Żeby bal karnawałowy się udał, potrzebna jest osoba, która go poprowadzi, która zadba o muzykę, atrakcje, oprawę – jednym słowem potrzeba wodzireja. Renata i Andrzej Kusiowie wodzirejami nie planowali zostać. Mają czwórkę dzieci, pan Andrzej jest informatykiem, pani Renata nauczycielką przedszkolną. Zdecydowali się wziąć udział w warsztatach dla wodzirejów imprez bezalkoholowych, by móc służyć swojej wspólnocie, Ruchowi Światło-Życie, do którego należą od lat. – Nigdy nie przyszłoby nam do głowy, że możemy prowadzić zabawę dla dużej grupy ludzi. Ale zawsze byliśmy „rozrywkowi”, prowadziliśmy spotkania dla najbliższych znajomych, domowy sylwester na 20 osób cieszył się powodzeniem. Nie myśleliśmy jednak o animowaniu większej grupy – mówi pani Renata. – To osoba z Krucjaty Wyzwolenia Człowieka, do której należymy razem z mężem, podpowiedziała nam, że są warsztaty dla wodzirejów i że mamy na to dobre zadatki. Pojechaliśmy więc zobaczyć, co to w ogóle jest i spodobało nam się. Zobaczyliśmy tam, że można robić bale z różnych okazji – nam bardzo spodobała się idea balu niepodległościowego, szansa na atrakcyjne pokazanie patriotyzmu.
Patriotyzm w atrakcyjnej formie
Reklama
– Pierwszy taki bal zorganizowaliśmy trzy lata temu u Ojców Franciszkanów. I wypaliło – opowiada pan Andrzej. – W ubiegłym roku na bezalkoholowym balu niepodległościowym bawiło się w Auli Papieskiego Wydziału Teologicznego 200 osób. Oprócz tańców był koncert chopinowski, śpiewanie pieśni patriotycznych, pokaz tańców ludowych. Poprzez bal staramy promować idee trzeźwości, patriotyzmu i dobrej zabawy.
Razem z Diakonią Wyzwolenia i małżeństwami z Ruchu Światło-Życie państwo Kusiowie organizują także Sylwestra. Tegoroczny odbył się w Auli PWT. Był oczywiście bezalkoholowy, a zamiast lampki szampana na przywitanie Nowego Roku gospodarze mieli inny pomysł: – Kiedy zgasły światła na salę wjechał ogromny tort z bitej śmietany, z zimnymi ogniami. Oprócz tradycyjnego składania życzeń był też koncert noworoczny zagrany przez uczestników balu – zdradza pani Renata.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Dobra muzyka i smaczne jedzenie
Jaki jest przepis na udaną zabawę? – Na pewno dobrze dobrana muzyka, smaczne jedzenie i goście, którzy lubią tańczyć – podkreśla Andrzej Kuś. – Gdy organizujemy imprezy domowe dobrze jest zaplanować ten czas, przemyśleć, na jakie tematy warto porozmawiać, zaplanować jakieś rozrywki, zadbać o smaczny posiłek. Ludzie lubią ze sobą dyskutować, wspólnie się bawić, coś pośpiewać. Dla rozkręcenia imprezy potrzebne są też osoby, które lubią tańczyć. Najgorsze, co możemy zrobić, to włączyć telewizor.
Alkohol nie jest potrzebny
Do dobrej zabawy alkohol nie jest potrzebny. Potwierdzi to każdy uczestnik bezalkoholowych imprez prowadzonych przez państwa Kusiów. A bawią się na nich całe rodziny. – Bale rozpoczynamy tradycyjnym polonezem, są walce, tanga. Ale staramy się, by był także czas dla młodzieży i dla najmłodszych – opowiada pani Renata. – Przez organizowanie imprez bezalkoholowych chcemy pokazać, że największą wartością jest drugi człowiek z którym możemy porozmawiać czy zatańczyć, a nie to, że koniecznie musimy wypić piwo, bo inaczej nie ma się po co spotykać. Od lat należymy do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka i widzimy, jak wielką wartością, nadal aktualną, jest post od alkoholu i jak bardzo ludzie go potrzebują.
Andrzej Kuś
Ludzie zawsze chcą się bawić. Pytanie tylko, jaki to ma mieć wymiar, jaki kształt? My wychodzimy z alternatywą, że bez alkoholu też można się dobrze bawić i też atrakcyjnie. Trzeba mieć tylko ciekawy pomysł, przygotować odpowiednią muzykę, dobre jedzenie, dobre warunki. Musi być oczywiście osoba prowadząca, która zadba, żeby wszyscy dobrze się bawili, żeby każdy mógł znaleźć na takiej imprezie coś dla siebie. Jeśli się rezygnuje z alkoholu, te pieniądze można przeznaczyć na coś pysznego do jedzenia czy nawet na jakieś dodatkowe atrakcje, które urozmaicą zabawę. Dzięki temu będzie co wspominać.
Renata Kuś
Prowadzący bal może wykorzystać ten czas nie tylko na zabawę, ale również na ewangelizację. Podczas powitania warto powiedzieć, kto jest organizatorem imprezy i dlaczego jest ona bezalkoholowa. Np. w Sylwestra witamy Nowy Rok, ale też podkreślamy, że Bóg kocha każdego z nas i ma dla nas wspaniały plan na ten nowy czas. Ważne i budujące dla ludzi słowa można powiedzieć także podczas balu – nie wszystko da się usłyszeć na kazaniach czy konferencjach. Zabawa też może być dobrym czasem dla ewangelizacji i to staramy się z mężem wykorzystywać.