Reklama

Niedziela Rzeszowska

Bądźmy razem

Niedziela rzeszowska 24/2013, str. 4

[ TEMATY ]

marsz

Archiwum Caritas DRz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz dwudziesty pierwszy Caritas Diecezji Rzeszowskiej zorganizowała festyn rodzinny z okazji Dnia Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem”. To szczególne spotkanie połączone z uroczystą Eucharystią w intencji rodzin rozpoczęło się w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie. Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Edward Białogłowski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązał do uroczystości Trójcy Przenajświętszej, następnie podkreślił rolę matki w rodzinie, jak również zauważył dramatyczny problem małej dzietności w naszej ojczyźnie. Mówca podziękował cukiernikom za piękny gest, ale także zachęcił gustujących w tej słodkości, aby postanowili zagłębić się w licznych tekstach o rodzinie, które wypowiedział bł. Jan Paweł II. Mówiący podziękował również diecezjalnej Caritas za kolejne spotkanie promujące wartości rodziny. W liturgii czynnie uczestniczył zespół „Jutrzenka” z Krasnego animując śpiew.

Razem z rodzinami modlili się m.in.: parlamentarzyści, przewodnicząca Sejmiku naszego województwa, prezydent Rzeszowa oraz rzemieślnicy Podkarpacia wraz z pocztami sztandarowymi, a także uczniowie Gimnazjum i Liceum Ogólnokształcącego bł. Jana Pawła II Sióstr Prezentek. Szczególnym gościem był rektor Wyższej Szkoły Hotelarstwa i Gastronomii z Poznania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Imprezę poprzedził Marsz dla Życia i Rodziny, w którym uczestniczyło ok. 3 tys. ludzi, niosąc liczne hasła wyrażające troskę o życie i wezwania do pomagania rodzinie.

Reklama

Uroczyste świętowanie Dnia Matki i Dziecka, dzięki inicjatywie Rzeszowskiego Rzemiosła wraz z jego duszpasterzem ks. prał. Władysławem Jagustynem połączone było z Papieską Kremówką, którą zorganizowano już po raz siódmy. Wypiek cukierników pobłogosławił Ksiądz Biskup, po czym rozdano 12 tys. porcji. Długość stołu, na którym rozłożono kremówkę, nawiązywała do rocznicy urodzin Papieża i wynosiła 93 metry. Następnie uczestnicy Liturgii przeszli na Rynek w Rzeszowie, by tam w Roku Wiary przeżyć festyn „Bądźmy Razem”, który oficjalnie otworzył dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej ks. Stanisław Słowik. Caritas we współpracy z Zarządem Miasta, MOPS, Wydziałem Kultury i Sportu, Estradą Rzeszowską, Wojewódzkim Domem Kultury oraz głównymi sponsorami: Jeronimo Martins Dystrybucja Polska S.A. - Sieć Sklepów „Biedronka”, Siecią sklepów „Jedynka” i darczyńcami, a także z Polskim Stowarzyszeniem Animatorów i Pedagogów zabaw dla dzieci „Klanza” z Rzeszowa, WSSE i „Medykiem”, przygotowali wiele gier, zabaw i konkursów z nagrodami. Dzięki firmie z Krasnego można było zbadać sobie słuch, a dzięki „Medykowi” zmierzyć ciśnienie i skorzystać z innych specjalistycznych badań np. wydolności płuc i zatrucia nikotyną. Od godz. 14 do 20 licznie zgromadzone rodziny z dziećmi, przedstawiciele placówek dla osób niepełnosprawnych, zostali ubogaceni występami zespołów muzycznych, tanecznych i sportowych. Atrakcją dla dzieci była dmuchana zjeżdżalnia, zamek oraz przejażdżki konikami, bryczką i motocyklami.

Trzy tysiące dzieci, w tym dzieci z placówek specjalistycznych i przedszkoli otrzymało paczki, przekazane przez „Biedronkę”. Tradycyjnie firma „Koral” obdarowała dzieci lodami. Występujące zaś dzieci „Jedynka” poczęstowała kurczakami.

Wszystkie zespoły: dziecięce, młodzieżowe, a także dorośli wykonawcy oraz sportowcy, społecznie zaprezentowali się na estradzie. W organizację imprezy włączyli się członkowie SKC z III LO i IX Gimnazjum z Rzeszowa oraz Caritas Academica UR. Pomocą służyli także najmłodsi wolontariusze z Przedszkolnego Koła Caritas (roznosząc lody), a zwłaszcza ich rodzice posługując przy konnych przejażdżkach klubu „Albin” z Rzeszowa-Słociny oraz bryczce Kazimierza Janika z Trzebowniska. Pomocnikami przy motocyklowej przygodzie byli mieszkańcy schroniska dla bezdomnych mężczyzn z Rzeszowa oraz wolontariusze Przedszkolnego Koła Caritas. Kolejny raz o zdrowie obecnych na Rynku zatroszczył się „Medyk”.

Na zakończenie ks. Stanisław Słowik podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację festynu oraz jego prowadzącym Justynie Polanowskiej i Dariuszowi Kosakowi.

Dzień Matki i Dziecka pod hasłem „Bądźmy Razem” zakończył się modlitwą i odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego.

2013-06-12 11:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Marsz dla Życia ze św. Janem Pawłem II

[ TEMATY ]

rodzina

marsz

Artur Stelmasiak

W niedzielę 9 października ulicami Krakowa przejdzie Małopolski Marsz Dla Życia i Rodziny. Uczestnicy będą chcieli zamanifestować swoje przywiązanie do wartości życia oraz oddać część św. Janowi Pawłowi II.
CZYTAJ DALEJ

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg

2026-06-25 09:05

[ TEMATY ]

O. prof. Zdzisław Kijas

pixabay.com

Miarą każdej autentycznej miłości jest Bóg. W nim, niczym w lustrze, winien przeglądać się każdy, kto deklaruje komuś miłość, w tym także swoim rodzicom.

Jezus powiedział do swoich apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».
CZYTAJ DALEJ

Bezpieczne wakacje z PCK. Wakacyjna lekcja, która może uratować życie

2026-06-28 07:52

Katarzyna Nastaj /PCK

Słońce, rodzinna atmosfera, gry, animacje i nauka zasad, które mogą uratować życie – tak rozpoczęły się wakacje nad Zalewem Zemborzyckim.

Podczas Pikniku Integracyjnego Polskiego Czerwonego Krzyża „Dzień Dobrych Spotkań” mieszkańcy Lublina, turyści oraz rodziny z dziećmi mogli wspólnie spędzić czas, ale także zdobyć wiedzę niezwykle ważną podczas letniego wypoczynku. Wydarzenie pod hasłem „Bezpieczne wakacje z PCK” odbyło się na terenach zielonych Ośrodka Słoneczny Wrotków. Jego głównym przesłaniem było przypomnienie, że wakacyjny odpoczynek powinien zawsze iść w parze z bezpieczeństwem - nad wodą, podczas upałów, wyjazdów i codziennych letnich aktywności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję