Na początku spotkania senator Maria Koc zwróciła uwagę na przedziwny zbieg okoliczności – w dzień otwarcia wystawy w Sokołowie we Francji zakończył się proces o uznanie cudu, który dokonał się w tym kraju za pośrednictwem ks. Jerzego Popiełuszki. Jest to znaczący krok w drodze do otwarcia procesu kanonizacyjnego kapelana warszawskiej „Solidarności”. Jednocześnie dzień 14 września to 68. rocznica urodzin ks. Jerzego i 3. rocznica uzdrowienia Françoisa Audelana, który chorował na przewlekłą białaczkę szpikową i za wstawiennictwem księdza miał zostać z niej uzdrowiony.
Reklama
Po modlitwie poprowadzonej przez proboszcza ks. Stanisława Stachala Arkadiusz Czartoryski, poseł PiS z okręgu siedleckiego, podziękował za obecność młodzieży, wychowawcom i wszystkim zgromadzonym. Przedstawił przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną o niezwykle zasłużonym życiu i męczeństwie ks. Jerzego. Wspominał też innych księży związanych z opozycją, a zamordowanych w 1989 r. przez tzw. nieznanych sprawców – ks. Stefana Niedzielaka, ks. Stanisława Suchowolca i ks. Sylwestra Zycha. W czasie prezentowania przygotowanego materiału odwoływał się do swoich osobistych wspomnień z czasów kapłańskiej posługi ks. Jerzego: lat pierwszej „Solidarności”, wprowadzenia stanu wojennego przez Wojciecha Jaruzelskiego, patriotycznych zgromadzeń. – Myśmy tymi wydarzeniami żyli, bo chcieliśmy, żeby Polska była wolna – mówił. Przypomniał, że ks. Popiełuszko apelował: „Zło dobrem zwyciężaj”. Prezentację zakończył kolejnym przesłaniem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, żeby być wolnym od żądzy odwetu i przemocy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
O bohaterze wystawy mówił też Maciej Wąż, sokołowianin, działacz opozycji niepodległościowej. Wspominał swoje uczestnictwo w Mszach św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu, gdzie wikariuszem był ks. Jerzy, a także udział w jego pogrzebie, który, według obliczeń IPN-u, zgromadził ok. 800 tys. uczestników. Przypomniał też, że bardzo bliskim znajomym bohaterskiego kapłana był ks. Stanisław Falkowski, emerytowany proboszcz z Niecieczy, niegdyś kapelan rolniczej „Solidarności”, zaangażowany w działalność opozycyjną od połowy lat 70. XX wieku. Obecnie w Niecieczy znajduje się pomnik bł. ks. Jerzego. Wypowiadali się też inni uczestnicy zgromadzenia, po czym był czas na zapoznanie się z fotografiami – pogrupowanymi tematycznie na kilkudziesięciu planszach.
Organizatorami wystawy są: Sokołowski Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Jana Bosko w Sokołowie Podlaskim oraz komisje zakładowe NSZZ „Solidarność” z terenu miasta. Wystawa czynna będzie do 27 września. Kolejnym etapem ekspozycji jest Węgrów – parafia poklasztorna.