Po raz pierwszy w historii podczas zebrania plenarnego Episkopatu Polski zostały nadane tytuły „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”. Za ratowanie Żydów podczas II wojny światowej otrzymały je dwie zakonnice i trzech księży (ich sylwetki przedstawiliśmy w poprzednim numerze „Niedzieli”). Jest to najwyższe cywilne odznaczenie Izraela. Ci, którzy podczas wojny decydowali się pomagać Żydom, czynili to z narażeniem życia nie tylko swojego, ale i swoich rodzin, a także swoich klasztorów mówił ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.
Podczas okupacji Polska była jedynym terytorium, na którym za pomoc Żydom obowiązywała bezwzględna kara śmierci. W dziele ratowania Żydów Kościół odegrał rolę niebagatelną podkreślił abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odznaczeni to: s. Serafia Adela Rosolińska i s. Kornelia Jankowska oraz trzej księża: ks. Mikołaj Ferenc, ks. Antoni Kania i ks. Jan Raczkowski. Do siedziby Sekretariatu Episkopatu w Warszawie przybyli ich krewni, których udało się odnaleźć. To im wręczono medale.
Uroczystość zakończyła się odczytaniem modlitwy za naród żydowski, jaką 15 lat temu na Umschlagplatz w Warszawie wypowiedział papież Jan Paweł II. Tytuł „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” jest nadawany od 1963 r. przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie. Wyróżnieniem tym honorowane są osoby, które w czasie Holokaustu z narażeniem życia i bezinteresownie niosły pomoc prześladowanym Żydom.