Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Prezbiterzy jak sól ziemi

– Życzę wam, abyście zawsze z wielką świeżością nadawali smak Ewangelii w tym społeczeństwie, w którym będziecie uczyć, żyć, w tym kościele, w którym będziecie posługiwać. Zachowajcie taką stałą dyspozycję, aby wasze serce było nieustannie przemieniane przez Słowo Boże i przez modlitwę – zwracał się do przyszłych kapłanów bp Roman Pindel podczas Mszy święceń w katedrze św. Mikołaja. 28 maja Biskup bielsko-żywiecki udzielił święceń prezbiteratu 12 diakonom

Niedziela bielsko-żywiecka 24/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

święcenia

pb

Obrzęd namaszczenia kapłańskich dłoni poświęconym olejem

Obrzęd namaszczenia kapłańskich dłoni poświęconym olejem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celebrację Eucharystii Pasterz diecezji sprawował razem z bp. Piotrem Gregerem i bp. Tadeuszem Rakoczym. Przy ołtarzu stanęli także proboszczowie kandydatów do święceń oraz wychowawcy z Krakowskiego Seminarium Duchownego. W uroczystości, która jest świętem całego lokalnego Kościoła uczestniczyli także księża, rodziny diakonów, delegacje parafii rodzinnych i parafii praktyk duszpasterskich przyszłych neoprezbiterów. Zgodnie z obrzędem udzielania sakramentu kapłaństwa kandydaci zostali imiennie i publicznie przedstawieni Biskupowi i wyrazili wolę przyjęcia sakramentu.

Reklama

– Aby być solą ziemi przygotowywaliście się do tego przez czas formacji seminaryjnej, przez poznawanie siebie, konfrontowanie swojego serca z Ewangelią. Trzeba by pytać, co robić, aby nie zwietrzeć w tym smaku, który w was jest. Jak zachować ową słoność w tym świecie, który tak bardzo się zmienia – mówił Biskup bielsko-żywiecki odwołując się do Chrystusowej przypowieści. Wskazał przy tym także przykłady ludzi, którzy utracili „smak soli” w swoim życiu. Podkreślił, że prezbiter, kapłan ma nadawać smak Ewangelii we wspólnocie, w której posługuje. – Czyni to zwyczajnie poprzez głoszenie słowa, przez udzielanie sakramentów, ale przede wszystkim przez życie, które świadczy o jego zaangażowaniu w przemianę społeczności w bardziej ewangeliczną, bardziej sprawiedliwą, kierującą się bardziej miłosierdziem – tłumaczył przyszłym prezbiterom szafarz sakramentu kapłaństwa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po homilii odbył się obrzęd święceń. Prócz gestu włożenia rąk przez biskupa, sakramentu dopełniły także obrzędy wyjaśniające. Dłonie neoprezbiterów zostały namaszczone poświęconym olejem, a biskup symbolicznie wręczył każdemu z nich kielich z winem i patenę z chlebem.

Po zakończeniu uroczystości neoprezbiterzy otrzymują dokument – celebret potwierdzający, że dana osoba jest kapłanem diecezji bielsko-żywieckiej i posiada władzę sprawowania Najświętszej Ofiary, przepowiadania Słowa Bożego, spowiadania i rozgrzeszania (przez pierwsze lata jest on terminowy).

Po święceniach nowi kapłani udają się do swoich rodzinnych parafii. Tam, następnego dnia, albo w kolejne niedziele odprawiają Prymicje, czyli pierwszą Mszę św. we wspólnocie parafialnej, gdzie rodziło się i dojrzewało ich powołanie do kapłaństwa. Jeszcze przed wakacjami neoprezbiterzy otrzymają dokument kierujący do podjęcia duszpasterskiej posługi we wskazanej przez biskupa parafii.

Neoprezbiterzy A.D. 2016 wstąpili do seminarium w 2010 r., niedługo po beatyfikacji ks. Jerzego Popiełuszki. Stąd kapłan męczennik stał się patronem rocznika. Na czas formacji seminaryjnej tego rocznika przypadły dwie nominacje biskupie dla ówczesnych kolejnych rektorów seminarium. Sakrę biskupią przyjął ks. Grzegorz Ryś oraz ks. Roman Pindel, który jako biskup bielsko-żywiecki konsekrował swoich podopiecznych.

Nowo wyświęceni kapłani to: ks. Przemysław Gorzołka z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Istebnej, ks. Grzegorz Guga z parafii św. Michała Archanioła w Łękawicy, ks. Piotr Honkisz z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Kozach, ks. Piotr Hutnicki z parafii św. Barbary w Strumieniu, ks. Kamil Kruczek z parafii św. Jakuba Apostoła w Szczyrku, ks. Dawid Kubień z parafii św. Józefa w Zabrzegu, ks. Adrian Mętel z parafii św. Karola Boromeusza w Koszarawie, ks. Artur Micorek z parafii św. Michała Archanioła w Leśnej, ks. Wojciech Olesiński z parafii św. Michała Archanioła w Wilkowicach, ks. Sebastian Otworowski z parafii św. Stanisława ze Szczepanowa w Bielsku-Białej, ks. Kamil Skoczylas z parafii św. Jana Chrzciciela w Bielsku-Białej i ks. Adam Wandzel z parafii Matki Bożej Szkaplerznej w Godziszce.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek do biskupów: módlcie się i patrzcie ludziom w oczy

[ TEMATY ]

święcenia

Artur Stelmasiak

„Nie zapominajcie, że pierwszym zadaniem biskupa jest modlitwa: powiedział to Piotr w dniu wyboru siedmiu diakonów. Drugim zadaniem jest głoszenie Słowa, ale jeśli biskup się nie modli, to nic nie może zrobić” – tak mówił papież Franciszek w Bazylice Watykańskiej w dzisiejszą uroczystość św. Józefa podczas Mszy, w czasie której udzielił święceń biskupich dwóm kapłanom. Otrzymali je ks. Peter Brian Wells, mianowany nuncjuszem w RPA, Botswanie, Lesoto i Namibii, oraz sekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego ks. Miguel Ángel Ayuso Guixot.

Wychodząc od tekstu homilii z rytuału konsekracji Franciszek sformułował swego rodzaju katechizm posługi biskupiej. Biskup jest drugim Chrystusem, robi to samo, co Jezus. „Biskup to Chrystus, który przepowiada, który tworzy Kościół, czyni jego działalność owocną, który go prowadzi”.
CZYTAJ DALEJ

Bp Włodarczyk: nie dekret, ale serce kapłana troszczy się o lud Boży

2026-06-23 17:56

[ TEMATY ]

Diecezja bydgoska

Diecezja Bydgoska/facebook.com

„Dekret sam w sobie nie wywołuje zatroskania o lud Boży. To już zależy od naszych serc, od naszej postawy kapłańskiej i od naszego podejścia do służby” - powiedział biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk podczas wręczenia 23 czerwca dekretów personalnych kapłanom diecezji bydgoskiej. Oprócz zmian dotyczących księży wikariuszy ordynariusz mianował również nowego dyrektora Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz dyrektora Centrum Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Bydgoskiej.

Ordynariusz podkreślił, że każda zmiana personalna jest przede wszystkim misją i posłaniem do dalszej służby. Przyznał, że decyzje dotyczące nowych nominacji bywają trudne zarówno dla kapłanów, jak i dla wiernych przywiązanych do swoich duszpasterzy.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

„Wyznanie wiary katolickiej” skierowane do Rzymu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję