Reklama

Niedziela Kielecka

Pomagamy

Zima i okres świąt Bożego Narodzenia wymagają zorganizowanych form pomocy najuboższym: bezdomnym, chorym, samotnym. Kościelne i świeckie instytucje organizowały wigilie dla bezdomnych połączone z dystrybucją paczek i różnymi formami wsparcia. Pilną sprawą jest także zapewnienie schronienia lub ciepłego posiłku dla migrujących bezdomnych oraz ofiar przemocy w rodzinie

Niedziela kielecka 2/2013, str. 1, 6

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

T. D.

Zima to trudny czas dla bezdomnych

Zima to trudny czas dla bezdomnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariusze Caritas zebrali do koszy 19 ton żywności podczas przedświątecznych zbiórek w sklepach diecezji, co skutkowało przygotowaniem ok. 1500 świątecznych paczek.

Wolontariusze w akcji

Ta rekordowa pula żywności, jaką Caritas kielecka we współpracy z Kieleckim Bankiem Żywności zdołała zgromadzić, pozwoliła na wręczanie świątecznych paczek podczas organizowanych wieczerzy wigilijnych, np. 24 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury z udziałem bp. Mariana Florczyka oraz w ramach innych spotkań. Część paczek rozprowadzały parafialne zespoły Caritas. Zbiórki żywności były prowadzone w dwóch turach: 7-8 grudnia oraz 14-15 grudnia w prawie 60 sklepach na terenie województwa świętokrzyskiego. Wolontariusze z logo Caritas kwestowali w sieci sklepów: Biedronka, PSS Społem, Lewiatan, Tesco, Stokrotka, Real, Delikatesy Centrum, Lidl, Piotr i Paweł, Carrefour, Wafelek, POLOmarket. Akcja odbywała się w Kielcach oraz m.in. w Jędrzejowie, Małogoszczy, Pińczowie, Chęcinach, Kazimierzy Wielkiej, Koniecpolu, Morawicy Sędziszowie i Busku-Zdroju. W zbiórkę zaangażowało się co najmniej 800 wolontariuszy. Wiele parafii na własną rękę i z własnych zasobów organizowało paczkowe akcje świątecznej pomocy. Warto wspomnieć Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom i dochód uzyskiwany ze sprzedaży świec na wigilijny stół.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Caritas, MOPR i inni

Reklama

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w tym pracownicy działu bezdomności, ściśle współpracują z policją i strażą miejską, patrolującymi w mroźne dni i noce dworce, baraki, pustostany. W wyszukiwaniu bezdomnych pomagają streetworkerzy. Od września MOPR przyznawał opał na zimę. Potrzebujący mogą także otrzymać jeden gorący posiłek przez siedem dni w tygodniu. W magazynach z odzieżą dostępne są kurtki, buty, pościel, bielizna. Utworzono także specjalny dział bezdomności, który mieści się w Kielcach przy ul. Urzędniczej 3. Pracownicy działu zajmują się udzielaniem pomocy osobom bezdomnym pochodzącym nie tylko z gminy Kielce, ale także wszystkim przebywającym w mieście. W okresie zimowym do urzędu można się zgłaszać w godzinach od 8 do 18, a także kontaktować się telefonicznie pod numerem 41 345-33-10. Miasto Kielce we współpracy z organizacjami pozarządowymi: Fundacją Pomost i Towarzystwem Pomocy im. św. Brata Alberta stara się o przyznanie 1 mln zł ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego na pilotażowy projekt skutecznego wychodzenia z bezdomności.

W kieleckiej Noclegowni, gdzie bezdomni otrzymują kolacje, śniadanie i możliwość kąpieli, pomoc każdej nocy uzyskuje co najmniej 20 osób, z kolei co najmniej 30 osób korzysta z Ogrzewalni. Placówki funkcjonują przy stacjonarnym Schronisku dla Bezdomnych Mężczyzn, które prowadzi Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta we współpracy z Caritas kielecką. W Schronisku może zamieszkać 50 mężczyzn. Z kolei w Centrum Interwencji Kryzysowej Caritas - 25 osób (przeważnie kobiety z dziećmi).

Wojewódzki raport o ubóstwie

Raport o ubóstwie w województwie świętokrzyskim przygotował Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej. Wskazuje on m.in. na zależność ubóstwa od poziomu wykształcenia, szczególnie głowy rodziny, oraz na zagrożenie ubóstwem środowiska rolników.

Reklama

Raport „Problem ubóstwa w województwie świętokrzyskim” został przeprowadzony przez działające w ramach ROPS Obserwatorium Integracji Społecznej. W ramach badania na próbie 1260 wybranych losowo respondentów przeprowadzono m.in. bezpośrednie wywiady, które miały określić skalę zagrożenia ubóstwem świętokrzyskich rodzin. Z zebranych danych wynika, że ponad 26 proc. spośród badanych gospodarstw domowych w województwie świętokrzyskim osiąga dochód netto na 1 osobę poniżej przyjętej granicy ubóstwa, tj. poniżej 763 zł miesięcznie. Największy odsetek gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem występuje w powiecie kazimierskim, w którym prawie 2/3 ankietowanych gospodarstw zadeklarowało dochody netto poniżej 763 zł. Z kolei najmniejszy odsetek gospodarstw domowych zagrożonych ubóstwem odnotowano w powiecie opatowskim.

W 2011 r. w gospodarstwach domowych, które w swym składzie miały co najmniej jedną osobę bezrobotną, zagrożonych ubóstwem ustawowym było ponad 11, 5 proc. osób. W gospodarstwach z dwiema i więcej osobami bezrobotnymi problem ten dotyczył niemal co trzeciej osoby. Grupa, która w znaczący sposób zagrożona była ubóstwem w Polsce, to rolnicy. W najtrudniejszej sytuacji były osoby mieszkające w gospodarstwach rolników, których powierzchnia użytków rolnych wynosiła poniżej 2 ha - wskaźniki zagrożenia ubóstwem były dla nich dwukrotnie wyższe niż dla ogółu osób w gospodarstwach domowych rolników. Zrealizowane badanie wskazuje na korelację poziomu wykształcenia z zagrożeniem ubóstwem. Wyższe wykształcenie osoby będącej głową rodziny praktycznie wyklucza gospodarstwo domowe z populacji skrajnie ubogich.

W gospodarstwach domowych, w których głowa rodziny posiada wykształcenie co najwyżej gimnazjalne, stopa ubóstwa ustawowego wyniosła 14 proc. W przypadku wykształcenia zawodowego wartość tych wskaźników ukształtowała się na poziomie 9, 5 proc. Czynnikiem zwiększającym zagrożenie ubóstwem jest również wielodzietność oraz obecność w rodzinie osób niepełnosprawnych.

Pomagajmy. Nie tylko zimą. Nie tylko w Boże Narodzenie.

2013-01-10 14:10

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mama ma raka, synek – SMA... Trwa dramatyczna walka z czasem

[ TEMATY ]

pomoc

SIEPOMAGA.PL

Mówi się, że nieszczęścia chodzą parami. I właśnie w naszym życiu tak się zdarzyło… Jeszcze w ciąży okazało się, że mam raka. Potem urodził się Tymuś, a 8 dni później zadzwonił telefon ze szpitala. “Pani syn ma SMA, rdzeniowy zanik mięśni” – usłyszałam.

Dwa bolesne ciosy od losu, po których tak trudno się podnieść… Będę walczyć o swoje życie, ale najważniejsza jest dla mnie walka o synka. Chciałabym zdążyć, doczekać dnia, gdy Tymuś dostanie terapię genową. Bardzo Was proszę o każdą możliwą pomoc… Bez Was się nie uda…
CZYTAJ DALEJ

Nowy dyrektor Biura Prasowego i rzecznik Jasnej Góry

2026-06-23 12:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Góry

o. Marcin Ciechanowski

o. Marcin Ciechanowski

Został nim o. dr Marcin Ciechanowski. Zastąpił na tym stanowisku o. Michała Bortnika, który obejmuje funkcję prezesa Katolickiej Agencji Informacyjnej.

Ojciec Ciechanowski paulinem jest od 30 lat. Jest teologiem, rekolekcjonistą, medioznawcą, kompozytorem. Znany jest z pogody ducha i poczucia humoru. Urodził się 12 lipca 1975 r. w Bydgoszczy. Pierwszą profesję zakonną złożył 8 września 1996 r. w Leśniowie. Święcenia prezbiteratu przyjął 8 czerwca 2002 r. na Jasnej Górze. Jest magistrem teologii z zakresu teologii duchowości. W Zakonie Paulinów pełnił różne funkcje: duszpasterza akademickiego, duszpasterza dzieci, opiekuna zespołów młodzieżowych i scholi dziecięcej, prezbitera wspólnot neokatechumenalnych, rekolekcjonisty, przewodnika pieszych pielgrzymek na Jasną Górę. W latach 2020-26 był podprzeorem Jasnej Góry.
CZYTAJ DALEJ

Polski jezuita zamordowany za pomoc Żydom - kandydatem na ołtarze

2026-06-23 16:21

[ TEMATY ]

O. Adam Sztark

Vatican Media/Centrum Heschela KUL

W przeddzień 90. rocznicy święceń kapłańskich o. Adama Sztarka powraca pamięć o jezuicie, który w czasie Zagłady ratował Żydów w Słonimie na Polesiu, a za udzielaną pomoc zapłacił życiem. Uhonorowany przez Instytut Jad Waszem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, polski kapłan jest także kandydatem na ołtarze.

Dla Sylwii Sztark postać o. Adama Sztarka, brata jej dziadka, przez lata nabierała kolejnych znaczeń. „Dla mnie przede wszystkim był Sprawiedliwym wśród Narodów Świata” – mówi. Gdy w 2001 r. został uhonorowany przez Instytut Jad Waszem, uczyła się w liceum. „Byłam bardzo wzruszona i dumna jednocześnie, kiedy dowiedziałam się, że Adam został odznaczony tym medalem” – wspomina.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję