W konferencji uczestniczyli prelegenci z Polski, Hiszpanii, Niemiec, Węgier i Włoch. Niestety, na spotkanie nie dotarła dr Wanda Półtawska. Jej referat pt. „Wartość życia w nauczaniu św. Jana Pawła II” został odtworzony z nagrania.
Ta niezwykle zasłużona obrończyni życia przypomniała zawartą w encyklice podstawową prawdę, że człowiek, stworzony przez Boga na Jego podobieństwo, jest osobą i szczytem twórczości Bożej i istnieje od poczęcia. Życie, mając taką wartość, jest nienaruszalne i wymaga poszanowania na każdym etapie.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
– Panująca cywilizacja śmierci i nienawiści musi stać się cywilizacją życia i miłości. Można to uczynić przez przekaz pozytywnych wartości, wychowanie takich pokoleń ludzi, którym nawet nie przyjdzie do głowy, by zabić niewinne życie – powiedziała dr Półtawska. Przypomniała, że Ojciec Święty Jan Paweł II zawsze podkreślał świętość ciała ludzkiego, a w sposób szczególny kobiety. Zwracał uwagę na potrzebę szacunku dla osoby, która jest miejscem bytowania samego Ducha Świętego. Z naciskiem mówił o wielkości i odpowiedzialności macierzyństwa. Nauczał, że kobieta jest strażniczką życia, a łono, w którym nosi dziecko, jest sanktuarium życia. Jedynym zabezpieczeniem życia człowieka jest miłość, a ona powinna być piękna, altruistyczna, trwała i obejmująca całego człowieka, ale także wymagająca. Miłość bez uczynków, tak samo jak wiara, jest martwa. – Człowiek musi się urodzić, bo żyje. Błędna jest logika, która każe mówić, że człowiek żyje, bo się urodził – podkreśliła z naciskiem dr Półtawska.
Ku cywilizacji życia
Kolejny prelegent – ks. Renzo Pegoraro nawiązał do encykliki Ojca Świętego Franciszka „Laudato si’”, w której Papież napisał, że konieczne jest docenienie miłości na wszystkich płaszczyznach życia, by społeczeństwo stało się bardziej ludzkie. Prof. Rocco Buttiglione, znany z konsekwentnej postawy wynikającej z przekonań religijnych, w przygotowanym referacie wypowiadał się o wartości życia jako ojciec czterech córek i dziadek jedenaściorga wnucząt.
W konferencji uczestniczyli goście z Warszawy: prof. Alicja Grześkowiak oraz abp Henryk Hoser SAC – przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych, lekarz i wieloletni misjonarz w Rwandzie. Temat jego referatu brzmiał: „Aksjologia płodności a promocja życia ludzkiego”. Skupiając się na medycznych aspektach płodności, Ksiądz Arcybiskup zauważył, że nastąpił radykalny rozdział płciowości i płodności. Uprawia się seks bez płodności, a życie wzbudza się bez seksu. Wynika to z oddzielenia duszy od ciała, osoby od natury. Jest to znak dehumanizacji płodności i degradacji życia. Ze smutkiem podkreślał, że współczesny świat nie słucha nauczania św. Jana Pawła II.
Ks. prof. Andrzej Szostek w wystąpieniu „Jak promować kulturę życia?” przypomniał słowa św. Jana Pawła II, że współcześnie w imię indywidualnej wolności akceptuje się przestępstwa przeciwko życiu i domaga się wręcz aprobaty dla takich działań ze strony państwa. Chodzi tu przede wszystkim o aborcję i eutanazję.
Konferencja odbyła się pod patronatem abp. Stanisława Budzika, prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka, rektora KUL – ks. prof. Antoniego Dębińskiego i Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Organizatorami sesji były: Instytut Jana Pawła II KUL, Katedra Prawa Karnego KUL, Centrum Jana Pawła II w Lublinie, Instytut Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz liczne instytucje wspierające.