Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 28/2014, str. 7

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ramach przygotowań do międzynarodowego kongresu dotyczącego duszpasterstwa akademickiego w Europie, który ma się odbyć w Łodzi w 2015 r., na trzydniowym spotkaniu roboczym (16-19 kwietnia) przebywali w Polsce przedstawiciele Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE): Holender ks. Michel Remery - sekretarz Komisji i Irlandczyk ks. Leon ó Giolláin SJ - sekretarz sekcji uniwersytetów. Gościł ich metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski - pełniący w CCEE funkcję przewodniczącego Komisji Katechezy, Szkół i Uniwersytetów i jednocześnie przewodniczącego sekcji uniwersytetów. Kongres, przebiegający pod hasłem: „Być i stawać się odpowiedzialnym za życie”, będzie interdyscyplinarnym namysłem nad wyzwaniami współczesnego świata dotyczącymi życia w trzech jego wymiarach: indywidualnym, wspólnotowym i wiary. Chodzi o odpowiedzialność za własne życie, odpowiedzialność za życie drugiego człowieka i odpowiedzialność za życie Boga w nas.

Postępująca ateizacja Europy, osamotnienie człowieka, atomizacja rodzin, migracje, zabijanie nienarodzonych dzieci, ludzi starszych i chorych, wzrost samobójstw wśród ludzi młodych stawiają osoby zajmujące się młodymi przed wyzwaniami, które wymagają pogłębionej refleksji. Ma temu służyć m.in. spotkanie osób odpowiedzialnych za młodych Europy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W kongresie wezmą udział biskupi odpowiedzialni za duszpasterstwo akademickie w Episkopatach Kościołów lokalnych Europy, duszpasterze akademiccy, profesorowie wyższych uczelni i studenci z całej Europy. Przygotowanie kongresu od strony merytorycznej i logistycznej wymaga wielkiej pracy. Robocze spotkanie odpowiedzialnych za to dzieło u arcybiskupa łódzkiego zakończyło się zawierzeniem kongresu Matce Bożej Jasnogórskiej, do której udali się abp Marek Jędraszewski, ks. Michel Remery i o. Leon ó Giolláin SJ, odwiedzając przy okazji redakcję „Niedzieli” i udzielając wywiadu na temat przygotowań do kongresu i prac Rady Konferencji Episkopatów Europy.

(A.C.)


Abp Depo solidaryzuje się z rodzinami ofiar katastrofy

Współczucie wszystkim bliskim ofiar katastrofy lotniczej w Topolowie w archidiecezji częstochowskiej wyraził abp Wacław Depo. W komunikacie zamieszczonym na stronie Kurii Metropolitalnej w Częstochowie czytamy, że w duchu wiary i jedności ogarnia wszystkich swoją modlitwą. W związku z katastrofą lotniczą Metropolita Częstochowski zaznaczył, że „w sposób szczególny przyzywa wstawiennictwa św. Jana Pawła II, który na swoim pielgrzymim szlaku tak wiele razy przemierzał tysiące kilometrów tą drogą”. Abp Depo prosi wspólnoty parafialne archidiecezji częstochowskiej o modlitwę za wszystkich, którzy tragicznie zginęli, jak również za mężczyznę ocalałego z katastrofy - o łaskę powrotu do zdrowia. Metropolita częstochowski „przez wstawiennictwo Jasnogórskiej Królowej Polski zawierza Panu Bogu rodziny, które straciły swoich bliskich, prosząc o silną wiarę i niewzruszoną nadzieję, którą w tak trudnych chwilach może dać tylko Bóg - Pan życia i wieczności”.

5 lipca br. w katastrofie samolotu ze skoczkami spadochronowymi, w miejscowości Topolów, w gminie Mykanów, zginęło 11 osób, a 1 osoba została ciężko ranna. Jak mówią świadkowie katastrofy, samolot po uderzeniu w ziemię zapalił się.


Współczucie dla rodzin ofiar katastrofy lotniczej

Reklama

Trudno ogarnąć rozmiar tragedii, która wydarzyła się dnia 5 lipca br. na terenie gminy Mykanów, w miejscowości Topolów.

W katastrofie samolotu Szkoły Spadochronowej „Omega” zginęło jedenaście młodych osób. Najbliższym i rodzinom składam wyrazy szczerego współczucia, choć wiem, że żadne słowa nie są w stanie oddać i ukoić ich bólu.

W życiu, niestety, nie czas jest nam dany, ale chwila.

Życzę, aby znaleźli Państwo w sobie dość siły, a wokół siebie wiele życzliwości, by przeżyć ten trudny czas i żal po stracie bliskich.

Zapewniam, że wyrażam smutek, który jest w sercach mieszkańców całej gminy.

Krzysztof Smela - Wójt Gminy Mykanów



- W Trybunale Konstytucyjnym został złożony wniosek o zajęcie się kwestią klauzuli sumienia - powiadomił Maciej Hamankiewicz - prezes Naczelnej Rady Lekarskiej w odpowiedzi na list Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Konieczność przeanalizowania tej kwestii sugerowała niedawno także rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz.

- Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. zniesławienia kilku biskupów przez Janusza Palikota zarzutem, jakoby mieli chronić pedofilów w Kościele. Uznano, że brak jest „interesu społecznego” w ściganiu przez prokuraturę czynu ściganego z oskarżenia prywatnego.

Reklama

- Lewacka nagonka przyniosła skutek. Narodowy Fundusz Zdrowia nałożył 70 tys. zł kary na Szpital Specjalistyczny im. Świętej Rodziny w Warszawie, którym kieruje znany z obrony życia prof. Bogdan Chazan. Szpitalowi zarzucono złamanie prawa. Nie zgadza się z tym część ekspertów.

- Po aferze podsłuchowej poparcie dla PO spadło do 24 proc., PiS ma aż 8 punktów procentowych przewagi.

- SLD i Twój Ruch rozpoczęły współpracę polityczną, mimo że jeszcze przed miesiącem ich liderzy nie szczędzili sobie grubiańskich uwag.

- Niepodległa Polska nie jest w stanie rozliczyć winnych za masakrę na Wybrzeżu w 1970 r. Sąd prawomocnie orzekł, że b. wicepremier Stanisław Kociołek nie jest winien śmierci robotników.

- Komitet Obrony Robotników został laureatem tegorocznej Nagrody Wolności im. Jana Karskiego, przyznawanej przez ambasadę USA. Odznaczenie ma odebrać Bogdan Borusewicz, mimo że nie był założycielem KOR-u.

- Wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego są bardzo słabe. Co 4. tegoroczny maturzysta nie zdał obowiązkowej matematyki, a 6 proc. - obowiązkowego języka polskiego.

2014-07-08 13:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany personalne w diecezji bydgoskiej

2026-06-23 17:48

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

diecezja.bydgoska.pl

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych w diecezji bydgoskiej.

Ks. Dominik Grolewski mianowany wikariuszem Parafii Rzymskokatolickiej świętego Wawrzyńca w Nakle nad Notecią
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne duchowieństwa archidiecezji łódzkiej

2026-06-23 07:33

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany kapłanów

Archidiecezja Łódzka

W łódzkiej bazylice archikatedralnej podczas Mszy Posłania kard. Konrad Krajewski wręczył dekrety związane ze zmianami personalnymi wśród duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej.

Decyzją kard. Konrada Krajewskiego - metropolity łódzkiego publikujemy zmiany personalne duchowieństwa Archidiecezji Łódzkiej - czerwiec 2026.
CZYTAJ DALEJ

Eucharystia w intencji archidiecezji i Wrocławia

2026-06-24 18:40

ks. Łukasz Romańczuk

Głowa św. Jana Chrzciciela

Głowa św. Jana Chrzciciela

Kościół obchodzi dzisiaj uroczystość Narodzenia św. Jana Chrzciciela, a dla archidiecezji wrocławskiej i miasta Wrocławia to święto patrona. Z tej okazji w katedrze wrocławskiej sprawowana była Msza świętą pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego w obecności władz miasta oraz przedstawicieli różnych instytucji Wrocławia.

Obecnym przewodziła intencja modlitwy przez wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela w intencji kościoła wrocławskiego oraz mieszkańców stolicy Dolnego Śląska. - Dziś w liturgii obchodzimy narodziny św. Jana Chrzciciela, pierwsze narodziny, po narodzinach NMP - zaznaczył ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii, witając poszczególne osoby - Przeżywając rok Pański 2026 dziękujemy za dar wiary przekazywany przez mieszkańców Wrocławia i Archidiecezji Wrocławskiej. Niech nasze miasto, mieszkańcy i władze cieszą się błogosławieństwem Bożej Opatrzności.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję