Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji został w tym roku uhonorowany abp Wiktor Skworc – metropolita katowicki, który dziękując za wyróżnienie, powiedział: – Taka była Boża reżyseria i trzeba było podejmować wyzwania, które Pan Bóg przed nami stawiał. Hierarcha podkreślił, że jest to wyróżnienie dla całego śląskiego Kościoła, który „zawsze jest blisko człowieka i jego spraw”, oraz że Kościół może wiele nauczyć w sprawach społecznych także środowiska gospodarcze, bo ma doświadczenie w pracy z człowiekiem.
Statuetkę Orła Piastów Śląskich wręczono Andrzejowi Arendarskiemu – prezesowi Krajowej Izby Gospodarczej. Z kolei bp Jan Szarek – biskup senior Kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce i Piotr Beczała – światowej sławy śpiewak operowy otrzymali Kryształowe Laury z Diamentem.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jubileuszowa gala wręczenia Laurów 2016 odbyła się 5 stycznia 2017 r. w liczącej 1,8 tys. miejsc i całkowicie wypełnionej sali koncertowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Poprzedziła ją konferencja prasowa z udziałem tegorocznych i wcześniejszych laureatów, podczas której Tadeusz Donocik – prezes RIG w Katowicach przypomniał historię Laurów i rolę, jaką odegrały w czasie przemian w Polsce. Laureaci podzielili się refleksjami na temat znaczenia społecznej służby i współczesnych autorytetów.
Reklama
Bp Szarek podziękował kapitule za dostrzeżenie jego służby jako biskupa oraz prezesa Polskiej Rady Ekumenicznej. Zauważył, że nazwa Laury Umiejętności i Kompetencji obejmuje cechy potrzebne w Kościele, obok teologii jest bowiem ekonomia. Piękne biblijne określenie „szafarstwo”, które dziś wyszło z mody, jest szerokim pojęciem, obejmującym także służbę Kościoła. Bóg daje nam dobra, a my jesteśmy tylko ich szafarzami i od nas zależy, czy będziemy talenty pomnażać, czy też z nich rezygnować. Bp Szarek przypomniał, że czas przemian był okresem nowych wyzwań dla Kościołów chrześcijańskich w Polsce, które otrzymały dostęp do mediów, możliwość prowadzenia pracy duszpasterskiej w szpitalach, służbach mundurowych, więziennictwie, ale przede wszystkim – możliwość rozwijania pracy charytatywnej. W tej dziedzinie udało się nawiązać współpracę Kościołów, a jedną z jej form jest prowadzona wspólnie od 15 lat akcja świecy bożonarodzeniowej.
Gościem szczególnym, bo rzadko występującym w Polsce, był Piotr Beczała, wywodzący się z Czechowic-Dziedzic absolwent katowickiej Akademii Muzycznej – dziś gwiazda Metropolitan Opera w Nowym Jorku i wielu prestiżowych scen świata. Podczas konferencji prasowej z wdzięcznością wspominał Annę Szostak-Myrczek, w której chórze śpiewał w rodzinnych Czechowicach-Dziedzicach, oraz Jana Ballarina, pod którego kierunkiem kształcił się w Katowicach. – Umiejętności i kompetencja są niezbędne w moim zawodzie, bez nich nie mógłbym być artystą, śpiewakiem operowym – podkreślił Piotr Beczała. – 25 lat mojej obecności na scenie to staranie się o nieustanny rozwój, o ciągłe stawianie kroków do przodu i służenie publiczności. Dodał, że muzyka nie tylko łagodzi obyczaje, ale też łączy ludzi.
Reklama
O związku między nauką, gospodarką i praktyką, który dziś jest związkiem koniecznym, mówił prof. Jan Wojtyła, który jest specjalistą m.in. w dziedzinie prawa pracy, współautorem projektu kodeksu pracy i zbiorowego prawa pracy. Prof. Wojtyła, wyróżniony w tym roku Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji, podkreślił, że prawo pracy i zatrudnienie są ściśle związane z promocją pojęcia szeroko rozumianej godności pracy ludzkiej. Jan Paweł II w encyklice „Laborem exercens” stwierdził, że postęp społeczny i ekonomiczny przesądza się w umysłach ludzkich. Wynikają z tego ważne pytania dla systemu edukacji: Czy nie dążymy do nadmiernej komercjalizacji nauki? czy uniwersytet powinien być kustoszem wartości, czy ma kształcić w zakresie umiejętności, czy także kształcić osobowości? Prof. Wojtyła zauważył, że na pracodawcy spoczywają odpowiedzialność moralna za kapitał intelektualny, ludzki, którym zarządza, i troska o rozwój pracowników.
Krzysztof Zanussi, który otrzymał Diamentowy Laur w 2010 r., serdecznie wspominał swoje związki ze Śląskiem i fakt, że jest wykładowcą Uniwersytetu Śląskiego od blisko 30 lat. Zauważył, że we współczesnej sztuce, zwłaszcza tej narracyjnej, dominuje relatywizm. – Moi studenci mają wrażenie, że nie zdobywa się sukcesu na skutek pracy czy talentu, tylko na skutek ślepego trafu. Dlatego nie warto się specjalnie przykładać, bo nieważne jest, jak wielkie dzieło zostanie stworzone, tylko czy to dzieło zostanie wypromowane. Dzisiaj w obiegu kultury powszechnie znane są dzieła, których wartość jest co najmniej wątpliwa – podkreślił reżyser i dodał, że bardzo by chciał, aby do kultury były przywiązane zarówno kompetencje, jak i umiejętności i aby były one wyznacznikami wartości.
W 25-letniej historii Laurów przyznawano je również ludziom Kościoła. Diamentowy Laur przyjął w 1996 r. Ojciec Święty Jan Paweł II, a w 1997 r. – Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze. Laureatami są także m.in.: abp Damian Zimoń, abp Alfons Nossol, o. prof. Mieczysław Krąpiec, kard. Stanisław Dziwisz.
Zgodnie z tradycją gala została uświetniona znakomitym koncertem, na którym wystąpili Piotr Beczała oraz Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach – także wyróżniona Kryształowym Laurem – pod dyrekcją światowej sławy dyrygenta Marca Piolleta.
Jak zdradzili organizatorzy, 5 stycznia 2017 r. był jedynym terminem dostępnym w kalendarzu Piotra Beczały, który przyleciał do Katowic z Rzymu, a wyjechał do Barcelony.
Pełna lista laureatów znajduje się na stronie: www.laury.rig.katowice.pl .