Reklama

Niedziela Lubelska

Blisko Boga i człowieka

Przypadające w uroczystość Chrystusa Króla święto patronalne Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży oraz Akcji Katolickiej stało się okazją do dziękczynienia za 25 i 20 lat ich obecności w archidiecezji lubelskiej

Niedziela lubelska 50/2016, str. 6-7

[ TEMATY ]

KSM

Paweł Wysoki

Małgorzata Stacharska – prezes AK i Monika Zioło – prezes KSM

Małgorzata Stacharska – prezes AK i Monika Zioło – prezes KSM

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jubileuszowe obchody odbyły się 19 listopada. Główną częścią spotkania, jednoczącą młodzież i dorosłych, była Eucharystia celebrowana pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika w archikatedrze lubelskiej. Jak podkreślała Małgorzata Stacharska, prezes Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej, doroczne święto skłaniające do refleksji nad służbą w królestwie Chrystusowym, która polega na życiu miłością i czynami miłosierdzia, przeżywane było w kontekście wielkich wydarzeń: Światowych Dni Młodzieży i wizyty papieża Franciszka w Polsce, roku jubileuszu chrztu naszej ojczyzny oraz aktu przyjęcia Jezusa jako Króla i Pana.

Zmieniać świat

– Papież Franciszek wezwał nas, abyśmy wstali z kanapy i wyruszyli zmieniać świat. My w naszej codziennej pracy w stowarzyszeniach pamiętamy, że Jezus wezwał nas, abyśmy zostawili trwały ślad w życiu Kościoła, ojczyzny i konkretnego człowieka. Dziękujemy Chrystusowi, że pomógł nam otworzyć drzwi serc i za Jego przykładem przyczyniać się do głoszenia i budowania królestwa Bożego na ziemi – mówiła Stacharska. Członkowie AK i KSM, licznie zgromadzeni w archikatedrze, wspólnie prosili o łaski potrzebne do budowania „królestwa prawdy i życia, świętości i łaski oraz sprawiedliwości, miłości i pokoju”. – Prośmy o przyjście Chrystusowego królestwa, jego rozwój przez naszą codzienną modlitwę, wierność i pracę – mówił abp Stanisław Budzik.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Królestwo Chrystusa

Reklama

W homilii Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że u kresu Chrystus będzie nas sądził z uczynków miłosierdzia. Ukazując królestwo, które nie jest z tego świata, wskazał na najważniejsze cechy Króla, który przyszedł na świat w ubogiej stajni, uczył się codziennej pracy w skromnym warsztacie ciesielskim, wiódł życie wędrownego nauczyciela, dał swoje życie na okup za wszystkich ludzi, uczynił krzyż tronem i drzewem zbawienia. – Chrystus objawił światu niepojętą miłość Boga do człowieka, która oddaje wszystko, co najcenniejsze – podkreślał abp Budzik. Nawiązując do aktu przyjęcia Jezusa za Króla i Pana, Ksiądz Arcybiskup wskazywał, że wybór Chrystusa dokonany w sakramencie chrztu zobowiązuje nas do życia na miarę zawartego przymierza. – Nie trzeba ogłaszać Chrystusa królem i wprowadzać Go na tron, bo On jest Królem; trzeba uznać Jego panowanie, poddać się Jego władzy, umiłować do końca i oddać Mu swoje serce, a wówczas zmieni się oblicze naszych domów, ojczyzny i Kościoła – wyjaśniał Pasterz.

Przestrzeń wzrostu

– Przyszłość świata leży w waszych rękach, rodzi się w waszych sercach i umysłach – mówił abp Budzik do członków AK i KSM. Przypomniał historię ruchów zakorzenionych w czasach odzyskania niepodległości i niezwykły dynamizm, z jakim rozwijały się na płaszczyźnie religijnej, kulturalnej, społecznej, patriotycznej czy charytatywnej. Ich działalność przerwała II wojna światowa, po której władze komunistyczne nie dopuściły do reaktywacji stowarzyszeń. Jednak pamięć przetrwała w sercach Polaków, którzy po odzyskaniu pełnej wolności i suwerenności w 1989 r. zaczęli tworzyć katolickie organizacje. Ksiądz Arcybiskup przypomniał początki lubelskiego KSM-u, który z inspiracji świeckiego animatora duszpasterstwa Mieczysława Puzewicza (później kapłana archidiecezji lubelskiej) zaczął rozwijać się przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Łęcznej, skąd rozprzestrzenił się na całą archidiecezję. W ciągu 25 lat pod sztandarem KSM AL działało ok. 10 tys. osób. KSM nadal jest organizacją zrzeszającą młodych ludzi (od 14 do 30 lat), pragnących twórczo i aktywnie wykorzystać swoje życie. Na terenie naszej diecezji działa obecnie ok. 50 oddziałów, które wspólnie z zarządem tworzą przestrzeń wzrostu młodego człowieka.

Styl życia

Wśród działań pojmowanych przez KSM szczególnie wyróżnia się organizacja wyjazdów na Światowe Dni Młodzieży, diecezjalnych obchodów ŚDM, Święta Młodych w różnych częściach archidiecezji oraz forum młodzieży Lubelszczyzny. Osoby związane z ruchem na co dzień tworzą Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, co roku organizują Drogę Krzyżową na terenie byłego obozu koncentracyjnego na Majdanku, prowadzą świetlicę opiekuńczo-wychowawczą dla dzieci z lubelskiej Starówki oraz są inicjatorami charytatywnego balu młodych. Jak podkreśla Albert Kędzierski, rzecznik KSM AL, podstawowy kierunek działań KSM nie zmienia się od 25 lat. – Jest to przede wszystkim kształtowanie dojrzałej postawy chrześcijanina – wyjaśnia. – Zależy nam na przemianie ludzkich serc, która przynosi owoce nie tylko w sferze religijnej i duchowej, lecz także kulturalnej i społecznej – podkreśla. Taki chrześcijański styl życia wciąż pociąga młodych ludzi, którzy właśnie w KSM widzą swoją drogę. Albert Kędzierski, student geodezji i kartografii oraz teologii, dzięki siostrze odnalazł swoje miejsce w Kościele właśnie w KSM.

Jubileuszowe lilie

Zwieńczeniem srebrnego jubileuszu KSM była gala pod hasłem: „Krocząc szlakami miłosierdzia”. Podczas uroczystego spotkania obecni członkowie stowarzyszenia wręczyli okolicznościowe statuetki osobom zaangażowanym w działalność KSM na przestrzeni ćwierćwiecza. Pierwszą lilię – nagrodę nawiązującą do postaci patronki KSM bł. Karoliny Kózkówny – otrzymał ks. Mieczysław Puzewicz. Kolejnymi – w kilku kategoriach (przewodnik, odkrywca, twórca, mentor) – zostali uhonorowani: Rafał Sobów, Sebastian Lesiewicz, Katarzyna Braun, Jacek Wnuk, Andrzej Goliszek, Piotr Kaczyński, Joanna Kowalczyk i Katarzyna Skubisz-Kępka. Jak podkreślał ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży, który z KSM związał się od 15. roku życia, współcześni członkowie ruchu mają za wzór piękne pokolenie tych, którzy, wędrując drogami stowarzyszenia, pozostawili trwały ślad. – Idźcie do swoich środowisk i dzięki pasji pomnażajcie to piękne dziedzictwo – mówił ks. Bab. – Szukajcie przestrzeni, gdzie człowiek woła o pomoc drugiego człowieka; starajcie się odpowiadać na to wołanie tak gorąco, jak tylko jest to możliwe – życzył ks. Tomasz Gap, asystent KSM AL.

2016-12-07 13:52

Ocena: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Już niedługo kolejna Debata Walentynkowa

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży zachęca do udziału w kolejnej Debacie Walentynkowej.

- Zapraszamy na pewno studentów, bo debata odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim. Ale mile widziani są też uczniowie różnych szkół. Spotkanie będzie w godzinach lekcyjnych – mówi Barbara Krumholc. - Naszymi gośćmi będą tym razem Iga i Konrad Grzybowscy, małżeństwo prowadzące Fundację Ster na Miłość. Będziemy rozmawiać o sztuce budowania relacji w związku. Rozmowa ma mieć luźną formę, prowadzący chętnie odpowiedzą na pytania z sali.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Pizzaballa na Pasterce w Betlejem: nie bójmy się „Cezarów Augustów tego świata”

2024-12-25 17:42

[ TEMATY ]

Betlejem

Pierbattista Pizzaballa

kard. Pizzaballa

Karol Porwich /Niedziela

W noc Bożego Narodzenia łaciński patriarcha Jerozolimy kard. Pierbattista Pizzaballa odprawił pasterkę w kościele św. Katarzyny w Betlejem, znajdującym się obok Groty Narodzenia Jezusa Chrystusa. W homilii wezwał, by nie bać się „Cezarów Augustów tego świata”.

Wyznał, że w tym roku z trudem przychodzi mu głosić radość z narodzin Chrystusa. „Pieśń Aniołów, którzy wyśpiewują chwałę, radość i pokój, wydaje mi się nie na miejscu po męczącym roku, na który składały się łzy, krew, cierpienie, często zawiedzione nadzieje i pokrzyżowane plany na rzecz pokoju i sprawiedliwości. Lament zdaje się przytłaczać śpiew, a bezsilny gniew zdaje się paraliżować każdą ścieżkę nadziei” - stwierdził hierarcha.
CZYTAJ DALEJ

Pasterka na Wawelu

2024-12-25 22:49

Biuro Prasowe AK

    - 2025 lat temu nastała pełnia czasu. Od chwili Wcielenia żyjemy w tej pełni. Jako chrześcijanie mamy obowiązek w tę pełnię każdego dnia niejako się zanurzać i w nią wchodzić, stając się synami Bożymi i dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski podczas tradycyjnej Mszy św. pasterskiej w katedrze na Wawelu.

    W homilii metropolita krakowski zauważył, że treść pełni czasów została rozwinięta w liście św. Pawła do Galatów, w którym Apostoł Narodów wskazuje na skutki narodzenia Bożego Syna, a w liście do Efezjan nadał temu przyjściu na świat Bożego Syna wymiar prawdziwie kosmiczny. Przed pełnią czasów – jak wyjaśniał – czas jawi się jako „chronos” – przemijanie i zdążanie ludzi do śmierci. Gdy Zbawiciel przyszedł na świat, los człowieczy nabrał zupełnie innego znaczenia. – Chrystus przyszedł na świat, abyśmy byli dziećmi Bożymi. Abyśmy byli dziedzicami nieba – mówił abp Marek Jędraszewski, zwracając uwagę na fakt, że nowa sytuacja człowieka jest tak radykalna, że odtąd czas liczy się według szczególnej cezury-granicy, jaką jest przyjście Chrystusa na świat – święty czas kairós. – Ciągle liczy się ten czas, nasz czas, od narodzin Chrystusa. To chrześcijańska, zatem nasza era. Era naszych wartości, wyznaczonych przez święty czas kairós, określonych wolnością dzieci Bożych. Poczuciem, że jesteśmy przeznaczeni do życia wiecznego, ludźmi, którzy żyją już innym kształtem wolności ducha. Wolności polegającej na zdążaniu do prawdy, a to zdążanie wypełniane jest nowym kształtem miłości – wskazywał metropolita krakowski.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję