Reklama

MOTOCYKLIŚCI

Z Jasnej Góry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozpoczęcie sezonu

Motocyklowy Zjazd Gwiaździsty do Częstochowy odbył się 21 kwietnia. Spotkanie zostało zorganizowane przez częstochowskie środowisko motocyklistów, w 80-lecie rozpoczęcia zjazdów gwiaździstych organizowanych przez Częstochowskie Towarzystwo Cyklistów i Motocyklistów. – Wszystko zaczęło się w 1896 r., kiedy to mój dziad założył Towarzystwo i zaczął organizować pierwsze Zloty Gwiaździste do Częstochowy. Pierwszy był w 1932 r., później co roku: 1935, 1936 i aż do momentu wybuchu wojny. Później pasja została zawieszona, ze względu na okupację. Po wojnie Klub został reaktywowany i normalnie zaczął swoją działalność. Klub „Jura Riders” jest przedłużeniem tego historycznego wydarzenia sięgającego ubiegłego wieku – opowiadał Andrzej Czerwiński, wiceprezydent Częstochowskiego Towarzystwa Motocyklowego „Jura Riders”.

Mszy św. dla motocyklistów na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii ks. Mariusz Jędrzejczyk prosił Najświętszą Maryję Pannę Częstochowską o szczęśliwy sezon dla wszystkich.

Świadkowie wiary ze świata nauki

Reklama

W dniach 19-21 kwietnia odbyła się 77. Pielgrzymka Akademicka. Ponad 3 tys. studentów, wykładowców, absolwentów i duszpasterzy rozważało hasło: „Jesteście solą ziemi”. – Przychodzimy do Domu Matki, aby w Roku Wiary w sposób szczególny prosić Ją o to, aby umocniła nas, nasze serca, aby wyprosiła te łaski, które pomogą każdemu z nas tak prowadzić swoje życie wewnętrzne, abyśmy byli, tak jak mówi nasze hasło, „solą ziemi” – zwrócił uwagę ks. Jacek Siekierski, rektor kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, kierownik duszpasterstw akademickich w Polsce. W pielgrzymce uczestniczyło trzech metropolitów: abp Józef Michalik – metropolita przemyski, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Marek Jędraszewski – metropolita łódzki i delegat KEP ds. duszpasterstwa akademickiego oraz abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
– Jesteście przyszłością tego narodu. W was pokładamy nadzieję – mówił 20 kwietnia podczas powitania w archikatedrze częstochowskiej abp Depo. Przypomniał młodzieży bolesne dla katolickiej Polski wydarzenie, związane z profanacją Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. – Ojciec Święty Benedykt XVI skierował na moje ręce list, który nazwałem przesłaniem jedności i umocnienia w wierze. Papież życzył, by to doświadczenie wzmocniło wiarę Polaków, wypowiadaną w „Wierzę w Boga”, jak i cześć do Matki Bożej Jasnogórskiej. Dziś dzielę się z wami tym słowem i błogosławieństwem, którego Benedykt XVI rad był nam udzielić – powiedział Metropolita Częstochowski.
Młodzież wzięła udział w wykładach, prelekcjach i spotkaniach modlitewnych, które odbywały się w archikatedrze częstochowskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej oraz na Jasnej Górze.
Podczas spotkania w bazylice archikatedralnej uczestnicy pielgrzymki złożyli publiczne wyznanie wiary na znak przeżywanego w Kościele Roku Wiary. W uroczystym orszaku przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na Jasną Górę.
Wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Msza św. w intencji studentów i profesorów. Eucharystii przewodniczył abp Józef Michalik, który w homilii zaznaczył, że na Jasną Górę przychodzimy nie po to, by coś zamanifestować, ale by coś głębokiego przeżyć. Podkreślił, że pielgrzymka jest świadectwem wiary. – Chrystus chce, żebyśmy się gromadzili w Jego imię, żeby nasz wyraz wiary i wyraz modlitwy, naszej refleksji był podejmowany we wspólnocie, żebyśmy byli razem, żebyśmy się krzepili wiarą kolegi, koleżanki, brata, siostry, tego, kto stoi obok mnie, żebyśmy się krzepili jego przeżyciem, niejednokrotnie budowali i pomagali jemu przeżyć właściwie to spotkanie – wyjaśnił. W nawiązaniu do hasła tegorocznej pielgrzymki przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski podkreślił, że jeżeli człowiek nie jest solą dla ziemi, to nie jest świadkiem wiary. – Jesteśmy potrzebni. Bez nas ani ojczyzna, ani świat, ani Kościół nie będą takimi, jakich oczekuje od nas Bóg – powiedział. Metropolita Przemyski zaznaczył, że pomimo zła, które się co jakiś czas w świecie odzywa, musimy być optymistami, bo to wielka siła. – Katolik nie może być smutny. Nawet Krzyż, cierpienie stają się okazją ofiary twórczej dla każdego z nas. Nie wolno nam się zniechęcać – zaapelował do młodych. Na zakończenie przewodniczący KEP otrzymał od pielgrzymów gromkie brawa. Studenci ponowili Rotę Ślubowań Akademickich.
Ostatnim punktem pielgrzymki była niedzielna Msza św., której w Bazylice Jasnogórskiej przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

O. Stanisław Tomoń OSPPE
Rzecznik Jasnej Góry

KRÓTKO

21 kwietnia modlili się strażacy powiatu mieleckiego i tarnobrzeskiego. Od ośmiu lat co roku pielgrzymują do Matki Bożej.

Ze strażakami przyjechały rodziny, w sumie 520 osób. Obecny był Zarząd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Mielcu.

zapowiedzi

11 maja – Pielgrzymki: bankowców, kierowców, pielgrzymka rodzin osób powołanych i wspierających powołania, krótkofalowców, sybiraków

12 maja – Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego

2013-04-29 11:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Pięć nowych samochodów dla podopiecznych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej

2026-06-24 09:48

mat. pras

Dzięki dofinansowaniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zakupiła pięć nowych samochodów przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami, w tym osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Pojazdy trafiły do placówek w Dobroszycach, Henrykowie i Małkowicach, gdzie każdego dnia będą służyć uczestnikom terapii, uczniom oraz seniorom wymagającym specjalistycznego transportu.

Wszystkie zakupione busy są wyposażone w rampy lub najazdy umożliwiające bezpieczny transport osób poruszających się na wózkach. To nie tylko nowe pojazdy, ale przede wszystkim większa dostępność rehabilitacji, edukacji, opieki medycznej i aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym dla naszych podopiecznych. Łączna wartość zakupionych pojazdów wyniosła 872 070 zł, natomiast łączna kwota dofinansowania ze środków PFRON to 741 019,25 zł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję