Grób z urną ks. Hirschfeldera znajduje się przy kościele pw. św. Bartłomieja Apostoła w Kudowie Czermnej, w którym przez siedem lat pełnił on posługę wikariusza. Rocznicowej Eucharystii sprawowanej właśnie w tej świątyni m.in. przez emerytowanego duszpasterza Niemców urodzonych na ziemi kłodzkiej, a mieszkających obecnie w Niemczech ks. infułata Franza Junga, przewodniczył bp Ignacy Dec. Oprócz licznie przybyłych mieszkańców Kudowy uczestniczyli w niej m.in. przedstawiciele Parlamentu z posłem Michałem Dworczykiem, Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z radnym Czesławem Kręcichwostem oraz obecnym burmistrzem Piotrem Maziarzem.
Witając wszystkich uczestników rocznicowej Eucharystii, proboszcz ks. prał. Romuald Brudnowski przypomniał: – To już pięć lat mija jak Kościół poświadcza swoim autorytetem przez posługę papieża Benedykta XVI heroiczność cnót prostego kapłana rodem z Kłodzka, a przez pierwszych siedem lat krótkiego kapłaństwa wikariusza w Czermnej – zaznaczył ks. prał. R. Brudnowski.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Przypominając w homilii życie i posługę kapłańską bł. ks. Gerharda Hirschfeldera Pasterz diecezji świdnickiej podkreślił, że był on przede wszystkim bardzo odważny. Miał odwagę nie bać się wrogów, prześladowców, którzy na niego czyhali. Stał się wielki przez oddanie życia Chrystusowi, służbę dla drugiego człowieka, szczególnie młodzieży.
Reklama
Po 7 latach posługi w Kudowie Czermnej został przeniesiony do Bystrzycy Kłodzkiej. Tutaj od początku był śledzony, podsłuchiwany i przesłuchiwany. W Bystrzycy naziści przystąpili wobec niego do bardziej dotkliwych działań. Na polecenie władz bojówkarze z Hitlerjugend dokonali aktów profanacji krzyża i figur świętych na drodze do wsi Wyszki, co mocno poruszyło katolicką społeczność. W kazaniu wygłoszonym po tych gorszących wydarzeniach w niedzielę 27 lipca 1941r. bł. ks. G. Hirschfelder powiedział „Kto młodzieży wyrywa z serc wiarę w Chrystusa – jest zbrodniarzem”. Przypuszczalnie te właśnie słowa stały się przyczyną aresztowania ks. Gerharda 1 sierpnia 1941 roku. Najpierw przebywał w więzieniu w Kłodzku, a potem w obozie koncentracyjnym w Dachau, gdzie zmarł z wyczerpania i niedożywienia w obozowym lazarecie 1 sierpnia 1942 r. Jego prochy zostały pochowane na cmentarzu w Kudowie Czermnej. Proces beatyfikacyjny trwał w latach 1998 – 2010. Aktu beatyfikacji dokonał w imieniu Ojca Świętego Benedykta XVI 19 września 2010 r. w katedrze w Münster kard. Joachim Meisner.
– Módlmy się o rychłą kanonizację ks. Gerharda Hirschfeldera, pierwszego błogosławionego pochodzącego z diecezji świdnickiej – apelował kończąc homilię bp Ignacy Dec.
Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli procesjonalnie przed grób śp. bł. ks. G. Hirschfeldera, gdzie bp Ignacy Dec oraz ks. inf. Franz Jung poprowadzili okolicznościową modlitwę, a wierni złożyli kwiaty, zapalili znicze.
Staraniem kudowskiej parafii pw. św. Bartłomieja Apostoła oraz Fundacji Odnowy Ziemi Noworudzkiej właśnie podczas rocznicowych uroczystości ukazała się publikacja opisująca „Szlak Duchowo-Turystyczny bł. ks. Gerharda Hirschfeldera”. W tym pięknie opracowanym merytorycznie przez Teresę Bazałę, Cezarego Twardowskiego i opatrzonym zdjęciami: Anny Kokot vel Kokocińskiej, Anny Kopeć-Twardowskiej, Mirosława Jarosza i Viery Kopeckiej. W przewodniku znalazły się opisy miejsc na ziemi kłodzkiej związanych z tym bohaterskim kapłanem: Kłodzka, Długopola Zdrój, Kudowy Zdrój – Czermnej, Bystrzycy Kłodzkiej, Sanktuarium Marii Śnieżnej na Górze Iglicznej, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin w Wambierzycach, Kątów Bystrzyckich. Jest też Droga Krzyżowa napisana przez ks. G. Hirschfeldera w kłodzkim więzieniu. Jego życie i posługę kapłańską pięknie opisuje również w publikacji pt „List Boga” ks. prof. nadzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Na razie ukazała się wersja elektroniczna, a niebawem będzie drukowana tej cennej pozycji.