Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

II Festiwal Talentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Dolicach 15 sierpnia br. odbył się już II Festiwal Talentów im. Jana Pawła II „Wypłyń na głębię”. Po Mszy św. sprawowanej w kościele parafialnym pw. Chrystusa Króla przez ks. Mirosława Oliwiaka i ks. Mirosława Staroszczyka odbyła się cześć festiwalowa w Gminnym Centrum Integracji Społecznej i Profilaktyki (GCISiP). Ta wspaniała inicjatywa, wspólne dzieło GCISiP i parafii Chrystusa Króla na czele z ks. prob. kan. Tadeuszem Giedrysem, została wsparta honorowym patronatem: Arcybiskupa Metropolity Szczecińsko-Kamieńskiego, Starosty Stargardzkiego oraz Wójta Gminy Dolice. Wśród 4 ośrodków medialnych była także nasza redakcja „KnOiB - Niedziela”.

Reklama

Tegoroczny festiwal zgromadził 41 solistów z całej metropolii szczecińsko-kamieńskiej, a mianowicie ze: Szczecina, Choszczna, Bierzwnika, Polic, Recza, Marianowa, Radunia, Bierzwnika, Krzęcina oraz z Kołobrzegu i Sulęcina. Wykonawcy w czterech kategoriach wiekowych: klasy 0-3 SP, klasy 4-6 SP, gimnazajaliści i młodzież ponadgimnazjalna wykonali po jednym utworze do słów Jana Pawła II, o Janie Pawle II i nawiązujących do nauczania błogosławionego Papieża. Cennym było to, że wykonano aż 8 premier. Jury w składzie: dr Małgorzata Kowalik, adiunkt Akademii Sztuki w Szczecinie, Sandra Jakubowiak, wokalistka jazzowa, i Izabela Szczepaniak, muzyk i wokalistka „Deus Meus”, podkreśliło dobrą organizację i wysoki poziom wykonania. Dlatego niełatwo było wyłonić zwycięzcę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jury przyznało Grand Prix dla Adriana Kociuby z Recza za piosenkę „Tłum serc”, a za najlepszą premierową piosenkę „Świat” Krzysztofa Maciejowskiego uznało wykonanie Pauliny Stawiarskiej z Dolic.

W poszczególnych kategoriach wiekowych wyniki przestawiają się następująco:

Kategoria I, klasy 0-3 SP: 1. Agata Wasik ze Szczecina, 2. Oliwia Konstatynowicz z Recza, 3. Martyna Furman z Marianowa; wyróżnienie otrzymali: Anna Kuźniak z Bierzwnika i Oliwia Jadrysewicz z Choszczna;

Kategoria II, klasy 4-6 SP: 1. Zuzanna Czerniak z Choszczna, 2. Wiktoria Saja z Choszczna, 3. Agata Janicka z Dolic; wyróżnienie otrzymali: Nikola Kurzyńka z Choszczna, Justyna Szmit z Dolic, Aleksandra Nahorska z Choszczna, Anna Trybuła ze Szczecina, Zuzanna Kowalska z Bierzwnika i Julia Chełstowska z Marianowa;

Kategoria III, szkoła gimnazjalna: 1. Natalia Szelinger z Kołobrzegu, 2. Marzena Jędrzejczyk z Dolic, 3. Małgorzata Domagała ze Szczecina, wyróżnienie otrzymał Adrian Szczypek z Dolic;

Kategoria IV, szkoły ponadgimnazjalne: 1. Katarzyna Zwolińska z Dolic, 2. Paulina Stawiarska z Dolic i 3. Klaudia Buczniewska z Kołobrzegu, a wyróżnienie otrzymała Dorota Langa z Dolic.

W podsumowaniu jury zwróciło uwagę na „wysoki poziom wielu prezentacji, duże umiejętności i interpretację, dużą muzykalność i radość muzykowania. Oprócz wyróżnionej na uwagę zasługują piosenki «Wróć Europo» i «Modlitwa za naród Polski». Podkreślić należy także duże zaangażowanie instruktorów w poziom i wyraz artystyczny. Idea festiwalu jest bardzo szczytna i warta rozwijania”. Należy się wielkie uznanie organizatorom, a także ks. kan. Tadeuszowi Giedrysowi, bo to on był duchem tej pięknej inicjatywy; dzielnie go wspomagał ks. Michał Mikołajczak. Cenne nagrody, ufundowane m.in. przez Waldemara Gila, starostę stargardzkiego, i Grzegorza Brochockiego, wójta dolickiego, oraz innych sponsorów (nagroda Grand Prix - wieża, a piosenka premierowa - rower oraz oczywiście festiwalowe statuetki), dały satysfakcję nagrodzonym. Zadowolony i szczęśliwy Ksiądz Proboszcz, iż wszystko się udało, radośnie zapraszał wszystkich za rok, na III już Festiwal Talentów im. Jana Pawła II.

2013-06-26 14:09

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Qui bene cantat bis orat

Niedziela rzeszowska 28/2014, str. 7

[ TEMATY ]

festiwal

Ks. Andrzej Widak

W dniach 13-15 czerwca br. w Rzeszowie odbył się XVIII Międzynarodowy Festiwal Pieśni Religijnej „Cantate Deo”. Organizatorem festiwalu jest Polski Związek Chórów i Orkiestr – Oddział w Rzeszowie, Diecezja Rzeszowska oraz Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Przesłuchania konkursowe miały miejsce jak w roku ubiegłym w kościele farnym, dzięki życzliwości proboszcza ks. prał. Jana Szczupaka. W festiwalu w 6 kategoriach wzięło udział 20 chórów, w tym jeden ze Stropkova na Słowacji oraz jeden polsko-słowacki – „Vox Amici”. Występy chórów oceniało jury w składzie: prof. Elżbieta Wtorkowska z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (przewodnicząca), prof. Milan Pazurik z Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy oraz ks. dr Andrzej Widak z Rzeszowa. Każdy z chórów prezentował repertuar składający się z utworów religijnych a cappella. Zespoły mogły wykonać także jeden utwór z towarzyszeniem instrumentalnym. Przesłuchania konkursowe miały miejsce13 i 14 czerwca br. 15 czerwca zostały ogłoszone wyniki festiwalu. Nagrodę Grand Prix otrzymał Sanocki Zespół Wokalny „Soul” (dyr. Monika Brewczak). W kategorii chórów dziecięcych wyróżnienie za występ otrzymał Chór Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Leżajsku (dyr. Iwona Ćwikła). W kategorii chórów młodzieżowych do lat 25 I miejsce przyznano Chórowi „Portamento” ze Starachowic (dyr. Bożena Magdalena Mrózek), II – Chórowi II LO im. M. Kopernika w Mielcu (dyr. Antoni Stańczyk), III – Chórowi Młodzieżowemu I LO im. S. Konarskiego w Mielcu (dyr. Paweł Lis). W tej kategorii wyróżnienia za udział otrzymały również dwa zespoły prowadzone przez Wiesława Pyzię: Chór „Pryma” przy Zespole Szkół Spożywczych oraz Chór „Dominanta” III LO im. Cypriana Kamila Norwida w Rzeszowie. W kategorii chórów męskich i żeńskich I miejsce zdobył Podkarpacki Chór Męski (dyr. Grzegorz Oliwa), III – Chór Męski „Melodia” z Mielca (dyr. Antoni Stańczyk). II miejsca nie przyznano. Najliczniejsza grupa zespołów zaprezentowała się w kategorii chórów mieszanych. W tej kategorii nie zostało przyznane I miejsce, II miejsce ex aequo zajęły Chór „Harmonia” z Mikołowa (dyr. Elżbieta Krusz) oraz Chór Mieszany „Sonores” z Sanoka (dyr. Monika Brewczak), III miejsce ex aequo – Chór Mieszany „Fraza” z Kosiny (dyr. Katarzyna Sobas-Klocek) oraz Chór Nauczycielski „Akord” ZNP i SCK z Mielca (dyr. Paweł Lis). W tej kategorii wystąpiły również: Chór Kameralny „Camerata” z Soniny (dyr. Ewa Drewniak) oraz Chór Mieszany „Cantus” z Trzciany (dyr. Łukasz Adamus). W kategorii chórów akademickich wyróżnienie za występ otrzymał Chór Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie (dyr. Iwona Tylka). W kategorii chórów kameralnych I miejsce zdobył Sanocki Chór Kameralny z Sanoka (dyr. Bożena Przystasz), II miejsce – Polsko-Słowacki Chór Kameralny „Vox Amici”. Wyróżnienie za udział otrzymał Chór Kameralny „Camerata” z Soniny. Jury festiwalu przyznało również nagrodę specjalną, którą otrzymała dr Bożena Magdalena Mrózek jako wyróżnienie za osobowość dyrygenta i wkład w rozwój chóralistyki. Jak co roku festiwalowi towarzyszył koncert. Tym razem wzięły w nim udział cztery chóry: Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej (dyr. Justyna Szela-Adamska), Chór „Vox coelestis” Wyższej Szkoły Zarządzania i Informatyki w Rzeszowie (dyr. Agnieszka Tomaszek), Chór łańcuckiej Fary (dyr. Michał Horodecki) oraz Strzyżowski Chór Kameralny (dyr. Grzegorz Oliwa). W programie zostały wykonane utwory sakralne kompozytorów polskich. Mszy św., która była centrum festiwalu a zarazem zwieńczeniem wysiłków i zmagań uczestników przewodniczył bp Kazimierz Górny. Festiwal ma swoje ważne miejsce na mapie kulturalnej Polski i przyczynia się do propagowania i rozwoju chóralistyki. Dzieło XVIII Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Deo” to trud pracy jego organizatorów a szczególnie Marii Troniny-Telichowskiej, która jest kierownikiem organizacyjnym festiwalu, oraz prof. Grzegorza Oliwy, jego dyrektora artystycznego. Instytucjami wspomagającymi i finansującymi festiwal były: Diecezja Rzeszowska, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Zarząd Miasta, Wojewódzki Dom Kultury oraz Parafia Farna pw. św. Wojciecha i Stanisława w Rzeszowie.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję