Reklama

Niedziela w Warszawie

Obfity plon wolności

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszkańcy zniewolonej Warszawy nie chcieli umierać. Oni chcieli żyć godnie! – powiedział podczas Mszy św. na pl. Krasińskich biskup polowy WP Józef Guzdek (na zdjęciu w środku). Hierarcha dodał, że „dorodne ziarna polskiej młodzieży obumierały, aby wydać obfity plon wolności”. – Powstańcy oddawali życie, abyśmy dziś mogli żyć w wolnej Polsce – podkreślił.

W Eucharystii sprawowanej w przededniu 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego udział wzięli żołnierze AK, prezydent Bronisław Komorowski, przedstawiciele rządu, sejmu, władz samorządowych oraz mieszkańcy stolicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W jubileuszowych uroczystościach, które rozpoczęły się już 15 lipca, udział wzięły dziesiątki tysięcy Warszawiaków. Najwięcej, bo prawie 40 tys., zgromadziło się 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego, aby śpiewać pieśni z czasu PW razem z Chórem Warszawskiej Opery Kameralnej i amatorskim Chórem Warszawiaków.

We wszystkich miejscach upamiętniających bohaterski zryw zapalono znicze i złożono kwiaty. Za poległych modlono się podczas Mszy św. w kościołach oraz na cmentarzach, gdzie spoczywają prochy cywilnych mieszkańców stolicy zamordowanych latem 1944 r.

Ostatnim akordem obchodów w dniu 1 sierpnia było zapalenie ognia pamięci na Kopcu Powstania Warszawskiego. Przyniesiony przez sztafetę pokoleń ogień będzie płonął do 2 października.

* * *

Biskupi o Powstaniu

Kard. Kazimierz Nycz
podczas polowej liturgii sprawowanej wieczorem na cmentarzu Powstańców Warszawskich na Woli:
– Nie próbujmy nigdy uciszać głosu tego cmentarza, na którym jesteśmy, zagłuszać tego co nam mówią i chcą powiedzieć żyjący na tej ziemi powstańcy. Nie próbujmy także nigdy umniejszać sensu ich męczeńskiej śmierci przez nie zawsze do końca odpowiedzialne dyskusje, jakie się toczą, będą toczyć przez wiele dziesiątków lat nad sensem powstania. Dla nich to było oczywiste, oni wiedzieli dla kogo i za kogo umierają.

Abp Henryk Hoser
podczas Mszy św. w katedrze św. Floriana Męczennika i św. Michała Archanioła:
– Wiele mocarstw i republik było budowanych na kłamliwych założeniach a kłamstwo zniewala. Niech więc Powstanie Warszawskie będzie dla nas szkołą jak budować społeczeństwo oparte na prawdzie, która jest fundamentem wolności. (…) To prawda jest fundamentem i od tej prawdy nigdy nie odstąpimy. O tę prawdę będziemy walczyć z taką determinacją z jaką walczyli Powstańcy Warszawscy.

2014-08-07 11:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: jubileusz 100-lecia działalności Papieskiej Unii Misyjnej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Papieska Unia Misyjna

Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra

Jasna Góra

Jubileusz 100-lecia działalności świętują na Jasnej Górze przedstawiciele Papieskiej Unii Misyjnej. Mszy św. inaugurującej dwudniowe uroczystości przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Udział w jubileuszu weźmie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który o północy z soboty na niedzielę będzie przewodniczył pasterce misyjnej.

- Jubileusz i hasło nowego roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście” są okazją do podjęcia refleksji nad zaangażowaniem misyjnym każdego z nas - zauważył ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Jak podkreślił pierwszą działalnością misyjną jest „przede wszystkim świadectwo życia, ale te słowa ‘idźcie i głoście’ przypominają nam o tym, że są jeszcze na świecie ludzie, którzy naprawdę o Chrystusie nie słyszeli”.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk. Miał 37 lat, walczył o życie po tragicznym wypadku drogowym

2026-06-25 09:37

[ TEMATY ]

śmierć kapłana

Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Włocławskiej

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

Śp. ks. Krzysztof Włodarczyk

W środę, 24 czerwca 2026 r. zmarł ks. Krzysztof Włodarczyk, wikariusz parafii Wniebowzięcia NMP w Lipnie. Miał 37 lat (w kapłaństwie 12).

Msza pogrzebowa pod przewodnictwem biskupa włocławskiego Krzysztofa Wętkowskiego odprawiona zostanie w kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP w Kłodawie w sobotę 27 czerwca o godzinie 10.00. Pół godziny wcześniej modlitwa różańcowa.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników

2026-06-26 13:42

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Agata Kowalska

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, 14-17 września 2026 r. w Domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w Tenczynie k. Myślenic. Głoszący rekolekcje o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap z Lublina, wykładowca KUL.

13.00 Obiad
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję