Portugalia
Odpust zupełny z okazji jubileuszu objawień w Fatimie
Jak poinformowała w komunikacie diecezja Leiria-Fatima, z racji jubileuszu 100-lecia objawień maryjnych w Fatimie papież Franciszek udzielił odpustu, który pod kilkoma warunkami będzie można uzyskać w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej do 26 listopada 2017 r. – Sakramentalna spowiedź, przystąpienie do Komunii św. i modlitwa w intencjach Ojca Świętego są warunkami niezbędnymi do uzyskania odpustu zupełnego dla pielgrzymów przybywających do Fatimy w roku jubileuszu. Pielgrzymi powinni także pobożnie uczestniczyć w jednej z modlitw ku czci Najświętszej Maryi Panny, odbywających się na terenie sanktuarium, odmówić modlitwę „Ojcze nasz” i Akt Wiary oraz skierować wezwanie do Matki Bożej Fatimskiej – poinformowała portugalska diecezja.
Ci, którzy nie będą mogli przybyć w roku jubileuszowym do portugalskiego sanktuarium, będą mogli uzyskać odpust zupełny poprzez nawiedzenie wizerunku Matki Bożej Fatimskiej znajdującego się w kościele, kaplicy czy w innym miejscu 13. dnia każdego miesiąca między majem a październikiem 2017 r.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Odpust zupełny będą mogli uzyskać również wierni w podeszłym wieku, chorzy lub osoby, które „z innej poważnej przyczyny” nie będą mogły udać się do miejsc dedykowanych Matce Bożej Fatimskiej, a które „żałują za wszystkie popełnione grzechy”.
Głównym punktem roku jubileuszowego w Fatimie będzie wizyta papieża Franciszka w dniach 12-13 maja br.
KAI
Abchazja
Buldożery rozjechały polski kościół
Reklama
Na obrzeżach wsi Cebelda w Abchazji, formalnie wchodzącej w skład Gruzji, a w praktyce od 1992 r. będącej separatystycznym państwem zależnym od Rosji, zniszczono pozostałości polskiego zabytkowego kościoła z XIX wieku i cmentarz. Na początku stycznia br. buldożery wyrównywały teren pod poligon wojskowy – donosi „Echo Kaukazu”.
Prace zostały czasowo wstrzymane pod naciskiem lokalnych polityków i ludności, która była zszokowana tym wydarzeniem.
Zniszczenie polskiego kościoła i cmentarza potępił prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili. Według niego, zniszczeń miały dokonać rosyjskie oddziały.
Red.
Filipiny
2 mln wiernych na procesji Czarnego Nazarejczyka
Zaostrzone środki bezpieczeństwa towarzyszyły tradycyjnej procesji Czarnego Nazarejczyka, która przeszła 9 stycznia br. ulicami Manili. Władze szacują, że w trwających kilkanaście godzin obchodach w całym mieście wzięło udział 1,8 mln Filipińczyków. Zgodnie z wielowiekową tradycją szli oni boso za cudowną figurą Chrystusa niosącego krzyż.
Procesję poprzedziła uroczysta Msza św., którą sprawował o północy stołeczny arcybiskup kard. Luis Antonio Tagle. Apelował on o budowanie filipińskiego społeczeństwa na bezinteresownej miłości i ofiarnej służbie. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwało ponad 4 tys. policjantów i żołnierzy.
KAI
* * *
Wiara, jeśli nie jest myśleniem, nie istnieje.
Jan Paweł II
Krótko
• Roman Herzog, były prezydent Niemiec, zmarł w wieku 82 lat. Herzog, który pełnił urząd w drugiej połowie lat 90. XX wieku, jako pierwszy z tak wysoko postawionych niemieckich polityków przeprosił Polaków za zbrodnie hitlerowskiego państwa niemieckiego.
Reklama
• Ukraińscy nacjonaliści zniszczyli pomnik Polaków zamordowanych w 1944 r. w Hucie Pieniackiej na zachodzie kraju. Ukraińskie MSZ potępiło ten akt barbarzyństwa.
• Europarlament prawdopodobnie w lutym będzie głosował nad zniesieniem wiz dla Gruzinów. Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Swobód Obywatelskich poparła porozumienie, które przewiduje ten akt.
• Rosja i Turcja zacieśniają współpracę wojskową. Moskwa i Ankara podpisały memorandum wojskowe o współpracy w ramach syryjskiej operacji antyterrorystycznej. Dotyczy ono przede wszystkim wspólnych operacji lotniczych przeciw tzw. Państwu Islamskiemu.
• Polska Ambasada w Waszyngtonie interweniowała w sprawie artykułu w „USA Today”, w którym pojawiło się sformułowanie: „obóz śmierci w Polsce”. Ministerstwo Spraw Zagranicznych zwróciło uwagę w przesłanym sprostowaniu, że należało napisać o „obozie śmierci na terenie Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy”. Redakcja zmieniła wprowadzające w błąd zdanie.
• Prezydent USA Barack Obama pożegnał się ze stanowiskiem i z obywatelami przemówieniem, które wygłosił w Chicago. W Białym Domu zastąpi go Donald Trump. Światowe media obiegła w ostatnim czasie fałszywa informacja, jakoby Rosja dysponowała „hakami” na Trumpa i jego najbliższych współpracowników.
• Południowokoreańscy biskupi przyłączyli się do woli narodu i wobec głębokiego kryzysu politycznego z korupcją w tle wezwali prezydent Park Geun-hye do ustąpienia ze stanowiska.