Reklama

Głos z Torunia

Pierwsi pielgrzymi na ŚDM

Miesiące oczekiwań, tysiące telefonów i e-maili, wiele godzin pracy, by przygotować diecezję toruńską na przyjęcie pielgrzymów. Pierwszą odpowiedzią na te starania jest 30-osobowa grupa pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z Gabonu, która przyleciała 7 lipca do Warszawy, a stamtąd pod opieką o. Pedro Monteiro Delfima CSSp udała się do Lidzbarka Welskiego. Młodzież z Gabonu przebywa teraz w naszej diecezji, a 25 lipca uda się na spotkanie z Ojcem Świętym Franciszkiem do Krakowa. Gabończycy są pierwszą w Polsce grupą zagranicznych pielgrzymów przybyłych na ŚDM i jedną z 12 grup zagranicznych, które w lipcu odwiedzają diecezję toruńską

Niedziela toruńska 30/2016, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Ks. Paweł Borowski

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

Grupa z Gabonu w Lidzbarku Welskim

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Lidzbarku Welskim pielgrzymi z Gabonu przebywali 3 dni. Gościła ich parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętych Aniołów Stróżów z proboszczem ks. kan. Marianem Wiśniewskim oraz Urzędem Miasta Lidzbark. Wśród atrakcji zapewnionych Gabończykom było m.in. zwiedzanie Muzeum Przyrody Welskiego Parku Krajobrazowego w Jeleniu, Warmińsko-Mazurskiego Muzeum Pożarnictwa w Lidzbarku czy wieczorny spacer Promenadą Lidzbarską.

Po Lidzbarku Welskim grupę z Gabonu ugościli również mieszkańcy: Kowalewa Pomorskiego, Jabłonowa Pomorskiego, Górzna, Nowego Miasta Lubawskiego, Golubia, Unisławia i Chełmży.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Kowalewie Pomorskim dla pielgrzymów przygotowano noclegi u rodzin, by w ten sposób pokazać, jak na co dzień wygląda życie w polskim domu. W Kowalewie Pomorskim nie zabrakło też minifestynu, spotkania z władzami miasta, zwiedzania, wspólnej modlitwy Apelem Jasnogórskim czy Koronką do Miłosierdzia Bożego. W tym czasie odbyły się również piknik i czuwanie w Wielkiej Łące prowadzone przez młodzież ze wspólnoty Wojownicy Pana, która m.in. zaprezentowała pantomimę ewangelizacyjną. Uczono się także wspólnie śpiewać pieśni w języku francuskim.

Jabłonowo Pomorskie zaproponowało pielgrzymom m.in. nawiedzenie miejscowych świątyń i sanktuarium bł. Marii Karłowskiej.

Reklama

W Górznie Gabończycy modlili się podczas Mszy św., spędzili czas na plaży oraz na warsztatach ceramiki. Stamtąd udali się do Nowego Miasta Lubawskiego, a następnie do Golubia, gdzie zorganizowano dla nich wizytę w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni, wyjazd do sanktuarium w Oborach, Mszę św. i spływ kajakowy. W Unisławiu m.in. zwiedzili Astrobazę.

Aktualnie już od 20 lipca Gabończycy przebywają w Chełmży, która przygotowała dla nich wiele atrakcji, m.in. 1. Charytatywny Bieg Miłosierdzia im. bł. Juty z Chełmży do Bielczyn, czuwanie modlitewne w bazylice konkatedralnej pw. Świętej Trójcy, Mszę św. i spotkanie misyjne, na którym obecne będą także grupy z Zambii i Kamerunu, oraz Festyn Rodzinny.

W wypowiedziach Gabończyków bardzo często pojawia się postać św. Jana Pawła II. Podkreślają, że chcieli przyjechać do Polski na ŚDM, gdyż pragną poznać kraj papieża, który zainaugurował spotkania młodzieży świata. Czerpiąc z naszego doświadczenia wiary, chcą jednocześnie dzielić się swoim młodym Kościołem: – Chcemy wam pokazać, jak my sławimy Jezusa pieśnią, tańcem. Chcemy was zarazić naszą radością i energią – mówi Leila z Gabonu.

22 i 23 lipca wszystkie grupy młodzieży goszczące w naszej diecezji spędziły czas w Toruniu.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W Niedzielę Palmową szczegóły ŚDM 2016

[ TEMATY ]

ŚDM w Krakowie

Małgorzata Cichoń

Kard. Stanisław Dziwisz ogłosi w Niedzielę Palmową miejsca centralnych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, w tym Mszy św. na otwarcie i zakończenie ŚDM oraz miejsca powitania Franciszka przez młodych.

W tym roku obchodzona jest 30. rocznica ustanowienia Światowych Dni Młodzieży oraz ogłoszenia Listu Ojca Świętego Jana Pawła II do młodych całego świata. Wspominając to wydarzenie Komitet Organizacyjny ŚDM 2016 wraz z krakowską młodzieżą i delegacjami młodych z całej archidiecezji zgromadzą się przy relikwiach świętego Jana Pawła II – pomysłodawcy i patrona ŚDM.
CZYTAJ DALEJ

Siostry Matki Teresy uniewinnione od zarzutów handlu dziećmi

Sąd w indyjskim stanie Jharkhand uniewinnił zakonnicę ze Zgromadzenia Misjonarek Miłości i dwie inne oskarżone w nagłośnionej na całym świecie sprawie o domniemany handel ludźmi. Kończy to ośmioletnie postępowanie prawne, które doprowadziło do poważnych oskarżeń wobec zgromadzenia założonego przez św. Matkę Teresę z Kalkuty (1910-1997).

Decyzja Sądu Rejonowego w Ranchi z 18 czerwca dotyczy Siostry Concilii MC, która została aresztowana w 2018 roku wraz z dwiema pracownicami domu dla niezamężnych matek w mieście Ranchi. W oparciu o skargę złożoną przez lokalną agencję ochrony dzieci, zostały one oskarżone o nielegalne przekazanie 14-dniowego niemowlęcia. W trakcie postępowania oskarżona została początkowo tymczasowo aresztowana, a zwolniono ją za kaucją dopiero po 14 miesiącach. Wcześniej wniosek o przedterminowe zwolnienie odrzucił Sąd Najwyższy Indii.
CZYTAJ DALEJ

Bp Chudzio: Cieszę się z zaufania Ojca Świętego

2026-06-24 18:21

[ TEMATY ]

bp Krzysztof Chudzio

BP KEP


Leon XIV mianował 24 czerwca 2026 roku bp. Krzysztofa Chudzio biskupem koadiutorem diecezji rzeszowskiej. Dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej w rozmowie z Vatican News wyraził wdzięczność Ojcu Świętemu oraz zawierzył się modlitwie Ludu Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję