Reklama

Niedziela Lubelska

W drodze do Matki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 3 sierpnia po Mszy św. sprawowanej na placu katedralnym pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika pątnicy wyruszyli na liczący ponad 300 km szlak. Przez 14 dni prowadzi ich hasło: „W blasku świętości”. 36. Lubelska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę jest dziękczynieniem za dar kanonizacji Jana Pawła II. – Życzę, abyśmy w blasku świętości nabierali sił do bycia świadkami Jezusa – mówił przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak. – Bez was wszystkich, tych, którzy wyruszą na szlak, i tych, którzy są z nami modlitwami i myślami, nie byłoby pielgrzymki. Dziękuję za waszą obecność! – podkreślał duszpasterz.

Abp Stanisław Budzik, zwracając się do pątników, prosił o wsłuchiwanie się w słowa św. Jana Pawła II. – Wyruszacie, aby dziękować za blask św. Jana Pawła II, aby ponownie usłyszeć jego słowa: „Nie lękajcie się chcieć świętości, miejcie odwagę być świętymi” – mówił. Metropolita wskazał też drugiego patrona rekolekcji w drodze – kard. Stefana Wyszyńskiego. W dzień urodzin, imienin i rocznicy święceń kapłańskich Prymasa Tysiąclecia abp Budzik przypominał, że on również wszystko postawił na Maryję. – Niech ta postać towarzyszy wam w drodze do Matki, której on powierzył całe życie – podkreślał Pasterz. Przypominając o związkach Prymasa Tysiąclecia z Lublinem, Metropolita przywołał czas studiów ks. Wyszyńskiego na KUL-u, ukrywanie się na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej, a nade wszystko pełnienie urzędu biskupa lubelskiego. Jak podkreślał, bp Stefan Wyszyński przyjechał do Lublina tuż po przyjęciu święceń na Jasnej Górze. – Wielki Prymas postawił na Maryję; Ona towarzyszyła mu przez całe życie. Na 9 dni przed śmiercią kard. Wyszyńskiego kopia Ikony Jasnogórskiej peregrynująca po Polsce przybyła do kaplicy prymasowskiej. Ponieważ Prymas nie był już w stanie modlić w kaplicy, obraz został przyniesiony do jego pokoju. Wówczas zostały wypowiedziane słowa: „Dziękuję Ci, Matko, że jeszcze raz przyszłaś do mnie” – przypomniał Ksiądz Arcybiskup. Jak podkreślał, szczególny rys duchowości kard. Stefana Wyszyńskiego był owocem jego przywiązania do Matki Bożej. Błogosławiąc pątników na trud pielgrzymowania, abp Stanisław Budzik zawierzył ich Matce, która króluje ze Szczytu Jasnogórskiego.

W pierwszym dniu pielgrzymki pątnicy, podzieleni na 19 grup i na 3 kolumny, pokonali ok. 25 km; wszyscy połączą się w połowie drogi na Świętym Krzyżu. Wcześniej, bo już 1 sierpnia, wyszli pątnicy z Chełma; w kolejnym dniu dołączyła do nich grupa krasnostawska. Pierwsze kilometry i pierwsze dni były dla nich nie tyle trudnym sprawdzianem własnych sił, co okazją do radości z przebywania blisko Boga i bliźnich. Informacje z trasy pielgrzymki można śledzić na oficjalnej stronie internetowej: www.pielgrzymka.lublin.pl.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-08-07 11:28

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Kupny: Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy, jak „Polska pod krzyżem”

[ TEMATY ]

pielgrzymka

abp Józef Kupny

Agnieszka Bugała

Abp Józef Kupny

Abp Józef Kupny

Potrzebowaliśmy takiej inicjatywy jak „Polska pod krzyżem”, która nas wszystkich prowadzi pod krzyż, abyśmy z niego czerpali moc do obrony życia od poczęcia do naturalnej śmierci, do obrony małżeństwa – mówił abp Józef Kupny w sanktuarium św. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy, przewodnicząc Mszy św. na zakończenie ogólnopolskiej pielgrzymki osób niewidomych i słabo widzących. Spotkanie zgromadziło ponad tysiąc uczestników.

W homilii arcybiskup zauważył, że strach stał się nieodłącznym elementem życia współczesnego człowieka, który – jak nauczał hierarcha – chciałby mieć wszystko pod kontrolą i o wszystkim sam decydować. – Każdy chciałby kontrolować swoje życie, zdrowie, pracę, szkołę, przyszłość – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego, dodając: – Już na etapie planowania pojawia się strach. Boimy się, że coś stracimy, że spotka nas coś złego, a życie nie ułoży się tak, jak byśmy tego chcieli. Taka sytuacja – zdaniem księdza arcybiskupa – sprawia, że człowiek niemal bez przerwy wpatruje się w swoje problemy. – Wielu pyta: „Dlaczego mnie to spotkało?” Jako księża często słyszymy pytania: „Jak ja mam się z tym zmierzyć?” lub „Dlaczego Pan Bóg mnie tak doświadcza?” – mówił abp Kupny.
CZYTAJ DALEJ

Papież do dzieci: Bóg patrzy w serce, a nie w telefon komórkowy

2026-06-22 16:40

Adobe Stock

Leon XIV spotkał się w auli Pawła VI z młodzieżą przebywającą na watykańskim obozie letniem „Estate Ragazzi” (Lato Młodzieży). Odpowiadając na pytania młodych ostrzegał przed pochłonięciem przez kulturę ekranów i smartfonów. Kiedy rodzina się spotyka, to zamiast rozmawiać często patrzy w swój telefon. Trzeba się nauczyć wspólnie przeywać - zachęcał Papież.

Federico opowiedział papieżowi o jednej z obozowych zabaw pod hasłem „Bez telefonu”, która mu się bardzo podobała. „Przez resztę roku, kiedy wracamy do domu” - powiedział młodzieniec - „niemal nie sposób oderwać się od ekranu. Często czujemy się urzeczeni technologią cyfrową i boimy się stracić z oczu naszych prawdziwych przyjaciół”. Papież skomentował:
CZYTAJ DALEJ

Codzienne zakupy z Caritas i Biedronką

2026-06-23 10:10

CAL

Już po raz 9. Caritas Archidiecezji Lubelskiej uczestniczy w programie „Na codzienne zakupy”.

To wspólna inicjatywa Fundacji Biedronki oraz Caritas Polska, dedykowana potrzebującym seniorom. Na terenie Archidiecezji Lubelskiej z przedpłaconych kart, które można wykorzystać na zakupy, skorzystało 300 uczestników programu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję