. Wychowankowie wystawili również przedstawienie, podczas którego przybliżyli publiczności postać swojego patrona.
Lubski ośrodek to jedna z najlepszych szkół specjalnych w województwie lubuskim. Stosowane są tu najnowsze terapie dostępne w Polsce. Ośrodek jest też doskonale wyposażony w sprzęt potrzebny do zajęć dydaktycznych. - Podawanie dzieciom treści w różnoraki sposób zwiększa ich zainteresowanie, rozbudza i zachęca do pracy - wyjaśnia Elżbieta Maćko. W ciągu 40 lat istnienia szkołę opuściło 357 absolwentów. Ośrodek jest kompleksową placówką, w której funkcjonują: szkoła podstawowa, gimnazjum, klasa dla dzieci z zaburzeniami autystycznymi, ponadgimnazjalna szkoła przysposabiająca do pracy oraz internat. Przy lubskim ośrodku działa Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Niepełnosprawnych „Serce za uśmiech”.
Pomóż w rozwoju naszego portalu