Reklama

Aspekty

To wielka potęga

2 października w sanktuarium rokitniańskim zgromadzili się rozmodleni diecezjanie. Odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Różańcowej tradycyjnie przyciągnął rzesze pielgrzymów

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 41/2016, str. 1

[ TEMATY ]

edytorial

Piotr Jaskólski

Pielgrzymi odmawiali Różaniec na dróżkach rokitniańskich

Pielgrzymi odmawiali Różaniec na dróżkach rokitniańskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Piękno tej pielgrzymki jest przede wszystkim w modlitwie. Dziś przyjeżdżają do Rokitna ludzie, którzy omadlają wszystkie najważniejsze sprawy rodziny, Kościoła, diecezji, województwa, ojczyzny. To wielka potęga – uważa kustosz rokitniańskiego sanktuarium ks. Józef Tomiak.

Modlący się Różańcem zachwalają ten sposób rozmowy z Bogiem. – Przez całe życie idę z Różańcem – mówi Halina Jawna-Nowaczyk z Opalewa. – To modlitwa, która karmi ducha, człowiek dzięki niej czuje wewnętrzny spokój. Jeżeli odmawia się Różaniec z oddaniem, z wiarą, to na pewno czuje się szczególną bliskość i opiekę Pana Boga i Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z pielgrzymami spotkał się bp Tadeusz Lityński: – Zgodnie z tym, co mówił papież Benedykt, październik to taki miesiąc, który ma nas wybudzić. Trzeba zauważyć wyzwania, przed którymi stoją dzisiaj Kościół i człowiek, który nieraz jest pogubiony, poraniony. Naszą odpowiedzią na to jest sięgnięcie po Różaniec – mówi i wspomina: – modlitwa różańcowa towarzyszyła mi już jako dziecku. Kiedy dojeżdżałem do szkoły i miałem do pokonania trzy kilometry, najczęściej modliłem się właśnie na różańcu. Teraz również, kiedy gdzieś jadę, towarzyszy mi Różaniec. Uważam, że to modlitwa wprowadzająca w życie Kościoła. Intencje, w których modlą się róże Żywego Różańca, codziennie przypominają, czym żyje Kościół.

W programie pielgrzymki oprócz Eucharystii znalazły się m.in. modlitwa różańcowa na dróżkach rokitniańskich oraz konferencja na temat in vitro, którą wygłosili Jacek Szulc z żoną Anetą. Jacek Szulc to lekarz ginekolog, który przez lata praktykował tę metodę, a potem przeżył nawrócenie. – Przede wszystkim dzielimy się świadectwem, tym, w jaki sposób Bóg przemienił nasze życie, radykalnie, wywracając je do góry nogami – wyjaśnia. W chwili, kiedy w kraju toczy się debata o ochronie życia, Jacek Szulc mówi wyraźnie: – Życie jest najważniejsze. Przez lata naszego nawracania się nauczyliśmy się, że to, co Bóg powiedział nam w swoim słowie, to, co nam zostawił, jest dla nas priorytetem i swego rodzaju testamentem. Stanowisko Boga Stwórcy jest jedno: „Nie zabijaj!”. – Przykazanie, które dał nam Bóg, przykazanie miłości – w tym się wszystko zamyka – dodaje Aneta Czartoryska-Szulc.

2016-10-06 09:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Najważniejsza polska data

Niedziela Ogólnopolska 49/2015, str. 3

[ TEMATY ]

edytorial

Bożena Sztajner/Niedziela

W pierwszą niedzielę Adwentu, 29 listopada 2015 r., Mszą św. sprawowaną na Jasnej Górze przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego, z jego wyjątkowo ważną homilią, zostały rozpoczęte w polskim Kościele obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski, których kulminacja będzie miała miejsce 14-16 kwietnia 2016 r. W inauguracji tego wielkiego rocznicowego wydarzenia uczestniczyli generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski i przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra.

Uroczystości te idealnie wpisują się w realizację programu duszpasterskiego Kościoła na rok 2015/16, pod hasłem: „Nowe życie w Chrystusie”. Chrzest Polski to przecież wyjście z mroków pogaństwa do światła i początek nowej rzeczywistości, opartej na Bogu obecnym w dziejach człowieka i całego narodu. – To radykalne przejście od bałwochwalstwa do wiary – mówił abp Gądecki w jasnogórskiej homilii. – Tymczasem dzisiaj – jak zauważył – pojawiły się znaki jakiejś utraty pamięci i dziedzictwa chrześcijańskiego, czemu towarzyszy coraz większa obojętność religijna. Przewodniczący KEP podkreślił z naciskiem, że bez Chrztu nie byłoby państwa polskiego. Zgodnie z życzeniem Episkopatu Polski w Apel Jasnogórski została włączona specjalna modlitwa, która ma towarzyszyć świętemu czasowi jubileuszowemu (tekst drukujemy na stronie 12). Znakiem rocznicy Chrztu Polski są też jubileuszowe świece, które biskupi otrzymali na Jasnej Górze na zakończenie swoich listopadowych rekolekcji. Wraz z początkiem Adwentu świece zapłonęły w polskich katedrach i zostały przekazane do wszystkich parafii jako znak żywej wiary.
CZYTAJ DALEJ

Ile byśmy nie zgrzeszyli, Bóg wciąż nas kocha

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 8, 1-4. <- KLIKNIJ

Piątek, 26 czerwca. Dzień Powszedni albo wspomnienie św. Zygmunta Gorazdowskiego, prezbitera.
CZYTAJ DALEJ

Wielka radość

2026-06-27 06:26

Paweł Wysoki

W parafii św. Bartłomieja Apostoła w Niedrzwicy Kościelnej już po raz 5. odbył się festyn rodzinny pod hasłem „Łączy nas miłość i rodzina”.

Rodzinna niedziela, z Mszą św., parkiem rozrywki dla najmłodszych, strefami kulinarną i wystawienniczą, ale też sceną wypełnioną artystami, rokrocznie wyczekiwana jest przez mieszkańców parafii i gminy z taką samą niecierpliwością. W jej przygotowanie włącza się nie tylko parafia, ale też Urząd Gminy z podległymi instytucjami, Ośrodek Pomocy Rodzinie, lokalne stowarzyszenia i przedsiębiorcy. – To nasze wspólne dzieło – mówią zgodnie proboszcz ks. Edward Kuś i sekretarz gminy Magdalena Niewiarowska. – We współczesnych czasach, naznaczonych kryzysem rodziny, taka inicjatywa jest bardzo potrzebna. Jesteśmy tu razem jako poszczególne rodziny, ale też jako jedna rodzina parafialna i gminna – podkreślają.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję