Wystawę przygotowano we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie i Uniwersytetem Karola w Pradze na terenie obozu Sachsenhausen i otworzono w sobotę 21 listopada br. Dwugodzinną konferencję poprzedzającą otwarcie wystawy wyprzedziła międzynarodowa konferencja w dniach 19-21 listopada. Podczas tej konferencji obok innych profesorów z Polski, Czech i Niemiec głos zabrał o. dr Alojzy Bogdan Brzuszek OFM z Krakowa, który wygłosił referat nt. „Prześladowania polskiego duchowieństwa rzymskokatolickiego przez okupanta niemieckiego”. Szczególnymi okolicznościami tej wspólnej uroczystości była 70. rocznica brutalnych akcji zorganizowanych przez hitlerowskie Niemcy wobec duchowieństwa polskiego, profesorów Uniwersytetu Jagiellońskiego i profesorów Uniwersytetu Karola w Pradze. Drogi większości z tych - wtedy aresztowanych - spotkały się najpierw tu, w Sachsenhausen, a potem w innych obozach III Rzeszy.
Arcybiskupa Andrzeja Dzięgę w otwarciu wystawy reprezentowali ks. prał. dr Aleksander Ziejewski i piszący te słowa. Wizytę rozpoczęliśmy od nawiedzenia kościoła parafialnego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Oranienburgu, gdzie 5 kwietnia 1987 r. w niedzielę pasyjną, w obecności kard. Joachima Meisnera, ówczesnego biskupa Berlina, bp Kazimierz Majdański - były więzień obozu Sachsenhausen, a potem Dachau, dokonał poświęcenia pomnika ofiar pobliskiego obozu. Szczęśliwym zbiegiem okoliczności drzwi zamkniętego kościoła otworzył nam emerytowany ks. proboszcz Alfons Bunk, który w tamtych dniach był gospodarzem tego wydarzenia. W rozmowie dodał interesujący szczegół: „Jan Paweł II już w 1984 r. podczas diecezjalnej pielgrzymki do Rzymu w osobistej rozmowie prosił, aby na terenie obozu postawiono jakiś chrześcijański pomnik. Wtedy nie mieliśmy tam jako Kościół żadnych praw, a więc możliwości spełnienia prośby. Stało się to możliwe - choć częściowo, dopiero w 1987 r., gdy ufundowaliśmy ten pomnik we wnętrzu świątyni”.
Konferencję poprzedzającą otwarcie wystawy - zaplanowaną na jedną godzinę (o godz. 18), a przedłużoną do ponad dwóch godzin - wypełniły wystąpienia rozpoczęte i zakończone występem kwartetu skrzypcowego.
W trakcie zwiedzania wystawy ucieszył nas fakt dłuższych chwil spędzanych przez dostojnych gości - oprowadzanych przez dyrektora Fundacji - w sektorze wystawy poświęconej bp. Kazimierzowi Majdańskiemu i kopii kaplicy w Kaliszu, z tekstem listu biskupów polskich do biskupów niemieckich.
Pomóż w rozwoju naszego portalu