Reklama

Rodzina

„Rodzina górą! - Duże Rodziny 3+ w tym roku spotkają się w Zakopanem

W Zakopanem w dniach 6-8 czerwca 2025 r. odbędzie się XIII Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin, którego organizatorem jest Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”, a głównymi partnerami Miasto Zakopane oraz Powiat Tatrzański. Potwierdzające tę współpracę porozumienie zostało oficjalnie podpisane w piątek 7 lutego podczas konferencji prasowej w Centrum Kultury Rodzimej w willi Czerwony Dwór.

2025-02-07 17:43

[ TEMATY ]

rodzina

Zakopane

Duże Rodziny 3+

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pomysłodawcą wyboru miejsca jak i hasła tegorocznej edycji "Rodzina Górą!" jest Burmistrz Zakopanego Łukasz Filipowicz, prywatnie ojciec czwórki dzieci. Dzięki tej decyzji Zakopane będzie gospodarzem i partnerem wyjątkowego wydarzenia, które zgromadzi pod Tatrami rodziny wielodzietne z całej Polski. Miasto ugości blisko 1,5 tys. osób, które będą miały okazję dzięki wielu zaplanowanym dla nich aktywnościom zwiedzić miasto, poznać kulturę regionu, a także wyruszyć na tatrzańskie szlaki.

- Cieszę się bardzo, że jako Zakopane możemy być współgospodarzem tego wspaniałego wydarzenia. Jest to bardzo szlachetna inicjatywa. Zakopane jest miastem bardzo przywiązanym do tradycji. To nie tylko kultura, stroje, rzemiosło, ale także rodzina jest tą tradycją mocno zakorzenioną u nas i na całym Podhalu. Związane z nią wartości będziemy promować podczas Zjazdu. Warto podkreślać, jak bardzo są one ważne. Mam nadzieję, że to wydarzenie na stałe wpisze się w krajobraz naszego miasta i hasło „Rodzina Górą!” zostanie z nami na dłużej. Wszystkich serdecznie zapraszam do udziału w tym wyjątkowym rodzinnym zjeździe - powiedział burmistrz Łukasz Filipowicz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Organizację wydarzenia wspiera także Powiat Tatrzański.

Reklama

- Sam pochodzę z wielodzietnej rodziny i doskonale rozumiem problemy tych osób, które chcą dobrze wychować swoje dzieci, kiedy jest ich więcej. Dziś jest to prawdziwym wyzwaniem. Nie jest to łatwe, ale kiedy się uda, to powstanie wielka silna rodzina. Nie miałem wątpliwości, że tę ideę trzeba wesprzeć poprzez włączenie się w organizację Zjazdu, ale także poprzez opracowanie analizy, czy nasze samorządy są przyjazne dużym rodzinom. Chcemy, aby nasi goście podczas Zjazdu czuli się u nas dobrze, ale także aby nasze duże rodziny w powiecie odczuły, że są ważne i są wspierane - wyjaśnił Starosta Tatrzański Andrzej Skupień.

Zjazd Dużych Rodzin to coroczne spotkanie integrujące rodziny wielodzietne. W jego programie znajdują się warsztaty, zajęcia edukacyjne i artystyczne, wydarzenia kulturalne, sportowe i panele dyskusyjne, a także atrakcje dla dzieci i młodzieży. Zjazd stanowi okazję do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i budowania więzi między rodzinami, które mogą się wzajemnie wspierać i inspirować. Wydarzenie ma też na celu promowanie świadomości społecznej na temat potrzeb i wyzwań związanych z dużymi rodzinami, a także wspieranie ich integracji społecznej. To również platforma do wymiany doświadczeń oraz zgłaszania potrzeb i postulatów przedstawicieli rodzin wielodzietnych wobec władz lokalnych i krajowych. Dzięki temu mogą one mieć większy wpływ na kształtowanie polityki społecznej.

Pierwszy Zjazd odbył się w 2013 roku w Grodzisku Mazowieckim, a samo wydarzenie co roku gości w innym mieście, przyciągając rodziny z całej Polski. Cieszy się także dużym zainteresowaniem mediów. Organizujący je Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” jest największą w Polsce organizacją społeczną dla rodzin, skupiającą ponad 10 tysięcy członków. Od 18 lat zajmuje się działaniem na rzecz interesów społecznych rodzin, a także wzmacnianiem pozytywnego wizerunku rodziny.

Reklama

- Jesteśmy zaszczyceni i szczęśliwi. Marzyliśmy o zjeździe w Zakopanem już od kilku lat. Zakopane i Podhale jest kolebką i ostoją wielodzietności. My tu nie przyjeżdżamy więc chwalić się wielodzietnością, tylko tej wielodzietności zaczerpnąć. Bardzo podoba mi się hasło „Rodzina Górą!”. Jest to kwintesencja tego, o co w misji naszego Związku chodzi - aby rodzina była naszym priorytetem w aspekcie życia prywatnego, ale także w kształtowaniu polityki społecznej i gospodarczej. Dziękuję Burmistrzowi za zaproszenie i za to piękne hasło - podkreślił prezes zarządu Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” Radosław Waszkiewicz.

Termin Zjazdu w Zakopanem nie jest przypadkowy, swoją tematyką wpisze się on bowiem doskonale w pozostałe wydarzenia tradycyjnie już organizowane przez Miasto w tym czasie.

- Zjazd będzie organizowany w czerwcu, a czerwiec jednoznacznie kojarzy się nam z rodziną, ponieważ co roku organizowany jest wówczas Zakopiański Dzień Dziecka. Odbywają się także Dni Zakopanego upamiętniające pobyt św. Jana Pawła II w 1997 r., którego nauczanie mówi o rodzinie i nadrzędnych w życiu wartościach, które właśnie w rodzinach są kultywowane. Te wszystkie wątki pięknie nam się wspólnie komponują - mówiła zastępca burmistrza Iwona Grzebyk-Dulak.

W konferencji prasowej udział wzięli także przedstawiciele partnerów Zjazdu, którymi bardzo chętnie zostały zakopiańskie instytucje i organizacje. Zaangażują się one w przygotowanie atrakcji dla uczestników, prezentując swoją bogatą ofertę. O współpracy przy organizacji tego wydarzenia mówili: reprezentujący Urząd Marszałkowski Radny Województwa Małopolskiego Jan Piczura oraz Patrycja Tocka - Dyrektor Biura Poselskiego Posłanki do Parlamentu Europejskiego Jagny Marczułajtis, a także dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn, wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Gniazdo w Zakopanem Paweł Para i prezes Koła Przewodników Tatrzańskich im. Klimka Bachledy Wojciech Gaździak. Partnerami Zjazdu zostali także: Tatrzański Park Narodowy (reprezentowany przez Kierownika Zespołu Aktywnej Edukacji Marię Kozłowską), Związek Podhalan, Teatr Witkacego oraz Zespół Szkół Hotelarsko-Turystycznych.

W konferencji udział wziął także wicestarosta Wawrzyniec Bystrzycki, prezes Oddziału Małopolskiego Związku Dużych Rodzin Paweł Dziubek oraz przewodniczący Rady Miasta Zakopane Grzegorz Jóźkiewicz, który zadeklarował wsparcie radnych dla inicjatywy organizacji Zjazdu. Wpisana w Dni Zakopanego uroczysta sesja Rady Miasta także zostanie poświęcona tematowi rodziny. Wspólna konferencja prasowa pokazała, że hasło „Duża Rodzina Trzy Plus” otwiera wiele drzwi i wiele serc, a zaplanowany na początek czerwca Zjazd będzie wyjątkowym i widocznym w przestrzeni miasta wydarzeniem, niosącym niezwykłe przesłanie i pozytywną energię.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prawda o małżeństwie i rodzinie

2025-01-14 14:07

Niedziela kielecka 3/2025, str. IV

[ TEMATY ]

rodzina

Archiwum rodzinne

Rodzina – wspólna i największa pasja Joanny i Antoniego

Rodzina – wspólna i największa pasja Joanny i Antoniego

Coraz więcej młodych wchodzących w sakramentalne związki małżeńskie pochodzi z rodzin niepełnych i doświadczonych przez rozwód rodziców. Bez fundamentów wyniesionych z domu rodzinnego trudniej jest budować im relacje. Czego w takiej sytuacji mogą oczekiwać od doradców życia rodzinnego? Z Joanną i Antonim Chmielewskimi, o ich pracy, misji i pasji do rodziny, rozmawia Katarzyna Dobrowolska.

Katarzyna Dobrowolska: – Czym jest dla Was, młodych małżonków, ta posługa? Joanna i Antoni Chmielewscy: Traktujemy ją jako powołanie, do którego zaprosił nas Bóg. Chcemy pomagać narzeczonym świadomie i odpowiedzialnie wejść w sakrament małżeństwa i budować na Chrystusie swoje życie małżeńskie i rodzinne. Sama baza merytoryczna, która jest bardzo bogata, nie wystarczy, dlatego do każdej pary, którą prowadzimy, staramy się podchodzić indywidualnie. Ci młodzi pochodzą z różnych doświadczeń, mają różne historie życia, potrzebują przede wszystkim zrozumienia i drogowskazów, ponieważ nierzadko ich dom rodzinny, z którego się wywodzą, nie zapewnił im fundamentów chrześcijańskich, i nie mieli doświadczenia rodziców wspierających się, którzy sobie przebaczali. Do końca nie wiedzą, jak te relacje można budować w małżeństwie. Jednak my tego nie oceniamy. Nie stawiamy się w pozycji jakiegoś autorytetu i mentora, kogoś kto jest wyżej postawiony. Tym bardziej, że jesteśmy małżeństwem niespełna od dekady. Często uczymy się więcej od tych młodych, niż sami im dajemy, ponieważ, przygotowując się do spotkań, mamy okazję konfrontować własne życie małżeńskie z tym, co głosimy, czyli nauką Kościoła. Dlatego te kursy są także ważne dla nas, wyrywają nas z chaosu dnia codziennego i licznych obowiązków domowych związanych z opieką nad trójką naszych dzieci, kierują naszą uwagę na relację z Bogiem i na rodzinę.
CZYTAJ DALEJ

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

2025-02-05 21:25

[ TEMATY ]

świadectwo

Graziako

Doświadczony lekarz, autor książki "Śmierć nie istnieje", który uratował ponad 40 000 serc, wielokrotnie był świadkiem niewytłumaczalnych uzdrowień, a nawet spektakularnych wskrzeszeń. Brzmi niewiarygodnie?

W swojej książce opisał ponad 20 historii, które potwierdziły jego wiarę w Boga. Dostarcza dowody na istnienie życia po życiu i zapewnia, że śmierci wcale nie powinniśmy się obawiać. A wszystko to w oparciu o swoją lekarską praktykę – ponad 30-letni staż i prywatne przeżycia m.in. śmierć syna.
CZYTAJ DALEJ

Młodzi Ukraińcy o dialogu z papieżem: dał nam pewność, że nie jesteśmy sami

2025-02-07 18:50

[ TEMATY ]

papież

dialog

Ukraińcy

Vatican Media

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

Z papieżem łączyła się ukraińska młodzież z duszpasterstwa dominikanów w Warszawie

„Ojciec Święty podarował ukraińskiej młodzieży nadzieję, to bardzo ważne po tych wszystkich bolesnych i trudnych doświadczeniach, które stały się jej udziałem w czasie wojny” - mówi bp Jan Sobiło, który uczestniczył w zdalnym spotkaniu młodych z Franciszkiem. Odbyło się ono 1 lutego w greckokatolickiej katedrze w Kijowie, ale młodzi łączyli się z papieżem również z Chicago, Londynu, Monachium i duszpasterstwa dominikanów w Warszawie, które od lat wspiera Ukrainę.

Uczestnicy spotkania podkreślają, że najważniejsze było to, iż papież znalazł czas, by spotkać się z młodymi i ich wysłuchać. Jak mówią, ta obecność była dla nich nawet ważniejsza od słów, które padły w ciągu godzinnego łączenia. Rozpoczęły je świadectwa, w których wybrzmiał ból Ukraińców. Mówili Franciszkowi m.in. o swym lęku o los najbliższych, o wyzwaniach związanych z ucieczką z terenów okupowanych przez Rosjan i obawach dotyczących przyszłości. Powiedzieli też, że gdy jechali do Kijowa na spotkanie z nim, to Rosjanie zbombardowali nocą ich miasta, zabijając ludzi, którzy spali w swych domach.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję