Dziękczynienie rozpoczęło się nabożeństwem o godz. 15 w sanktuarium Miłosierdzia Bożego. Po nabożeństwie, któremu przewodniczył bp Józef Szamocki, wierni ruszyli w procesji do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Niesiono wizerunek Matki Bożej oraz relikwie św. Jana Pawła II. Wierni zatrzymywali się przy czterech ołtarzach, gdzie wsłuchiwali się w słowa Ewangelii. Na zakończenie procesji o godz. 18 została odprawiona Msza św., której przewodniczył bp Andrzej Suski. Eucharystię koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów z całej diecezji. W homilii bp Józef Szamocki podkreślił więź łączącą Jana Pawła II z Maryją stojącą pod krzyżem i zaznaczył, że całe życie świętego papieża było naznaczone zawierzeniem Jej matczynej opiece. „Kluczem do świętości Jana Pawła II jest krzyż i Matka Boga” – mówił bp Józef.
Na zakończenie Eucharystii kustosz sanktuarium o. Wojciech Zagrodzki CSsR odmówił akt zawierzenia diecezji toruńskiej Matce Bożej Nieustającej Pomocy. W pokornej modlitwie zawierzano wszystkie stany: duchowieństwo i osoby konsekrowane, małżeństwa i rodziny, dzieci i młodzież, osoby samotne, chore, zagubione. Po błogosławieństwie oddano cześć relikwiom św. Jana Pawła II.
Podczas diecezjalnego dnia dziękczynienia bp Andrzej Suski przyjął tytuł Ambasadora Życia i Rodziny z rąk Waldemara Furmanka, przewodniczącego Kujawsko-Pomorskiej Kapituły Tytułu Ambasadora Życia i Rodziny. Tytuł przyznawany jest od bieżącego roku. Pierwszymi wyróżnionymi w diecezji toruńskiej obok bp. Andrzeja Suskiego są: ks. prał. Józef Nowakowski, prof. Alicja Grześkowiak i dr Jerzy Matyjek. Celem nadawania tytułu jest uhonorowanie znanych i szanowanych osób publicznych, które swoją postawą życiową, przykładem osobistym, zaangażowaniem społecznym czy deklaracjami publicznymi bronią uniwersalnej wartości życia ludzkiego i naturalnych praw rodziny.
Zwracając się do Księdza Biskupa, Waldemar Furmanek powiedział: „W dniu diecezjalnego dziękczynienia za kanonizację największego obrońcy życia – papieża rodzin Jana Pawła II – pragniemy Księdzu Biskupowi serdecznie podziękować za dotychczasowe zaangażowanie w głoszenie Ewangelii życia i nadrzędnej dla całego społeczeństwa roli zdrowej i silnej rodziny. Ekscelencja bowiem słowem i czynem, własnym przykładem i zaangażowaniem świadczy o uniwersalnej wartości każdego ludzkiego życia oraz małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny otwartego na przyjęcie dzieci”. Przewodniczący Kapituły wyraził przekonanie, że przyjęcie tego tytułu będzie dla wielu osób duchownych i świeckich jasnym i czytelnym sygnałem oraz zachętą do aktywności na polu działań prorodzinnych. „Jesteśmy przekonani, że aktywna działalność Ambasadorów Życia i Rodziny będzie w coraz większym stopniu wpływać na pożądaną zmianę postaw społecznych, a co za tym idzie zmian prawnych chroniących każde ludzkie życie i wspierających rodziny w ich codziennych i naturalnych zadaniach” – zakończył Furmanek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu