Reklama

Niedziela w Warszawie

Nowi kapłani w Roku Miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ciągły kontakt z Bogiem i intensywne życie modlitewne jest kluczem do szczęśliwego kapłaństwa – powiedział abp Henryk Hoser podczas Mszy św., w trakcie której sakrament święceń kapłańskich przyjęło 6 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Uroczystość odbyła się katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana, w dzień wspomnienia Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny. – Najświętsza Maria Panna jest matką kapłanów. Bądźcie zawsze z Nią w codziennym kontakcie. Proście o radę, mądrość i dary Ducha Świętego – mówił w homilii abp Hoser.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej Kaznodzieja przypomniał, że sakrament kapłaństwa jest namaszczeniem Ducha Świętego, który upodabnia kapłanów do Chrystusa, aby mogli działać w Jego zastępstwie.

Hierarcha omówił też najważniejsze funkcje, jakie księża pełnią w Kościele. A także odniósł się do obecnych wyzwań, które stoją przed duszpasterzami. – Przed wami świat bardzo trudny.

Co 5 lat pojawia się nowa mentalność, nowy typ zachowań – powiedział abp Hoser i zaapelował do kapłanów, aby czytali znaki współczesnych czasów. – Bądźcie mistrzami twórczego duszpasterstwa, umiejącego znaleźć wszystkie te nisze, do których jesteśmy powołani.

Reklama

W tym kontekście abp Hoser wymienił dzieci, młodzież oraz małżeństwa. Te ostatnie dotyka niespotykany wcześniej kryzys. Hierarcha przypomniał statystki, z których wynika, że co trzecie małżeństwo w naszym kraju rozpada się co – jak powiedział Kaznodzieja – jest tragedią dla wszystkich, a zwłaszcza dla dzieci z rozbitych małżeństw.

– Dzisiejsi kapłani zapamiętają, że otrzymali sakrament kapłański w Roku Miłosierdzia. Niech zatem ten rok będzie dla nich inspiracją, bo oni mają to miłosierdzie zalecone, żeby je świadczyli. Bo kapłaństwo jest posługą miłosierdzia do wszystkich, którzy tego miłosierdzia oczekują – podkreślił w homilii abp Hoser.

Razem z ordynariuszem diecezji Mszę św. koncelebrowali: rektor, profesorowie i wychowawcy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz proboszczowie nowo wyświęconych kapłanów.

* * *

Piotr Domański: parafia św. Stanisława BM w Siennicy, diec. warszawsko-praska, lat 24

Marcin Dominiczak: parafia Matki Bożej Dobrej Rady w Warszawie-Miedzeszynie, diec. warszawsko-praska, lat 40

Grzegorz Waldemar Harasim: parafia Opatrzności Bożej w Warszawie, archidiecezja warszawska, lat 29

Sebastian Lis: parafia Matki Bożej Anielskiej w Warszawie-Radości, diec. warszawsko-praska, lat 26

Tadeusz Franciszek Siewko: parafia św. Łucji w Warszawie-Rembertowie, diec. warszawsko-praska, lat 26

Dawid Tadeusz Więcek: parafia św. Jana Chrzciciela w Pilźnie, diec. tarnowska, lat 28

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Święcenia kapłańskie

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 23/2017, str. 1

[ TEMATY ]

święcenia

Agata Zawadzka

Diecezja ma dziewięciu nowych kapłanów

Diecezja ma dziewięciu nowych kapłanów

Nasza diecezja ma dziewięciu nowych kapłanów. 27 maja w gorzowskiej katedrze diakoni z rąk bp. Tadeusza Lityńskiego przyjęli święcenia prezbiteratu. W uroczystości wzięli także udział: bp Paweł Socha, bp Stefan Regmunt oraz bp Adam Dyczkowski

Do sakramentu kapłaństwa przystąpili: Adam Czeponis z parafii pw. Pierwszych Męczenników Polski w Gorzowie, Barnaba Dębicki z parafii pw. św. Jadwigi Królowej we Wschowie, Kamil Obała z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Drezdenku, Andrzej Pytlik z parafii pw. św. Alberta Chmielowskiego w Zielonej Górze, Adam Skubis z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Głogowie, Michał Szot z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Gorzowie, Jakub Świątek z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Głogowie (Krzepowie), Damian Wierzbicki z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Trzebielu i Mariusz Wysakowski z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Gorzowie.
CZYTAJ DALEJ

Francja: z kościoła ukradziono konsekrowane hostie i Najświętszy Sakrament

2026-06-22 06:42

[ TEMATY ]

profanacja

kradzież

Karol Porwich/Niedziela

Francuski portal tribunechretienne.com podaje, że w kościele w Mugron doszło do kradzieży kielichów, paten i Najświętszego Sakramentu.

Według parafian, z którymi skontaktowano się na miejscu zdarzenia, zniknął także Najświętszy Sakrament i wszystkie konsekrowane hostie przechowywane w tabernakulum.
CZYTAJ DALEJ

Abp Wacław Depo powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA

2026-06-22 15:54

[ TEMATY ]

Niedziela

Niedziela

Karol Porwich/Niedziela

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

Po upływie pięcioletniej kadencji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, powołał nowy Zarząd Instytutu NIEDZIELA na kolejną pięcioletnią kadencję. Na stanowisko prezesa Zarządu powołany został p. mgr Mariusz Książek, dotychczasowy zastępca prezesa i dyrektor generalny Instytutu. Dotychczasowy szef instytucji, ks. kan. dr Mariusz Bakalarz, obejmie funkcję dyrektora Katolickiego Radia Fiat.

Studio TV Niedziela
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję