Reklama

Kultura

2016 rokiem Wrocławia

Niedziela wrocławska 3/2016, str. 1

[ TEMATY ]

Wrocław

Tomasz Lewandowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilka dni temu rozpoczęliśmy rok Pański 2016, a teraz inaugurujemy najważniejsze wydarzenie w powojennej historii naszego miasta – Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Zapraszając wszystkich na weekend otwarcia 15-17 stycznia 2016 r. i zachęcając do sprawdzenia oferty programowej roku ESK pod adresem www.wroclaw2016.pl., chcę równocześnie opowiedzieć o tym, co będzie się dziać w 2016 r.

Mamy przed sobą 300 dni, 400 projektów i ponad 1000 wydarzeń kulturalnych. Wśród nich: Olimpiadę Teatralną, wręczenie Europejskich Nagród Filmowych (europejskie Oskary), specjalne edycje tradycyjnych festiwali, znakomite koncerty i wystawy...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pejzażu Wrocławia pojawią się zarówno nowe domy kultury – na przykład nowo wybudowana i niejako reaktywowana „Fama” na Psim Polu, jak i nowe muzea – na przykład Muzeum Pana Tadeusza w Rynku albo Muzeum Teatru na pl. Wolności. To ostatnie będzie związane głównie z Henrykiem Tomaszewskim. A to przedostatnie oczywiście z Adamem Mickiewiczem i rękopisem jego genialnego dzieła, relikwii piśmiennictwa polskiego – „Panem Tadeuszem”. Znajdzie się tam jednak także miejsce na pamiątki po innym wybitnym pisarzu Tadeuszu Różewiczu. Kupiliśmy ostatnio materialną spuściznę po Różewiczu (listy, rękopisy...) i przekazaliśmy ją wrocławskiemu Ossolineum.

Reklama

Powstanie też unikatowe Centrum Zajezdnia. Na terenie dawnej zajezdni autobusowej, przy ulicy Grabiszyńskiej, tam gdzie zrodziła się wrocławska „Solidarność” opowiemy o tym, jak kształtowała się powojenna tożsamość miasta.

Nie wymienię wszystkich nowych instytucji i inwestycji, a przecież warto napisać choćby o nowym Barze Barbara, o Wrocławskim Domu Literatury, o Narodowym Forum Muzyki. Będą też wydarzenia o charakterze kongresowym: Kongres Miasto Przyszłości czy jesienny Kongres Kultury Chrześcijańskiej.

Zapraszam na wiele wystaw. Na przykład na wspaniałą prezentację polskiego malarstwa z XX wieku w Pawilonie Czterech Kopuł. Ale przede wszystkim na wystawę „7 cudów Wrocławia”. O jednym z tych cudów opowiadamy od pewnego już czasu. To słynna Księga Henrykowska ze zbiorów naszego Muzeum Archidiecezjalnego, księga niedawno wpisana na listę UNESCO (Pamięć Świata), zawierająca pierwsze zdanie napisane w języku polskim. Innym cudem jest list biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., którego autorem był wrocławski ordynariusz, kardynał Kominek. List zawierający przepiękne zdanie: „wybaczamy i prosimy o wybaczenie”. O wpływie tego listu na historię współczesną opowiemy na specjalnej wystawie (we wrocławskim Arsenale). Na marginesie – wystawa ta była już pokazywana w Muzeach Watykańskich i cieszyła się dużym powodzeniem. A teza, którą stawia wystawa brzmi: Kardynał Kominek jest jednym z ojców pojednania europejskiego.

Dodam do tego jeszcze jedną myśl. Poprzez takie gesty, jak gest biskupów polskich z 1965 r., Europa pokazuje, że jej korzenie są korzeniami chrześcijańskimi. O tym właśnie będziemy rozmawiać we Wrocławiu, w Europejskiej Stolicy Kultury, w roku 2016. Także goszcząc młodych Europejczyków pielgrzymujących do naszego kraju z okazji Światowych Dni Młodzieży, także pamiętając o 1050. rocznicy chrztu Polski.

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wrocław. Regionalny etap Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

[ TEMATY ]

Wrocław

olimpiada wiedzy o rodzinie

dodn

ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Uczestniczy regionalnego etapu Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

Uczestniczy regionalnego etapu Olimpiady Wiedzy o Rodzinie

W Dolnośląskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli odbył się regionalny etap Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Wśród finalistów znaleźli się uczniowie z Legnicy, Świdnicy, Wałbrzycha i Jarocina.

Do Wrocławia 1 marca przyjechały cztery zespoły ze szkół średnich Dolnego Śląska i jeden z Wielkopolski, które zdobyły największą liczbę punktów na etapie szkolnym olimpiady. Zadaniem każdego było przygotowanie prezentacji multimedialnej bądź krótkiego filmu na tematy zaproponowane przez organizatorów. W drugiej części uczniowie odpowiadali na pytania komisji związane z przedstawionym zagadnieniem.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Ekumenicznie i międzykulturowo

2026-06-23 12:34

[ TEMATY ]

UKSW

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję