Bangladesz
„Bomba zegarowa”
Pomoc Kościołowi w Potrzebie alarmuje: „Bangladesz to bomba zegarowa, która w każdej chwili może wybuchnąć. To biedny kraj z bardzo poważnymi problemami społecznymi, gdzie czynniki religijne często są wykorzystywane do politycznej manipulacji”. Bangladesz odwiedziła niedawno Véronique Vogel z sekcji azjatyckiej organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Ludność Bangladeszu jest w większości muzułmańska. Ciągle utrzymują się tam niepokojące napięcia na tle religijnym, a grupy radykalnych islamistów domagają się przyjęcia ustawy o bluźnierstwie. Może to stać się pretekstem do uderzania w mniejszości religijne.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie została poruszona listem otrzymanym od bp. Sebastiana Tudu. Ordynariusz diecezji Dinajpur jest zaniepokojony bezpodstawną agresją wobec chrześcijan. Wspomina m.in. atak sprzed ponad miesiąca na seminarium międzydiecezjalne w Bulakipur i trzy okoliczne miejscowości, w których wyznawcy Chrystusa stanowią większość.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Francja
Wspólnota Błogosławieństw w Lourdes
W dniach 2-8 lipca br. członkowie Wspólnoty Błogosławieństw i setki pielgrzymów, którzy do nich dołączyli, uczestniczyli w międzynarodowym spotkaniu w Lourdes. Miało ono w tym roku charakter wyjątkowy, bo z okazji jubileuszu 40-lecia przybyli na nie członkowie z blisko 30 krajów: od Chin aż po Stany Zjednoczone, z Afryki, Bliskiego Wschodu, a zwłaszcza z Europy.
Reklama
„Przez Maryję idźcie do Chrystusa i głoście Dobrą Nowinę wszelkiemu stworzeniu” - te słowa wypowiedziane przed laty przez bł. Jana Pawła II, stały się myślami przewodnimi czterodniowych rozważań.
Jednocześnie, dzięki relikwiom, jakie Wspólnota uzyskała dla sanktuarium przed dwoma laty, a które znajdują się obecnie w kaplicy Najświętszego Sakramentu bazyliki św. Piusa X, wszyscy byli świadomi Jego szczególnej obecności w Lourdes; odczuwali, że błogosławiony Jan Paweł II spogląda z miłością na nich „z okna w niebie” i wspiera modlitwami ich rekolekcyjne spotkanie.
W ostatnim dniu spotkania została odprawiona Msza św. wotywna o Duchu Świętym, który udzieliwszy każdemu szczególnych charyzmatów, posyła wszystkich członków Wspólnoty na cały świat, aby głosili wszędzie wspaniałości, jakie tu w Lourdes widzieli na własne oczy i słyszeli na własne uszy; to znaczy, aby głosili Dobrą Nowinę o królestwie Bożym.
Ks. Jan Robakowski, Lourdes
Góra Athos
Bunt trwa
Prawosławni mnisi z góry Athos, zbuntowani przeciw ekumenicznym kontaktom Konstantynopola z katolikami, nadal nie chcą opuścić klasztoru Esfigmenu. 29 lipca zabarykadowana grupa ok. 20 zakonników wypędziła kamieniami i butelkami z benzyną greckich komorników i policjantów, którzy mieli wyegzekwować nakaz eksmisji.
Reklama
Mający 1000 lat klasztor Esfigmenu jest jednym z 20 monasterów góry Athos, która należy terytorialnie do Grecji, ale kościelnie podlega patriarsze Konstantynopola. Mnisi z tego klasztoru weszli w konflikt z nim w 1967 r., gdy do ówczesnego patriarchy Atenagorasa I przybył z wizytą papież Paweł VI. Oskarżyli wówczas swego zwierzchnika o zdradę prawosławia. W 2002 r. patriarcha Bartłomiej I uznał wspólnotę Esfigmenu za nielegalną i nakazał jej mnichom opuszczenie klasztoru. Oni jednak mimo poparcia władz greckich dla stanowiska Patriarchatu Ekumenicznego stale się opierają jego żądaniom.
Ludzie
Ks. Georg Ratzinger
Brat Benedykta XVI - ks. Georg Ratzinger powiedział: - Mój brat wie, że nadal cieszy się wielkim szacunkiem i że nowy styl, wprowadzony przez jego Następcę, jest dla wielu ludzi niezwykły. Przyznał też, że rezygnacja była dla Benedykta XVI „wielkim wyzwoleniem”. Po okresie przestawienia się do nowej sytuacji widać wyraźnie, że czuje się lżej, jest odprężony i sprawia wrażenie wypoczętego. Jednocześnie zapewnił, że na decyzję o ustąpieniu ze Stolicy Piotrowej nie miał żadnego wpływu skandal VatiLeaks. Nieprawdą jest też, że Papież ustąpił z obawy przed grożącym mu wylewem krwi do mózgu. „Brat nie cierpi na żadną poważną chorobę” - stwierdził ks. Georg Ratzinger.
Według jego relacji, Benedykt XVI podjął decyzję o rezygnacji po powrocie z Meksyku, pod koniec marca 2012 r. Wtedy lekarze odradzali mu wyjazdy w dalsze podróże.
Cudzysłów
Jestem prostym człowiekiem, który powtarza to, co jest zawarte w Katechizmie. To Katechizm jest rewolucyjny. To, o czym mówi dziś papież Franciszek, zawiera dokładnie Katechizm Kościoła Katolickiego.
Prof. Rocco Buttiglione
Krótko
W Rio de Janeiro we Mszy św. na plaży Copacabana, kończącej 28 lipca obchody 28. Światowego Dnia Młodzieży, wzięło udział 3,7 mln ludzi - takie oficjalne dane podał arcybiskup tego brazylijskiego miasta Orani João Tempesta.
W Rzymie w dniach 1-3 października odbędzie się spotkanie grupy ośmiu kardynałów, których zadaniem jest pomoc Ojcu Świętemu w zarządzaniu Kościołem i reformie Kurii Rzymskiej.
Edward Snowden, były współpracownik służb wywiadowczych USA, otrzymał na rok azyl tymczasowy w Rosji i oficjalnie przekroczył granicę Federacji Rosyjskiej, opuszczając strefę tranzytową lotniska Szeremietiewo w Moskwie, gdzie przebywał od 23 czerwca br.
W Iraku prawie 1000 osób zginęło w lipcu podczas zamachów. Jest to najwyższy bilans miesięczny od kwietnia 2008 r. - wynika z danych przekazanych przez iracki rząd.
Bradley Manning nie pomagał wrogowi, przekazując 700 tys. dokumentów portalowi WikiLeaks. Gdyby przyjęto ten zarzut, groziłoby mu dożywocie. Nawet bez tego grozi mu 130 lat więzienia.
We Włoszech w pobliżu Avellino 39 osób zginęło w wypadku autokaru, który spadł z 30-metrowej skarpy. Autokar wracał z pielgrzymki do miejsc związanych z o. Pio.
Maszynista pociągu, który wykoleił się pod Santiago de Compostela, usłyszał zarzut o nieumyślne spowodowanie śmierci. Mężczyzna przyznał się do zbyt późnego hamowania. Powiedział, że myślał, iż był w innym miejscu trasy.
Białoruska gazeta opozycyjna podała, że miejscowe KGB aresztowało ks. Władysława Łazara, proboszcza parafii pw. Zesłania Ducha Świętego w Borysowie. Zdaniem gazety, ma to związek z kampanią reżimu przeciwko „agentom zachodnich wywiadów”.
W Egipcie nadal niespokojnie. W wyniku niedawnej konfrontacji zwolenników obalonego prezydenta z siłami bezpieczeństwa zginęło 80 osób.
Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.