Reklama

Niedziela Częstochowska

Jest Bóg w Narodzie i Jego Matka

Z udziałem wielkiej rzeszy wiernych z archidiecezji częstochowskiej i z całej Polski 12 września br. odbyły się uroczystości koronacji koronami papieskimi obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce

Niedziela Ogólnopolska 38/2015, str. 8-9

[ TEMATY ]

koronacja

kalwaria

Bożena Sztajner/Niedziela

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce, 12 września 2015 r.

Archidiecezjalne Sanktuarium Pasyjno-Maryjne Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce,
12 września 2015 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości rozpoczęły się procesją z obrazem Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, którą abp Wacław Depo – metropolita częstochowski poprowadził do ołtarza koronacyjnego na szczycie Kalwarii.

U Matki naszych życiowych dróg

Reklama

Mszy św. przewodniczył abp Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, w koncelebrze z abp. Wacławem Depo, metropolitą częstochowskim, arcybiskupem seniorem Stanisławem Nowakiem, bp. Janem Wątrobą z Rzeszowa, bp. Henrykiem Tomasikiem z Radomia, biskupem seniorem Janem Wieczorkiem z Gliwic, bp. Ireneuszem Pękalskim z Łodzi, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Antonim Długoszem. Wśród koncelebransów byli: o. Marian Waligóra – przeor Jasnej Góry, o. Ryszard Bortkiewicz – definitor generalny Zakonu Paulinów, o. Azariasz Hess – kustosz sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej, ks. Zbigniew Kras – kapelan Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ks. prał. Teofil Siudy – przewodniczący Komitetu Koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce. Razem przy ołtarzu Eucharystię sprawowało ponad 100 kapłanów. Na Mszy św. obecni byli członkowie kapituł archidiecezji częstochowskiej, alumni Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej i Niższego Seminarium Duchownego, przedstawiciele władz samorządowych, stowarzyszeń i bractw, m.in. bractw kalwaryjskich, Bractwo Kurkowe z Krakowa, przedstawiciele Zakonu Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, a także liczne poczty sztandarowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na uroczystości przybył Adam Kwiatkowski – sekretarz stanu, szef Gabinetu Prezydenta RP. Odczytał on list od Andrzeja Dudy, w którym Prezydent podziękował za „pielęgnowanie maryjnej tradycji i wsłuchiwanie się w słowa modlitwy zawierzenia Jana Pawła II”. Wskazał na konieczność budowania ufności oraz prosił o modlitwę w intencji Rzeczypospolitej. W procesji z darami Adam Kwiatkowski niósł ryngraf od Prezydenta RP.

– Potwierdzamy z wiarą, że otrzymaliśmy od Chrystusa dar Matki Maryi. Ona jest Matką naszych życiowych dróg. Ten obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, pobłogosławiony w sierpniu 2002 r. ręką św. Jana Pawła II, jest znakiem nadziei – powiedział na początku uroczystości abp Wacław Depo. Dodał, że sanktuaria maryjne kształtują religijną tożsamość i moralne oblicze polskiej ziemi. Przypomniał słowa kard. Stefana Wyszyńskiego wypowiedziane 16 sierpnia 1964 r. w Kalwarii Zebrzydowskiej: „Jesteśmy szczęśliwi, błogosławieni, że Polska ma tyle ośrodków głębokiej i rzetelnej czci Maryi. Powiem po laicku: Jeszcze Polska nie zginęła. I powtórzę po Bożemu: Jest Bóg w narodzie i Jego Matka”.

Modlitwa o pokój w czasie wielkiego niepokoju

Rozpoczynając Mszę św., abp Zygmunt Zimowski podziękował wszystkim za modlitwy w czasie jego choroby. – Mogło mnie tutaj nie być, ale dziękuję za modlitwy o moje zdrowie na Jasnej Górze, na Kalwarii w Praszce. Bóg zapłać za ten szturm do nieba przez ręce Maryi – mówił.

Reklama

W homilii abp Zimowski odniósł się do wrześniowych rocznic: wybuchu II wojny światowej i napaści ZSRR na Polskę. Podkreślił, że „pierwsze bomby padły na wieluńskiej ziemi, na Wieluń”. – Padły na miejsce szczególne – na szpital Wszystkich Świętych. Jak mówią historycy, zginęły wtedy 32 osoby, ludzie chorzy i cierpiący, jak również siostry szarytki – przypomniał. – Te dwie ideologie, z Zachodu i Wschodu, wypowiedziały walkę Bogu i człowiekowi – zaznaczył abp Zimowski i podkreślił, że „modlimy się o pokój na świecie w czasie wielkiego niepokoju”.

Klamrą Europy są święci, a nie euro

– Europa dzisiaj zdaje egzamin z miłości bliźniego, ale też z tego, aby była wierna chrześcijańskim korzeniom – kontynuował abp Zimowski i dodał, że „klamrą Europy nie jest pieniądz, euro, ale są nią święci”.

Odnosząc się do tekstu Ewangelii, przypomniał, że „uczeń Pański, uczeń Chrystusa to człowiek, który trwa w Chrystusie, za którego On na Kalwarii przelał swoją krew”. – Chrześcijanie to ludzie Chrystusa – dodał.

Nawiązując do tajemnicy Kalwarii, Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych podkreślił, że „Krzyż jest dla nas znakiem Bożej mądrości, znakiem Bożej miłości i znakiem nadziei”. – Często pod krzyżem Chrystusa stajemy sami, ale nigdy nie jesteśmy osamotnieni, bo zawsze jest z nami Matka Kalwaryjska – mówił abp Zimowski.

Reklama

Ksiądz Arcybiskup przypomniał słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane w 1987 r. w Warszawie, w kościele pw. Wszystkich Świętych: „Ziemio polska! Ziemio ojczysta! Uwielbiaj Chrystusowy Krzyż! Niech on wszędzie świadczy o Tym, który do końca nas umiłował. «Dzięki śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa – mówił ks. Jerzy Popiełuszko – symbol hańby i poniżenia stał się symbolem odwagi, męstwa, pomocy i braterstwa. W znaku krzyża ujmujemy dziś to, co najbardziej piękne i wartościowe w człowieku. Przez krzyż idzie się do zmartwychwstania. Innej drogi nie ma. I dlatego krzyże naszej Ojczyzny, krzyże nasze osobiste, naszych rodzin, muszą doprowadzić do zwycięstwa, do zmartwychwstania, jeżeli łączymy je z Chrystusem»” – powiedział wówczas Jan Paweł II.

Macierzyński wymiar Kościoła

Mówiąc o tajemnicy Kościoła, który „rozpoznaje swój wymiar macierzyński w posłudze sakramentalnej”, abp Zimowski przywołał słowa wielkiego teologa Yves’a Congara, który mówił, dlaczego kocha Kościół: „Bo jest Matką i miejscem mojego duchowego bytowania” – wyznał francuski teolog. – Kościół uczy się od Maryi postawy służebnej – mówił abp Zimowski. Pytał, co robił i co robi Kościół dla potrzebujących. I odpowiedział: – Chce być dla nich domem. Przypomniał, że „w domu rodzinnym mamy uczyć się maryjnej wrażliwości. Nasze domy mają być ostoją miłości i służby człowiekowi”. Hierarcha zaapelował do wiernych, aby od kard. Wyszyńskiego i św. Jana Pawła II uczyli się służby człowiekowi. – Oni wszystko postawili na Maryję – podkreślił.

Bóg na pierwszym miejscu

Odnosząc się do czasów współczesnych, abp Zimowski zwrócił uwagę, że „nieporozumieniem i hańbą naszych czasów jest to, iż na ołtarzu, który jest miejscem tylko dla Boga, stawia się człowieka”. – Człowiek może być szczęśliwy tylko wtedy, jeśli prawa Boga są na pierwszym miejscu. Módlmy się, aby Bóg był na pierwszym miejscu w naszej Ojczyźnie. Niech o to walczą politycy – wołał abp Zimowski.

Nie zabijać ducha narodu

Reklama

– Nigdy nie wolno nam oddzielać ziemi od nieba i nieba od ziemi. Sanktuaria są miejscem szczególnego działania łaski Boga – kontynuował Ksiądz Arcybiskup. – Trzeba nam dziś budować barykady duchowe chroniące przed zabiciem ducha narodu. One muszą bronić przed zatruciem dzieci i młodzież, przed falą genderyzmu, narkotyków, dopalaczy, alkoholu, rozwiązłości – apelował abp Zimowski i podsumował: – Do Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia wołajmy z wiarą, aby młode pokolenie Polaków nie zagubiło drogi dobra i nie zagubiło świadomości grzechów. Aby na polskiej ziemi i na emigracji nie był daremny krzyż Jezusa. Aby nie zabrakło ufności w Boże miłosierdzie. Niech nam w tym dopomaga Matka Kalwaryjska!

Koronacja i Akt Zawierzenia

Dekret Koronacyjny Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w Watykanie odczytał abp Stanisław Nowak, który powołał do życia Kalwarię w Praszce. Następnie abp Zygmunt Zimowski nałożył korony papieskie na obraz Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Współkoronatorami byli abp Wacław Depo i abp Stanisław Nowak. Bardzo uroczyście wybrzmiał Akt Zawierzenia Archidiecezji Częstochowskiej Kalwaryjskiej Matce Zawierzenia, który złożył, klęcząc przed ukoronowanym obrazem, abp Wacław Depo. Błagał m.in. o nowe powołania do Wyższego, ale i do Niższego Seminarium Duchownego.

Podziękowania

Przed końcowym błogosławieństwem zebranym podziękował ks. prał. Stanisław Gasiński, kustosz sanktuarium w Praszce. – Dobrze nam być przy Maryi i Jej Synu. Tu zawsze czujemy się kochani, wysłuchani, ważni i rozumiani – mówił ks. Gasiński i wspomniał pierwszych męczenników Kościoła częstochowskiego: bł. ks. Ludwika Gietyngiera, bł. Maksymiliana Binkiewicza i bł. s. Kanutę Chrobot – nazaretankę, którzy „przeszli kalwaryjską drogę życia”.

Abp Zimowski przekazał na ręce Księdza Kustosza różaniec, który otrzymał od Ojca Świętego Franciszka 23 czerwca 2015 r., prosząc, aby został złożony przy wizerunku Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia. Eucharystię zakończyła procesja z obrazem Najświętszej Maryi Panny do kościoła sanktuaryjnego.

Uroczystości ubogaciły śpiewem połączone chóry: „Cantilena” z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, „Basilica Cantans” z bazyliki archikatedralnej w Częstochowie, chór z parafii kolegiackiej Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Wieluniu, schola liturgiczna „Domine Jesu” z Wręczycy Wielkiej, chór parafii św. Jana Kantego z Częstochowy, chór „Schola Cantorum” z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Częstochowie oraz Orkiestra Dęta OSP w Wieruszowie. Asystę liturgiczną stanowili klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Częstochowskiej. Komentarz liturgiczny prowadził ks. prof. dr hab. Kazimierz Szymonik.

2015-09-15 13:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głogowska koronacyjna uwertura

Koronacja obrazu jak dobry, muzyczny utwór powinna być odpowiednio skomponowana. W Głogowie Małopolskim zastosowano się do tego założenia. Przed koncertem finałowym, czyli uroczystością koronacyjną, liczne role i zadania zostały rozdane. I efekty były widoczne na wiele dni przed historyczną chwilą. Przede wszystkim wizualnie zmieniło się sanktuarium i jego otoczenie, poza tym całe miasto, a zwłaszcza rynek, miejsce celebry. Przyroda dołączyła kwiatowe akcenty, zgodnie z naturalną koleją rzeczy, a żal z powodu szybkiego przekwitania jednych okazów przysłaniały następne.
CZYTAJ DALEJ

Rozważanie na 25 grudnia: Nocny sąd i świąteczna sprawiedliwość

2024-12-23 19:29

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

ks. Marek Studenski

mat. prasowy

Historia burmistrza Nowego Jorku Fiorello La Guardii, jest doskonałym przykładem tego, jak Boże Narodzenie inspiruje do działania pełnego empatii i miłości. La Guardia, znany ze swojej dobroci, pewnego zimowego wieczoru odwiedził nocny sąd i w nietypowy sposób wymierzył sprawiedliwość. Zdecydował się pomóc starszej kobiecie oskarżonej o kradzież chleba. Tego rodzaju gesty pokazują, jak Boże Narodzenie może stać się momentem, w którym dostrzegamy potrzeby innych i odpowiadamy na nie z miłością.

Boże Narodzenie to także moment refleksji nad głębszymi aspektami życia, co doskonale uchwycił Lorenzo Lotto w swoim obrazie "Boże Narodzenie". Jego dzieło przedstawia Jezusa w wiklinowym koszu, otoczonego przez symboliczne elementy, które nawiązują do przyszłej męki i ofiary Chrystusa. Takie szczegóły, jak krzyż czy sakiewka z 30 srebrnikami, przypominają nam, że narodziny Chrystusa były początkiem drogi prowadzącej do zbawienia, co nadaje Bożemu Narodzeniu szczególne znaczenie i głębię.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęły się uroczystości inauguracyjne Roku Świętego

2024-12-24 19:04

[ TEMATY ]

Watykan

papież Franciszek

Rok Święty 2025

Drzwi Święte

Vatican Media

Papież inauguruje Rok Święty

Papież inauguruje Rok Święty

W wigilijny wieczór papież Franciszek zainaugurował Rok Święty. Po otwarciu Drzwi Świętych Bazyliki Watykańskiej przejdzie przez nie jako pierwszy pielgrzym nadziei, a za nim ok. 50 osób reprezentujących wiernych na całym świecie. W uroczystości biorą udział przedstawiciele innych Kościołów chrześcijańskich.

Transmisję z wydarzenia można oglądać poniżej:
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję