Pielgrzymka kobiet
Piękniejsza część Kościoła w Piekarach Śląskich
W niedzielę 17 sierpnia br. na piekarskim wzgórzu zgromadziło się blisko 80 tys. kobiet i dziewcząt, które przybyły do Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej na swą coroczną pielgrzymkę. Gościem specjalnym tegorocznej pielgrzymki był jałmużnik papieski abp Konrad Krajewski, który przekazał od papieża Franciszka błogosławieństwo i „uściski” dla wszystkich zgromadzonych kobiet.
Uświadamiamy sobie, że to przede wszystkim kobiety wypełniają parafialne kościoły w niedzielę i w tygodniu mówił w Piekarach Śląskich abp Wiktor Skworc. W słowie powitalnym podkreślił on, że kobiety są obecne w Kościele przede wszystkim jako matki, aktywne w przygotowaniu dziecka do I Komunii św., w przygotowaniu do przyjęcia przez dorastającego syna lub córkę sakramentu bierzmowania, pozostające na pierwszej linii budowania relacji z Bogiem i Kościołem, po macierzyńsku zatroskane o los dzieci i rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
W homilii abp Krajewski przybliżył pątniczkom drogę do zbawienia przez osiągnięcie pokoju w sercach. Jak ten pokój się zdobywa, jak można go otrzymać? Co muszę zrobić, w jaki sposób żyć, by pokój Chrystusowy rządził moim sercem? Po co tu przyszliśmy...? pytał jałmużnik papieski, by po chwili przytoczyć podpowiedź św. Pawła, który wskazuje cechy prawdziwego chrześcijanina i dobitnie stwierdza: „A sercami waszymi niech rządzi pokój Chrystusowy!”. Oto sekret podobania się Bogu i kochania Boga! Oto sposób, jak nasze serca możemy napełnić pokojem Chrystusowym: pełnić wolę Boga, a nie swoją mówił abp Krajewski.
Łomża
Sakra biskupia dla nuncjusza w Burundi
Dnia 9 sierpnia w katedrze w Łomży sakry biskupiej nowemu nuncjuszowi w Burundi Wojciechowi Załuskiemu udzielił sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolin, który przebywał w tym czasie w Polsce. W uroczystości w Łomży uczestniczył również inny współpracownik Ojca Świętego kard. Gerhard Ludwig Müller. W homilii kard. Parolin zaznaczył, że nuncjusz musi być człowiekiem nadziei, zwłaszcza w chwilach tragicznych i dramatycznych, i wiedzieć, że to Opatrzność kieruje dziejami. W kontekście Burundi papieski wysłannik musi być promotorem pokoju, który trzeba budować w sposób mądry i cierpliwy powiedział watykański hierarcha.
Cudzysłów
Bóg nie stawia granic wielkości człowieka. Sam jest bezkresny, więc i ubóstwienie człowieka prowadzi „bez kresu”.
Mężczyzna ucharakteryzowany na kobietę i kobieta przebrana za mężczyznę jest fałszem, a potrzebna jest prawda rzeczywistość taka, jaką Sam Bóg ukształtował.
Należy w sobie dostrzegać pozytywne wartości, bo nawet w najgorszym z nas jest jeszcze ślad Bożej dobroci.
Stefan Kardynał Wyszyński
Krótko
W OFE zostało co najmniej 2,2 mln Polaków według danych ZUS. Liczba ta nie jest jeszcze ostateczna.
NIK skrytykował rządowy program walki z nowotworami. Izba wykazała, że mimo wydania 2 mld zł kolejki do radioterapii wciąż są długie, a same wskaźniki wykrywania i leczenia nowotworów niskie.
Co drugi Polak czuje się zagrożony w związku z sytuacją na wschodzie Ukrainy. Zagrożenia nie odczuwa 48 proc. badanych. Ankietę przeprowadzono na zlecenie „Rzeczpospolitej”.
Z deflacją w gospodarce, czyli spadkiem cen wielu towarów, mamy do czynienia po raz pierwszy po 1989 r. Taniej niż przed rokiem płaciliśmy w ostatnim czasie m.in. za paliwo i żywność. Zdaniem ekonomistów, z takim zjawiskiem możemy mieć do czynienia nawet do końca tego roku.
Zastępca wiceszefa BOR został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w Ząbkach pod Warszawą. Zdaniem policji, to nie było zabójstwo. Według ustaleń części mediów, Marek K. brał udział w przygotowaniu wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.
Szef MSZ Radosław Sikorski miał prawo zapłacić z pieniędzy publicznych 1350 zł za słynną kolację z byłym wicepremierem Jackiem Rostowskim. Tak uznała prokuratura i odmówiła wszczęcia postępowania. Sikorski podkreślał w wypowiedziach medialnych, że to spotkanie było prywatne.
Sąd w Szczecinie oczyścił z zarzutów, stawianych m.in. przez „Gazetę Wyborczą”, ks. Andrzeja D. Sędziowie uznali, że oskarżany kapłan nie molestował seksualnie dzieci.
Histeria, którą wywołały niektóre media po powrocie grupki licealistów z Liberii, gdzie młodzi pomagali w salezjańskiej misji, nie miała żadnych podstaw. Służby sanitarne uspokoiły, że nikt nie został zarażony groźnym wirusem ebola i nie ma podstaw do objęcia młodzieży kwarantanną.
Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.