Na zamku w Liwie 10 października od godz. 6.30 odbył się „Apel na łowy” – modlitwa do św. Huberta, której przewodniczył kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego ks. prof. Wojciech Frątczak. Następnie ślubowanie myśliwych przyjął Adam Stępniak, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach. Po ślubowaniu odbyła się odprawa myśliwych, którą poprowadził łowczy okręgowy Adam Wróblewski i od godz. 7 do godz. 14 trwało polowanie hubertowskie, w którym uczestniczyły obwody kół łowieckich i OHZ z Mińska Mazowieckiego. Odnotowano udział ok. 400 luf. Po polowaniu na dziedzińcu zamku w Liwie odbyły się pokot i biesiada myśliwska.
Jednak główne obchody Hubertusa Węgrowskiego to wydarzenia niedzieli 11 października. Ok. godz. 11 spod kaplicy św. Ojca Pio w Węgrowie w kierunku rynku miasta wyruszyła parada konna, w której uczestniczyły zaproszone kluby jeździeckie. Tu konie ustawiły się w barwny szereg, a sygnaliści z zespołu „Pasja” pod dyrekcją Józefa Gotalińskiego wykonali koncert utworów specjalnie ułożonych dla czterech rogów sygnałowych.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Po koncercie uczestnicy parady innymi ulicami miasta wrócili na plac przy kaplicy św. Ojca Pio, gdzie prowadzący całą uroczystość ks. Tomasz Duszkiewicz przywitał wszystkich przybyłych gości w osobach: poseł Jan Szyszko – patron honorowy Hubertusa Węgrowskiego, wielki orędownik i obrońca Lasów Państwowych w Sejmie, senator Maria Koc – gospodarz uroczystości, europoseł Wiktor Kuźmiuk, poseł Dariusz Bąk, poseł Krystyna Pawłowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego Elżbieta Lanc, wicestarosta powiatu węgrowskiego Halina Ulińska, burmistrz Węgrowa Krzysztof Wyszogrodzki, wójt gminy Liw z siedzibą w Węgrowie Bogusław Szymański, dyrektor Lasów Państwowych Konrad Grzybowski wraz z nadleśniczym z Łochowa Bogusławem Piątkiem, jednym z organizatorów Hubertusa, nadleśniczych Lasów Państwowych z dyrekcją w Białymstoku, Zygmunt Jasiński z Naczelnej Rady Łowieckiej, Adam Stępniak, prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Siedlcach, komendantów służb mundurowych policji i straży pożarnej zabezpieczających porządek i bezpieczeństwo imprezy.
Następnie ks. Tomasz przywitał biskupa diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa i poprosił o odprawienie Mszy św. polowej w intencji Polskich Lasów Państwowych. W koncelebrze uczestniczyli księża: Dariusz Konieczny, sekretarz Sekretariatu Episkopatu Polski, Tomasz Szmurło, sekretarz Biskupa Drohiczyńskiego, Wojciech Frątczak, kapelan krajowy Polskiego Związku Łowieckiego, i Józef Poskrobko, kapelan leśników diecezji drohiczyńskiej. Oprawą muzyczną Mszy św. zajął się Reprezentacyjny Zespół Muzyki Myśliwskiej Polskiego Związku Łowieckiego pod batutą Mieczysława Leśniczaka. W homilii bp Pikus zwrócił uwagę na potrzebę ochrony przyrody, opiekę nad ginącymi gatunkami, a także na jakże ważną dziś obronę Lasów Państwowych, które to w stuletniej działalności doprowadziły do najlepszej w Europie ochrony dóbr przyrody. Aby te dobra służyły nam i przyszłym pokoleniom. Po Mszy św. zaproszeni goście złożyli życzenia i pozdrowienia wszystkim leśnikom, myśliwym i jeźdźcom przybyłym na uroczystość. Swoimi doświadczeniami w obronie Lasów Państwowych podzielił się prof. Jan Szyszko. Były też konkursy i pokazy dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zainteresowanie maluchów wzbudziły pokazy tresury psów myśliwskich oraz ptaków łownych, wśród których były sokoły, sowa i jastrząb. Nieco starsi mogli wziąć udział w corocznej gonitwie za lisem. Całą imprezę zakończyła wspólna zabawa, której przewodniczyła Kapela znad Baryczy pod przewodnictwem Bogusława Cebulskiego.