Reklama

Kultura

W gościnę do „Śląska”

„Śląsk” jest jednym z nielicznych zespołów, które świętują nie tylko jubileusze, ale każde urodziny. Co więcej, to sam solenizant obdarowuje gości prezentami w czasie Wielkiego Pikniku Artystycznego – Święta „Śląska”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku zespół obchodził swoje 63. urodziny i tradycji plenerowego świętowania z tysiącami fanów w siedzibie gospodarza stało się zadość. W dniach 1-3 lipca br. park i pałac w Koszęcinie zapełniły się gośćmi – tymi, którzy od dawna znają zespół, i tymi, którzy chcieli po raz pierwszy zobaczyć go na żywo i dotknąć jego legendy.

Co widać z wieży?

Reklama

Przy okazji bytności w siedzibie „Śląska” warto wspiąć się krętymi schodami na pałacową wieżę, by ogarnąć wzrokiem cały obiekt – neoklasycystyczny pałac z otaczającym go parkiem krajobrazowym. Pałac stał się siedzibą „Śląska” w 1953 r., a jego twórca – prof. Stanisław Hadyna w książce „W pogoni za wiosną” wspominał, jak z grupą przypadkowych tragarzy osobiście wnosił na pierwsze piętro dwa zdobyczne fortepiany. Z wieży widać dwa pawilony, które noszą imiona ważnych dla zespołu osób: Elwiry Kamińskiej – choreografki i Adolfa Dygacza – muzykologa i etnografa, a także dawną pałacową kaplicę, przekształconą w kameralną salę koncertową. W parku znajduje się ławeczka poświęcona prof. Hadynie, który z nieodłączną fajką studiuje partyturę. Dookoła park, a dalej zielony pierścień lasów sosnowych, którym Koszęcin zawdzięcza swój uzdrowiskowy niemal klimat. Pałac ma swoją legendę o białej damie i bliższą prawdy historię o tym, że to tutaj królowa Marysieńka oczekiwała na powrót spod Wiednia króla Jana III Sobieskiego w 1683 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

To nie był „chudy” sezon

Zakończony sezon obfitował w ważne wydarzenia, m.in. dwukrotne występy za oceanem. W grudniu ub.r. chór i orkiestra „Śląska” występowały w Kanadzie i USA, a trasa świątecznych koncertów kolędowych prowadziła m.in. przez: Detroit, Chicago, Cleveland, Nowy Jork oraz narodowe sanktuarium Matki Bożej w Doylestown, czyli Amerykańską Częstochowę. Amerykańska publiczność spotkała się ze „Śląskiem” również w kwietniu br. Artyści baletu spędzili blisko miesiąc w Branson w stanie Missouri, występując w ramach festiwalu Silver Dollar City World-Fest.

Widzowie w całym kraju oklaskiwali zespół za barwne i dynamiczne programy: „A to Polska właśnie”, „Kilar, Hadyna – dwa serca, jeden Śląsk”, „W Europie ze «Śląskiem»”, „Kilar”, „Narodziła nam się dobroć” oraz koncerty chóralne.

Ludzie „Śląska”

Zespół to artyści baletu, chóru i orkiestry, a także osoby pracujące poza sceną. Aby tancerze mogli bezpiecznie wykonywać skomplikowane ewolucje, muszą mieć dobrze przygotowaną scenę. W czasie występu artyści przebierają się nawet 12 razy – odpowiedni kostium musi czekać na wykonawcę, a każdy jego detal musi być na swoim miejscu. Na udany występ składają się także światło, dźwięk, transport i wiele innych elementów, o które trzeba perfekcyjnie zadbać.

Reklama

Tegoroczne święto jak zawsze było okazją, by podziękować wszystkim, którzy pracują na światową markę „Śląska”. Podczas koncertu galowego honorowi goście: sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – Michał Wójcik, I wicewojewoda śląski – Jan Chrząszcz, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Stanisław Gmitruk i członek Zarządu Województwa Śląskiego – Henryk Mercik wręczyli pracownikom odznaczenia państwowe i wojewódzkie: złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, Medale za Długoletnią Służbę, Odznaki Honorowe „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Odznaki Honorowe „Za zasługi dla Województwa śląskiego”.

Na zakończenie uroczystości na scenie pojawiły się dwa torty. Okazało się bowiem, że urodziny obchodzi nie tylko „Śląsk”, ale także jego dyrektor Zbigniew Cierniak. Do życzeń dla dyrektora dołączono również gratulacje z okazji powołania go przez Zarząd Województwa Śląskiego na kolejną kadencję.

Zaproszenie do Koszęcina

Miniony sezon przeszedł już do historii, ale życie w Koszęcinie nie zwalnia tempa. Zespół przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży i zaprasza uczestników do swojej siedziby w dniach 20-31 lipca na zwiedzanie, spotkanie z artystami, przymierzanie kostiumów i film o „Śląsku”. Istnieje możliwość rezerwacji terminu przez Śląskie Centrum Edukacji Regionalnej i Częstochowską Organizację Turystyczną.

Trwa Letnia Szkoła Artystyczna, w której ramach zarówno zespoły, jak osoby indywidualne mogą uczestniczyć w warsztatach tańców ludowych, współczesnych oraz epoki renesansu. W sierpniu zespół organizuje II Międzynarodowy Konkurs Tradycyjnego Powożenia o Trofeum „Śląska” oraz I Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Śląsk Bardzo Kreatywny”. Również w sierpniu będzie współorganizatorem koszęcińskiego Pikniku leśno-łowieckiego „Cietrzewisko”.

A już we wrześniu zespół rozpocznie kolejny sezon.

2016-07-13 09:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tygodniowy wiosenny karnawał

[ TEMATY ]

muzyka

taniec

stevepb/pixabay.com

Wczoraj radosną muzyką i tańcami przy pokarmelickim kościele na warszawskich Bielanach rozpoczął się tygodniowy Festiwal Wszystkie Mazurki Świata. Muzyka z różnych regionów, tańce, kulinaria, targowiska, gry i zabawy, atrakcje dla dzieci i starszych – aż do długiej, sobotniej nocy takie atrakcje czekają na uczestników wydarzenia.

Jak co roku w Poniedziałek Wielkanocny przed pokamedulskim kościołem na warszawskich Bielanach po południowej Mszy zabrzmiały mazurki, oberki i polki, porywając do tańca zebranych, nie pomijając także proboszcza, ks. Wojciecha Drozdowicza. Do tańca grał Janusz Prusinowski z Kampanią. Nie zabrakło szybkich kursów tańca dla mniej doświadczonych osób, a także świątecznych wypieków przygotowanych przez parafian.
CZYTAJ DALEJ

Świecki obejmuje jedną z najważniejszych funkcji w kurii krakowskiej. To pierwszy taki przypadek w historii archidiecezji

2026-06-22 17:14

[ TEMATY ]

archidiecezja krakowska

Lucjan Tabaka

ks. Rafał Buzała

ekonom

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Ks. Rafał Buzałą i Lucjan Tabaka

Metropolita krakowski, kard. Grzegorz Ryś mianował nowego ekonoma Archidiecezji Krakowskiej. Od 1 lipca funkcję tę pełnić będzie Lucjan Tabaka. Po raz pierwszy w historii archidiecezji ekonomem będzie osoba świecka.

Lucjan Tabaka urodził się 7 lipca 1948 roku w Szymankach k. Szczytna. W 1979 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki. Posiada ponad 60-letni staż pracy. Doświadczenie zdobywał w Państwowej Inspekcji Radiowej w Krakowie, Urzędzie Wojewódzkim w Nowym Sączu czy Zespole Szkół Zawodowych PKP w Nowym Sączu. W latach 1998 – 1999 był wojewodą nowosądeckim, a od 1999 do 2001 roku pracował jako doradca wojewody małopolskiego. Piastował także stanowisko pełnomocnika prezydenta Miasta Nowy Sącz ds. nadzoru właścicielskiego. W latach 2005 – 2014 sprawował urząd kanclerza Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki. Od stycznia 2015 roku jest prezesem zarządu AKOPOL DEVELOPMENT sp. z o.o. ze 100% udziałem Politechniki Krakowskiej.
CZYTAJ DALEJ

Czym jest wiara? Odpowiada Jan Paweł II

2026-06-23 20:45

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wiara

Biuro Prasowe @JasnaGóraNews

Wiara to przede wszystkim odpowiedź na wezwanie, od Tego, który jest godny zaufania, który przekonuje do wejścia na drogę wiary i po niej nas prowadzi – mówił Jan Paweł II w homilii na polskiej Mszy w Castel Gandolfo 10 sierpnia 1980 r. Zamieszczamy archiwalne nagranie wygłoszonych wówczas słów.

10 sierpnia 1980 r. do letniej rezydencji papieża w Castel Gandolfo przybyli kapłani, rocznikowi koledzy Jana Pawła II, oraz polska młodzież. Homilia była długą medytacją nad wiarą. Odwołując się do liturgicznego czytania z Listu do Hebrajczyków, Papież przyznał, że jest ona „poręką rzeczy, których się spodziewamy, dowodem rzeczywistości, której nie widzimy”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję