Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rozmowa z biografką Papieża

Wędruje, słucha, radzi

Sprawą najważniejszą była dla niego kultura spotkania, dialogu, rozmawiania, słuchania – mówi w rozmowie z KAI Elisabetta Piqué, autorka obszernej biografii papieża Franciszka pt. „Franciszek: Życie i Rewolucja” („Francisco: Vida y Revolución”), która kilka miesięcy temu ukazała się w Argentynie. – Oprócz całej „czystki”, którą przeprowadza w Kościele, prowadząc go swoją ręką w czasie kryzysu, jaki Kościół przeżywa, dzieje się teraz głęboka rewolucja, którą rozpoczął jeszcze Benedykt XVI – mówi Piqué, która zna obecnego Ojca Świętego od 2001 r.

Autorka książki opowiada m.in. o swojej fascynacji osobą papieża Bergoglio z Argentyny, o jego dzieciństwie, młodości i czasach biskupiej posługi, wpływie babki i innych osób na jego osobowość. Opowiada też o krytykach papieża Franciszka, opiniach, jakie panują o nim w Argentynie, oraz wyzwaniach, przed jakimi stoi jego pontyfikat. W Polsce książka w ukaże się nakładem Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Modlitwa „Anioł Pański”

Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze

Reklama

W niedzielę 2 lutego br. w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański” papież Franciszek nawiązał do Światowego Dnia Życia Konsekrowanego, „przypominającego o znaczeniu dla Kościoła osób, które usłyszały wezwanie do bezpośredniego naśladowania Jezusa na drodze rad ewangelicznych”. Wskazał, że ofiarowanie Bogu Jezusa w czterdziestym dniu po narodzeniu jest „ikoną ofiarowania swego życia przez tych, którzy ze względu na dar Boży podejmują typowe rysy Jezusa czystego, ubogiego i posłusznego, konsekrowanego przez Ojca”. – Ten dar z samego siebie dla Boga dotyczy każdego chrześcijanina, ponieważ wszyscy jesteśmy Jemu konsekrowani przez chrzest. Wszyscy jesteśmy wezwani, by poświęcić się Ojcu wraz z Jezusem i tak jak Jezus, czyniąc z naszego życia hojny dar w rodzinie, w pracy, w służbie Kościołowi, w dziełach miłosierdzia – zaznaczył. Ojciec Święty wskazał zarazem, że „tę konsekrację przeżywają w sposób szczególny zakonnicy, mnisi, świeckie osoby konsekrowane, którzy przez złożenie ślubów należą całkowicie i wyłącznie do Boga”.

– Każda osoba konsekrowana jest darem dla ludu Bożego w drodze – powiedział Ojciec Święty. – Kościół i świat potrzebują tego świadectwa miłości i miłosierdzia Bożego. Dlatego trzeba z wdzięcznością docenić praktykowanie życia konsekrowanego i pogłębić znajomość różnych charyzmatów i duchowości. Musimy się modlić, aby wielu młodych odpowiedziało „tak” Panu wzywającemu ich do całkowitego poświęcenia się Jemu dla bezinteresownej służby braciom – wezwał papież Franciszek i przypomniał, że rok 2015 będzie w Kościele poświęcony w sposób szczególny życiu konsekrowanemu.

Ludzie piszą do Ojca Świętego

Watykan zasypany listami

Od kilku miesięcy Watykan zalewa lawina listów. Papież Franciszek zapewnia o swej bliskości ze światem, a świat mu tę bliskość odwzajemnia. Każdego tygodnia do Domu św. Marty, czyli pod adresem Papieża, dociera ok. 30 worków pocztowych, a w nich kilka tysięcy listów i paczek. Sam Ojciec Święty nie jest w stanie przeczytać wszystkich. Pomaga mu w tym czteroosobowa ekipa, urzędująca w Pałacu Apostolskim pod kierunkiem ks. Guiliana Galloriniego.

Niektóre z tych tysięcy listów trafiają na biurko Ojca Świętego. – Są to przypadki najbardziej delikatne, m.in. dotyczące sumienia. Sporządza się wtedy streszczenie i za pośrednictwem sekretarzy doręcza Papieżowi, aby on sam się z tym zapoznał, przeczytał i wskazał, jak mamy odpowiedzieć – mówi ks. Gallorini.

Audiencja generalna katecheza o bierzmowaniu

Reklama

Ojciec Święty w ramach cyklu katechez o sakramentach mówił 29 stycznia br. o bierzmowaniu. Zaapelował, aby nie zaniedbywać tego sakramentu. – Kiedy przyjmujemy w naszym sercu Ducha Świętego i pozwalamy Mu działać, to sam Chrystus staje się obecny w nas i przybiera realne kształty w naszym życiu. To On będzie się poprzez nas modlił, przebaczał, wlewał nadzieję i pocieszenie, aby służyć naszym braciom, stać się bliskim dla potrzebujących i ostatnich, aby tworzyć komunię, rozsiewać pokój – powiedział papież Franciszek. Przypomniał, że bierzmowanie wraz z chrztem i Eucharystią należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego, które w pierwszych wiekach przyjmowano razem najczęściej podczas Wigilii Paschalnej. Stanowi ono jakby przypieczętowanie procesu kształtowania i stopniowego wprowadzania do wspólnoty chrześcijańskiej.

Papież Franciszek do Polaków

Pozdrawiam serdecznie uczestniczących w tej audiencji pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, pamiętając o otrzymanej łasce sakramentu bierzmowania, pozwólmy, by Duch Święty kierował naszym życiem. Niech On udoskonala naszą modlitwę, umiejętność przebaczania, służenia braciom, wprowadzania w życie Bożego ładu i pokoju. Wam i waszym bliskim z serca błogosławię.

Audiencja generalna, 29 stycznia 2014 r.

W dniu św. Walentego Ojciec Święty zaprasza narzeczonych

W piątek 14 lutego, czyli w dniu św. Walentego, patrona zakochanych, papież Franciszek spotka się z narzeczonymi. Spotkanie to jest organizowane przez Papieską Radę ds. Rodziny dla par, które już przeszły lub są w trakcie kursu przygotowania do małżeństwa.

Jak podaje na swej stronie www.familiam.org Papieska Rada ds. Rodziny, spotkanie z Ojcem Świętym odbędzie się o godz. 11.00 w auli Pawła VI w Watykanie. Bliższe informacje na temat udziału w spotkaniu można uzyskać w diecezjalnych Wydziałach Duszpasterstwa Rodzin lub pod adresem: events@family.va.

Nie ulegać duchowi tego świata

Reklama

Ojciec Święty 31 stycznia br. na spotkaniu z uczestnikami sesji plenarnej Kongregacji Nauki Wiary zwrócił uwagę, że Kościół w tym, co głosi i czyni, zawsze musi się kierować kryteriami wiary. - Od samych początków Kościoła istnieje pokusa rozumienia doktryny w sensie ideologicznym czy sprowadzania jej do zbioru abstrakcyjnych i skrystalizowanych teorii. W rzeczywistości doktryna ma na celu jedynie służyć życiu ludu Bożego i zapewniać naszej wierze pewny fundament. Istotnie, wielka jest pokusa przywłaszczenia sobie darów zbawienia, które przychodzi od Boga, aby je przystosować, może nawet w dobrych zamiarach, do zapatrywań i ducha tego świata - mówił papież Franciszek.

Rok Życia Konsekrowanego

W październiku 2014 r., w 50. rocznicę soborowej konstytucji „Lumen gentium”, rozpocznie się Rok Życia Konsekrowanego, który będzie trwał prawie do końca listopada 2015 r., kiedy to przypadnie rocznica soborowego dekretu o zakonach „Perfectae caritatis”. O takie ramy czasowe Roku Życia Konsekrowanego będzie wnioskować u Papieża watykańska kongregacja, która zajmuje się zakonami i przygotowuje też program tej inicjatywy. Planuje się zorganizowanie trzech wielkich spotkań dla różnych kategorii osób konsekrowanych. Pierwsze zostanie przeznaczone dla młodzieży zakonnej, a drugie - dla formatorów. Trzecie będzie miało formę kongresu teologicznego o odnowie życia konsekrowanego w świetle Soboru Watykańskiego II. Zakony klauzurowe połączą się natomiast z tej okazji w wielką sieć modlitewną. Zarówno Papież, jak i watykańskie dykasterie przygotowują wiele dokumentów dla osób konsekrowanych.

Życie konsekrowane to spotkanie z Chrystusem

W święto Ofiarowania Pana Jezusa w świątyni, a zarazem w XVIII Dniu Życia Konsekrowanego, 2 lutego br., papież Franciszek przewodniczył Mszy św. w Bazylice św. Piotra. Liturgia rozpoczęła się procesją z udziałem 50 osób konsekrowanych, reprezentujących różne zakony i różne kontynenty. Ojciec Święty zachęcił do spojrzenia na życie konsekrowane jako na spotkanie z Chrystusem. - To On do nas przychodzi, niesiony przez Maryję i Józefa, i to my idziemy ku Niemu, prowadzeni przez Ducha Świętego. Ale w centrum jest On. On wszystko porusza, On nas przyciąga do świątyni, do Kościoła, gdzie możemy Go spotkać, rozpoznać, przyjąć, objąć. Papież Franciszek zauważył, że „Jezus wychodzi nam na spotkanie w Kościele przez pierwotny charyzmat instytutu” zakonnego.

* * *

Jeśli żyjemy wiarą w codzienności, również praca staje się okazją do przekazywania radości z bycia chrześcijaninem.
Wpis papieża Franciszka na Twitterze

2014-02-05 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Ksiądz z osiedla: warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejsza w Wielkanocy

2025-04-19 07:54

[ TEMATY ]

Wielkanoc

archiwum prywatne

ks. Rafał Główczyński

ks. Rafał Główczyński

Warto kultywować tradycję, ale święconka nie jest najważniejszym elementem Wielkanocy. Od święcenia pokarmów ważniejsze jest uczestnictwo w Triduum Paschalnym, szczera spowiedź i przyjęcie Jezusa w Eucharystii - powiedział PAP ks. Rafał Główczyński, prowadzący na YouTube kanał Ksiądz z osiedla.

W Wielką Sobotę w Kościele katolickim przez cały dzień trwa święcenie pokarmów i adoracja Chrystusa złożonego do grobu. Tego dnia wierni przychodzą do kościołów ze święconkami w koszykach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję