Reklama

Niedziela Sosnowiecka

W rycerskich szeregach

Niedziela sosnowiecka 28/2014, str. 1

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Archiwum Rady Rycerzy Kolumba w Radomiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakon Rycerzy Kolumba jest największą w świecie katolicką organizacją świecką o charakterze charytatywnym. Zrzesza ok. 1,7 mln członków na świecie. Organizację założył amerykański ksiądz Michael J. Mc Givney w 1882 r. Miała przyciągnąć do Kościoła mężczyzn, głównie nowo przybyłych do Stanów Zjednoczonych Ameryki emigrantów.
Tytuł rycerza ma podkreślać, że członkowie stowarzyszenia wyznają ideały rycerskie, a realizują je służąc Kościołowi i społeczeństwu. W Polsce zakon Rycerzy Kolumba działa zaledwie od kilku lat. Rozwija się jednak bardzo szybko; liczy obecnie ok. tysiąc członków. Na Śląsku Rycerze Kolumba działają w Tychach, Kobiórze i Bielsku-Białej.
Rycerze Kolumba w diecezji sosnowieckiej pojawili się razem z przybyciem do nas nowego pasterza, biskupa Grzegorza Kaszaka, który jest honorowym członkiem tego stowarzyszenia. Jednak zadanie tworzenia struktur zakonu w naszej diecezji zostało powierzone ks. Wojciechowi Kowalskiemu – diecezjalnemu koordynatorowi ds. Rycerzy Kolumba.
Podstawową i zarazem najważniejszą komórką organizacyjną w zakonie Rycerzy Kolumba jest Rada, która musi liczyć co najmniej 30 członków. Na jej czele stoi Wielki Rycerz. Wszystkie Rady lokalne podlegają pod Delegata Rejonowego, a na czele polskich struktur stoi Delegat Terytorialny. Cały zakon podlega pod Najwyższego Rycerza.
27-28 czerwca w Radomiu odbyło się zebranie półroczne Rady Stanowej zakonu Rycerzy Kolumba w Polsce. Wtedy też miało miejsce uroczyste wprowadzenie 21 nowych delegatów rejonowych z całego kraju, którzy otrzymali z rąk Delegata Stanowego nominacje na funkcje Delegatów Rejonowych.
– W naszej diecezji utworzono dwa nowe rejony. Rejon nr 20 składa się z rad nr 15111 ze Sławkowa i 15114 z Olkusza. Delegatem rejonowym został dotychczasowy, wieloletni Wielki Rycerz Rady w Sławkowie – zacny brat Maksym Pięta. Obszarem działalności brata Maksyma jest teren całej diecezji sosnowieckiej, z wyłączeniem miast: Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi. Stanowią go zatem dekanaty: Będzin, Jaworzno, Siewierz, Olkusz, Sławków, Sułoszowa, Wolbrom, Jaroszowiec, Pilica, Łazy, Rogoźnik, Wojkowice. Drugim utworzonym rejonem jest rejon nr 21 – obejmuje on rady 15011 z Dąbrowy Górniczej, 15249 z Sosnowca oraz rada 15523 z Czeladzi – zaznacza brat Sławomir Korczyński, który opiekować się będzie parafiami leżącymi w granicach administracyjnych Sosnowca, Dąbrowy Górniczej i Czeladzi.
Wszystkich mężczyzn zainteresowanych wstąpieniem w rycerskie szeregi, jak i duszpasterzy, którzy pragną, aby w ich parafii powstały nowe Rady Rycerzy Kolumba prosimy o kontakt z nowymi Delegatami Rejonowymi: Maksymem Piętą (tel. 517-210-699) oraz Sławomirem Korczyńskim (tel. 514-313-040).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-07-08 14:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XI Konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba

[ TEMATY ]

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Rycerze Kolumba

Pod hasłem „Kościół jest siłą tego Narodu" zaczerpniętym z nauczania Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego Rycerze Kolumba zgromadzili się na Konwencji Stanowej w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski. Rycerze nagrodzili najważniejsze programy realizowane w ostatnim roku, wybrali władze Zakonu i modlili się o Boże błogosławieństwo dla swojej wspólnoty.

Mszę św. inaugurującą XI Konwencję Stanową Rycerzy Kolumba sprawował abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. „Rycerze przybywają tutaj, do Matki Bożej Bolesnej i pragną zaczerpnąć stąd ducha potrzebnego każdej rodzinie i każdej organizacji, która chciałaby stworzyć silne więzi chrześcijańskiego braterstwa – aby będąc na służbie Jednemu mogła być zawsze na służbie Wszystkim” – powiedział Metropolita Poznański, witając zgromadzonych Rycerzy i ich zaproszonych Gości.
CZYTAJ DALEJ

Jezus ostrzega nas przed ryzykiem utraty wiecznego szczęścia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 21-29. <- KLIKNIJ

Czwartek, 25 czerwca. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję