Reklama
Słowo wstępu rozpoczynające jubileusz wygłosili ks. prał. Andrzej Krupa, proboszcz parafii konkatedralnej, Maria Koc, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury, i Bogusław Karakula, burmistrz Sokołowa Podlaskiego. Koncert prowadzili aktorzy Halina Łabonarska i Jerzy Zelnik, prywatnie wieloletni przyjaciel bp. Antoniego Dydycza. Zaproszenie na uroczystości jubileuszowe było skierowane do wszystkich, dlatego mógł na nie przyjść każdy, kto choć w małym stopniu chciał podziękować Księdzu Biskupowi za długoletnią posługę kapłańską. Całość przybrała formę podziękowań, które Jubilatowi w imieniu ruchów, stowarzyszeń i organizacji katolickich składali ich przedstawiciele. Jako pierwsi głos zabrali członkowie Akcji Katolickiej. Następnie Księdzu Biskupowi dziękowali przedstawiciele Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, delegacje ze wspólnoty maryjnej, Służby Liturgicznej oraz Ruchu Światło-Życie i Domowego Kościoła. Na uroczystości stawili się też harcerze i młodzież, którą Pasterz upodobał sobie w szczególności. Byli też członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Słowa uznania i szacunku skierowali również wolontariusze i podopieczni Caritasu, katecheci, pielgrzymi, członkowie wspólnoty neokatechumenalnej oraz organizatorzy koncertu jubileuszowego - Sokołowski Ośrodek Kultury, Kuria Diecezjalna w Drohiczynie i Parafia Konkatedralna w Sokołowie Podlaskim. Niemal każda z delegacji w swych podziękowaniach zaznaczała, jak duży wpływ wywiera na nich osoba bp. Antoniego - pasterza obdarzonego niezwykłym darem przekazu, mówiącego zawsze w sposób jasny i zdecydowany, ale zawsze też oparty na Słowie Bożym.
Spotkanie w Sokołowie Podlaskim stało się okazją do zaprezentowania księgi jubileuszowej wydanej z okazji jubileuszu, ukazującej Księdza Biskupa takiego, jakiego nie znamy, począwszy od jego dzieciństwa. Publikacja pt. „Brat i Biskup” jest pracą zbiorową ludzi bliskich życiu i posłudze Księdza Biskupa, pod redakcją ks. dr. Pawła Rytela-Andranika oraz o. prof. dr. hab. Andrzeja Derdziuka OFMCap. Z racji jubileuszu nakładem Biblioteki Drohiczyńskiej została również wydana zbiorowa praca naukowa pod redakcją ks. prof. Edwarda Jarmocha, poświęcona bp. Antoniemu Dydyczowi, a zatytułowana: „Idąc na cały świat”. Bp. Dydyczowi za dotychczasową współpracę podziękowało także Katolickie Radio Podlasie, którego kapituła postanowiła uhonorować go statuetką Platynowego Mikrofonu w kategorii „Wkład w rozwój regionu”. Statuetkę, mającą stanowić uznanie zasług dla rozwoju i promocji naszej małej Ojczyzny, wręczyli dyrektor rozgłośni ks. kan. Sławomir Kapitan oraz dyrektor strategiczny Radia Podlasie Grzegorz Skwarek. Na koniec należy także wspomnieć o oprawie muzycznej koncertu jubileuszowego, którą przygotowali laureaci Festiwalu Piosenki Religijnej i Patriotycznej „Śpiewajmy Panu” Podlasie 2013, zespoły działające przy Sokołowskim Ośrodku Kultury - „Voci Cantati” i „Sokołowianie” oraz solistki z Sokołowskiego Ośrodka Kultury - Anna Filipek i Paulina Toczyska. Jedną z pieśni wykonał też z chórzystami osobisty sekretarz Jubilata ks. kan. dr Łukasz Gołębiewski. Bp Antoni Dydycz, dziękując za wielką życzliwość, która była widoczna podczas tego wyjątkowego spotkania, zauważył wysoki poziom artystyczny, w którym ujawniło się otwarcie na piękno wykonawców.
Po koncercie ustawiła się długa kolejka tych, którzy zechcieli osobiście złożyć życzenia Pasterzowi Kościoła drohiczyńskiego w tym wyjątkowym dla niego czasie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu