Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Rodak dał koncert rodakom

Niedziela zamojsko-lubaczowska 30/2016, str. 2

[ TEMATY ]

koncert

Adam Łazar

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Zbigniew Kruczek podczas lubaczowskiego koncertu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Letnie – piąte już z kolei – międzynarodowe koncerty organowe rozpoczęły się 8 lipca w lubaczowskiej konkatedrze. Zainaugurował je rodak z Lubaczowa, na stałe pracujący w Belgii prof. Zbigniew Kruczek.

Świadectwo artysty

– Przyjeżdżam chętnie do Lubaczowa, do rodziny, spotykam się tu z kolegami i przyjaciółmi. Moim marzeniem było, by w moim parafialnym kościele były piękne organy, bym mógł na nich rodakom koncertować, przybliżyć światową literaturę muzyki. Marzenie się spełniło. Nie tylko konkatedra ma wspaniałe organy, ale i druga parafia pw. św. Karola Boromeusza w tym roku zakupiła organy barokowe, tam też podczas tegorocznych wakacji będą koncerty. Dedykuję rodakom kolejny koncert z nowym repertuarem. Zawsze prezentuję wątek osobisty, swoją kompozycję, gdyż nie tylko gram na organach, ale i komponuję. Teraz będzie to „Preludium gregoriańskie” i „Suita kolędowa” – powiedział przed koncertem prof. Zbigniew Kruczek. Prowadzący koncert Marcin Rokosz przypomniał niektóre fakty z życiorysu artysty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Fakty z życia

Reklama

– Urodził się w Lubaczowie w 1952 r. Po ukończeniu miejscowego Liceum Ogólnokształcącego studiował w klasie organów u prof. Romualda Sroczyńskiego i w klasie kompozycji prof. Andrzeja Koszewskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. Dyplom z wyróżnieniem zdobył w 1976 r. i w tym samym roku uczestniczył w mistrzowskim kursie organowym prowadzonym przez prof. Flor Peetersa w Mechelen. Od 1977 r. na stałe mieszka w Belgii, gdzie studiował organy u prof. Leopolda Sluysa i również kompozycje u prof. Jacqueline Fontyn w Królewskim Konserwatorium w Brukseli, uzyskując Premier Prix i Prix Superieur z wyróżnieniem. W 1991 r. został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego im. Jehan Alain w Romainmotier w Szwajcarii. Koncertuje w wielu krajach Europy oraz koncertował w USA, Kanadzie i Zairze. Jego twórczość kompozytorska obejmuje utwory organowe, chóralne, kameralne i symfoniczne.

Współpracując m.in. z Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina skomponował dzieła, jak np. „Koncert na organy” czy „Carnaval”. Zbigniew Kruczek jest profesorem w klasie organów w Konserwatorium im. Marcel Quinet w Binche, profesorem w Instytucie Notre-Dame w Loverval i w College Bonne-Esperance, jak również organistą kościołów Saint-Pierre w Charleroi (Neuville) i Sacre-Coeur w Binche.

Koncert w konkatedrze

Prof. Zbigniew Kruczek swój koncert w lubaczowskiej konkatedrze rozpoczął jedną z najpiękniejszych fug – Fugą en Gigue G-dur Jana Sebastiana Bacha, poprzedzoną preludium w tej samej tonacji. Johann Pachelbel, niemiecki kompozytor i organista kaplicy zamkowej w Eisenach był pierwszym profesorem małego Jana Sebastiana Bacha. Prof. Z. Kruczek dla lubaczowskich melomanów zagrał najczęściej grywaną kompozycję na koncertach tego artysty – Chanconne f-mol. Bach był wielkim admiratorem Antoniego Vivaldiego, do tego stopnia, że napisał transkrypcję kilku koncertów na organy. Artysta z Belgii zagrał jego Koncert organowy a-moll. Z własnych kompozycji zagrał „Preludium gregoriańskie” i „Suitę kolędową”. Nie mogło na tym koncercie zabraknąć kompozytora belgijskiego pochodzenia Cesara Francka. Z bratem wyjechał do Paryża i był organistą w jednym z paryskich kościołów. Jest twórcą francuskiej muzyki romantycznej na organy. „Pastorale” to utwór, który wybrał Z. Kruczek na koncert w konkatedrze lubaczowskiej. Jest to jedna z najbardziej znanych i uroczych kompozycji. Jednym z najsłynniejszych kompozytorów muzyki symfonicznej jest Charles Marie Widor. Dla lubaczowian rodak Z. Kruczek spośród 10 skomponowanych symfonii na organy przez tego francuskiego kompozytora, wybrał Symfonię nr 4, rozpoczynającą się bardzo majestatycznie, potem romantycznie, by w finale usłyszeć w najlepszym stylu mazurki F. Chopina.

Ponadgodzinny koncert na organy w wykonaniu prof. Zbigniewa Kruczka lubaczowianie nagrodzili rzęsistymi brawami. Mieli także możliwość nabycia płyt z jego kompozycjami i nagraniami z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Rodak z Lubaczowa wciąż komponuje. Do liturgii kościelnej wydał w Paryżu już dawno w trzech tomach 150 psalmów na trzy lata roku kościelnego. Ostatnio wydał cykl 24 preludiów i fug na organy na cześć J. S. Bacha. W przyszłym roku ukaże się z nimi album trzypłytowy. Wraz z Markiem Kudlickim, mieszkającym w Wiedniu, objął artystyczny patronat nad tymi wakacyjnymi koncertami organowymi. Obaj dokładają wiele starań, by te koncerty były na wysokim poziomie, były rzeczywiście międzynarodowe.

2016-07-21 10:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„wNieboGłosy” po raz drugi

[ TEMATY ]

koncert

wNieboGłosy

Marek Zygmunt

Kilka tysięcy osób uczestniczyło na wrocławskim Placu Wolności w zorganizowanym już po raz drugi przez Fundację „Młodzi młodym” spotkaniu modlitewnym „ wNieboGłosy”. Zabierając głos na początku spotkania ks. Piotr Wawrzynek wskazał, że ma ono jeden zasadniczy cel „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus”. Chodzi o to, aby Jezus był uwielbiony i wywyższony.

O. bp Jacek Kiciński podkreślił w swoim wystąpieniu, że to nasze spotkanie, to przede wszystkim wspólne świętowanie wiary. - Do południa idąc w procesjach Bożego Ciała ogłaszaliśmy wszystkim, że Bóg jest miłością. A teraz na tym koncercie pragniemy wyśpiewać, że Bóg nas kocha i jest z nami-akcentował wrocławski biskup pomocniczy. Przypominając, że dokładnie 21 lat temu razem z nami był Ojciec Święty Jan Paweł II wskazał, że dzisiaj spogląda On na nas z Domu Ojca i na pewno jest również razem z Nami. - To jest nasze wielkie dziękczynienie za łaskę wiary, bo gdyby nie ona, to nigdy byśmy się tutaj nie spotkali. Dlatego niech śpiew będzie wyrazem naszej miłości do Boga i do drugiego człowieka- dodał bp. Kiciński.
CZYTAJ DALEJ

Stolica Apostolska upomina się o los dzieci, ofiar handlu ludźmi

2026-06-23 19:17

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

handel ludźmi

Vatican Media

Na znaczenie ochrony i rehabilitacji dzieci, które padły ofiarą handlu ludźmi zwrócił uwagę stały przedstawiciel Stolicy Apostolskiej przy agendach Organizacji Narodów Zjednoczonych w Genewie. Arcybiskup Ettore Balestrero, podczas 62. sesji Rady Praw Człowieka podkreślił, że potrzebne są bezpieczne szlaki migracyjne i zwalczanie oszustw rekrutacyjnych online.

Abp Balestrero wskazał, że w świecie naznaczonym wojnami, terroryzmem, handlem ludźmi i powszechną agresją szczególnie ważne jest, aby dzieci, ofiary handlu ludźmi doświadczyły kultury życia, dialogu i szacunku. Podkreślił znaczenie zapobiegania, ochrony i rehabilitacji małoletnich. Papieski dyplomata wezwał do dialogu ze Specjalnym Sprawozdawcą ds. Handlu Ludźmi w kontekście migracji, przymusowych przesiedleń i bezpaństwowców, szczególnie jeśli chodzi o kobiety i dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Lefebryści kierują do papieża wyznanie wiary, krytykując zmiany posoborowe

2026-06-24 17:55

[ TEMATY ]

lefebryści

Vatican Media

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X (FSSPX) opublikowało 24 czerwca list otwarty skierowany do papieża Leona XIV oraz wszystkich kardynałów Kościoła katolickiego. Do dokumentu dołączono obszerne, liczące 154 punkty wyznanie wiary, w którym Bractwo systematycznie przedstawia swoje stanowisko doktrynalne oraz diagnozę kryzysu, jaki - jego zdaniem - dotyka współczesny Kościół. Publikacja pojawiła się na kilka dni przed zaplanowanymi na 1 lipca w Écône wyświęceniami biskupimi oraz w przededniu konsystorza zwołanego przez Leona XIV na 26 i 27 czerwca.

Autorzy dokumentu - przełożony generalny Bractwa, ks. Davide Pagliarani i jego najbliżsi współpracownicy - wyjaśniają, że obecna sytuacja Kościoła wymaga przedstawienia „kompleksowego wyznania wiary katolickiej”, które ma stanowić odpowiedź na współczesne wyzwania. „Kościół cierpi dziś pod presją nowych sił, pochodzących zarówno z wewnątrz, jak i z zewnątrz, które popychają go we wszystkich możliwych kierunkach, z wyjątkiem - naszym zdaniem - tego właściwego” - napisali sygnatariusze.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję