Reklama

Niedziela Sandomierska

Wiara i miłosierdzie

Niedziela sandomierska 6/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

diecezjasandomierska.pl/Ks. Tomasz Lis

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 11 lutego przypada 22. Światowy Dzień Chorego. W związku z tym bp Krzysztof Nitkiewicz wystosował do chorych i ich opiekunów list pasterski, w którym apeluje, by dostrzegać ludzi, którzy doświadczają cierpienia duchowego i fizycznego. Wzywa nas „do solidarności z ubogimi, pokrzywdzonymi i samotnymi. Ci nasi bracia i siostry w sposób szczególny uczestniczą w męce Zbawiciela i głoszą światu Chrystusa ukrzyżowanego, a my jesteśmy im winni miłość przejawiającą się w konkretnym wsparciu”.

Myślą przewodnią listu jest sakrament chorych. „W przeddzień tegorocznego XXII Światowego Dnia Chorego, który będziemy przeżywali w Sanktuarium Maryjnym w Sulisławicach pod hasłem „Wiara i miłosierdzie – My także winniśmy oddać życie za braci”, pragnę podzielić się z Wami refleksją nad sakramentem namaszczenia chorych.”

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Ksiądz Biskup przywołuje podstawy teologiczne tego sakramentu i tłumaczy kto może go uzyskać. „Sakrament namaszczenia chorych może przyjąć wierny Kościoła katolickiego, który po osiągnięciu używania rozumu, znajdzie się w niebezpieczeństwie śmierci na skutek choroby lub starości i nie trwa uparcie w grzechu ciężkim. W przypadku osoby pozbawionej świadomości należy mieć moralną pewność, że wcześniej posiadała ona takie pragnienie. Jeśli chory po wyzdrowieniu znowu ciężko zachoruje lub jeśli w czasie trwania tej samej choroby niebezpieczeństwo stanie się poważniejsze, wskazane jest ponowne udzielenie sakramentu.

Szafarzem sakramentu jest kapłan, który namaszcza świętym olejem dłonie i czoło chorego oraz wypowiada słowa przepisane w księgach liturgicznych.

Akt ten ma zawsze charakter wspólnotowy i wyraża łączność z chorym całego Kościoła, który wspiera go w zmaganiach ze słabością, niosącą zagrożenie dla duszy i ciała.

Dlatego jest wskazane, aby podczas udzielania sakramentu chorych byli obecni członkowie jego rodziny, znajomi i inni wierni”.

Dla osób chorych i ich opiekunów niezwykle istotna jest wiedza z jak wieloma łaskami łączy się sakrament namaszcenia chorych. Ksiądz Biskup wyjaśnia: „pierwszą łaską sakramentu namaszczenia chorych są umocnienie, pokój i odwaga, by przezwyciężyć trudności związane ze stanem ciężkiej choroby lub ograniczenia wynikające ze starości. Ta łaska jest darem Ducha Świętego, który odnawia ufność i wiarę w Boga oraz umacnia w walce z pokusami złego ducha, takimi jak zniechęcenie i trwoga przed śmiercią. Wsparcie Pana Boga ma prowadzić chorego do uzdrowienia duszy, a także do uzdrowienia ciała. Ponadto „jeśliby popełnił grzechy, będą mu one odpuszczone”.

Reklama

Przez łaskę sakramentu namaszczenia chorych człowiek otrzymuje także siłę i dar głębszego zjednoczenia z męką Chrystusa. Jego cierpienie otrzymuje w ten sposób nowe znaczenie – staje się uczestnictwem w zbawczym dziele Jezusa (por. KKK, 1521). Chorzy, którzy przyjmują ten sakrament, „przysparzają dobra Ludowi Bożemu”.

Sakrament namaszczenia chorych jest także przygotowaniem do przejścia do życia wiecznego. Umacnia chrześcijanina w ostatnim boju przed wejściem do domu Ojca”.

Bp Nitkiewicz podkreśla, że każdy z nas ma obowiązek troski o swoje zdrowie, ale jednocześnie powinien być gotowi zjednoczyć się z cierpiącym Chrystusem. „Należy pamiętać – pisze – że w Kościele, który jest Mistycznym Ciałem Chrystusa, jeśli cierpi jeden wiemy, współcierpią z nim wszyscy inni. Dlatego tak bardzo cenne jest miłosierdzie względem chorych i wszelkie dzieła charytatywne”.

List, który zostanie odczytany w kościolach 9 lutego, kończy się zaproszeniem do Sanktuarium Maryjnego w Sulisławicach, gdzie 11 lutego będziemy przeżywali XXII Światowy Dzień Chorego.

2014-02-06 15:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idź i ty czyń podobnie

Niedziela rzeszowska 8/2013, str. 1, 4

[ TEMATY ]

Dzień Chorego

S. Joanna Smagacz

Bp Kazimierz Górny wśród chorych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie

Bp Kazimierz Górny wśród chorych Domu Pomocy Społecznej przy ul. Załęskiej w Rzeszowie
Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji rzeszowskiej rozpoczęły się już w niedzielę 10 lutego. W tym dniu Biskup Rzeszowski nawiedził Dom Pomocy Społecznej przy ul. Powstańców Styczniowych w Rzeszowie. Mieszkańcy oraz uczestnicy mieszczącego się tam też Środowiskowego Domu Samopomocy oraz pracownicy wzięli udział we Mszy św. i z radością serca otrzymali błogosławieństwo pasterskie. Tego samego dnia bp Edward Białogłowski celebrował Eucharystię dla chorych i służby zdrowia w Szpitalu Wojewódzkim nr 1 oraz wygłosił homilię. Nawiązując do czytań Pisma Świętego kaznodzieja stwierdził, że „powołani jesteśmy do istnienia i życia jako ludzie, powołani także jesteśmy do wiary w Boga. Chcemy by ona bardzo przenikała serce i działanie”. Mówił dalej: „Szpital koncentruje tych, którzy jako powołani udzielają pomocy. Pięknym jest określenie: lekarz czy pielęgniarka z powołania dla człowieka dotkniętego niemocą i cierpieniem. Światowy Dzień Chorego ukazuje wielkie morze cierpienia i wielkie rzesze powołanych”.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Częstochowska będzie miała pierwszego diakona stałego

2026-06-23 07:48

[ TEMATY ]

diakonat

diakonat stały

Adobe Stock

W dniu 28 czerwca br. o godzinie 15.00, w kościele parafialnym pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Częstochowie, Arcybiskup Metropolita Wacława DEPO udzieli sakramentu święceń w stopniu diakonatu Mariuszowi WAWRZAKOWI, pochodzącemu z tej parafii. Będzie on pierwszym w historii Kościoła częstochowskiego diakonem stałym święconym do posługi w jego strukturach.

Podziel się cytatem Diakonat stały to posługa mężczyzn – zarówno żonatych, jak i żyjących w celibacie – będąca pierwszym stopniem sakramentu święceń. Diakoni wspierają duszpasterzy w posługach: liturgicznej, słowa, miłosierdzia oraz socjalnej. Warto podkreślić, że diakonat stały nie jest etapem przejściowym, lecz docelową formą posługi. Diakonat stanowi szczególny znak oddania życia Chrystusowi oraz wspólnocie Kościoła. Nowy diakon stały podejmie misję głoszenia Dobrej Nowiny we współczesnym świecie. Otoczmy kandydata modlitwą, prosząc dla niego o dary Ducha Świętego, wierność powołaniu, pokorę oraz gorliwość w służbie. Niech Najświętsza Maryja Panna Częstochowska wyprasza mu potrzebne łaski, a Chrystus umacnia go na drodze powołania.
CZYTAJ DALEJ

Bp Marek Solarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji radomskiej

2026-06-23 14:21

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Diecezja radomska

Nominacje otrzymali również nowi proboszczowie i wikariusze zmieniający parafie oraz tegoroczny neoprezbiter. Dekrety odebrali również księża wyznaczeni do urzędów diecezjalnych. Uroczystość odbyła się w Wyższym Seminarium Duchownym w Radomiu.

Ks. Kałuziński Zdzisław, proboszcz parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję