- Tym, który udziela radości i pełni pokoju w wierze jest Bóg nadziei. Radość i pokój biorą się z nadziei – mówił kard. Grzegorz Ryś w pierwszym dniu rekolekcji dla Łodzi.
W katedrze łódzkiej rozpoczęły się rekolekcje adwentowe dla Łodzi, które prowadzi kard. Grzegorz Ryś.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Metropolita łódzki rozpoczął swoje rozważania od podkreślenia wezwania przypadającego na III niedzielę adwentu „Radujcie się”, które pojawia się aż 12 razy w Liście do Filipian. – Został on napisany w więzieniu, w sytuacji trudnej, przez św. Pawła, który jest nie tylko samotny i uwięziony, ale prześladowany przez ludzi, więc skąd się w nim bierze radość? Odpowiedź pada w późniejszym Liście do Rzymian, 15. rozdziale: „A Bóg nadziei niech wam udzieli pełni nadziei i radości w wierze”. Tym, który udziela radości i pełni pokoju w wierze jest Bóg nadziei. Radość i pokój biorą się z nadziei – wyjaśnił homileta.
Reklama
Metropolita łódzki znazaczył, że nadzieja nie jest tematem tylko dla tegorocznego adwentu, ponieważ papież Franciszek zadaje ją każdemu człowiekowi szczególnie cały na Rok Jubileuszowy 2025. Ojciec Święty uznaje to zagadnienie za istotne ze względu na losy przyszłych pokoleń. – Papież Franciszek mówi, że potrzeba ludzi, którzy zaniosą nadzieję właściwie wszystkim i wymienia po kolei grupy ludzi, które doświadczają deficytu nadziei. To najpierw są ci, którzy przeżywają wojnę, potem rodzina – młodzi ludzie zakładający rodziny, którzy nie chcą przekazywać życia. Potem mówi o więźniach, chorych, młodych, seniorach, migrantach, ubogich, a także o rozbitym Kościele, pytając o ludzi, którzy będą znakiem nadziei na jedność dla naszego Kościoła – wyjaśnił kard. Ryś.
Następnie, metropolita łódzki powiedział o przeciwieństwie nadziei – fałszywej nadziei, przynoszącej wstyd i upokorzenie. Przy tym odwołał się do trzech postaw, które podał o. Roberto Pasolini, kaznodzieja Domu Papieskiego: nostalgii, rutynie i braku wiary w dobrą zmianę. – Co jest twoją nadzieją? Jesteś człowiekiem nadziei? – pytał metropolita łódzki i dodał: - „Co mamy czynić?” Kto o to pyta? Celnicy i żołnierze – nikt by się nie spodziewał, że właśnie oni. A gdzie są liderzy religijni ludu Bożego, najpobożniejsi? Pytają ci, którzy żyją w grzechu. (…) Zawsze najwięcej uczciwych pytań do Jezusa, które będą w kontekście do nawrócenia, mają grzesznicy. Zawsze można zadać to pytanie. Nie ma w moim życiu takiego momentu, żebym nie miał prawa do nadziei, do pytania o to, jak może się dokonać zmiana, skąd mam czerpać radość i pokój? (…) Pytanie o nadzieję rodzi się z pobudzonego serca.
W drugi dzień rekolekcji adwentowych w łódzkiej katedrze o godz. 18.00 celebrowana będzie Msza św., podczas której kard. Grzegorz Ryś wygłosi homilię, a po niej konferencję.