To już tradycja, że w pierwszej połowie stycznia dziennikarze są zapraszani na konferencję prasową organizowaną przez Fundację im. Brata Alberta i Fundację Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ich przedstawiciele ogłosili laureatów Medalu św. Brata Alberta oraz przekazali informacje o XVII Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Albertiana 2017”.
Jak poinformowano, Kapituła Medalu św. Brata Alberta, zebrana w 100. rocznicę śmierci swego patrona, przyznała wyróżnienia. Przewodniczący Rady Fundacji Jan Bujnowicz przeczytał zebranym komunikat Kapituły, z którego wynika, że medale otrzymają: Marcin Gortat (za działalność na rzecz osób niepełnosprawnych oraz zaangażowanie i pomoc podopiecznym Fundacji im. Brata Alberta), siostra Małgorzata Chmielewska (za pracę na rzecz osób niepełnosprawnych oraz za wieloletnią pomoc bezdomnym, chorym, samotnym), Marek Piekarczyk (za działalność artystyczną na rzecz osób chorych i niepełnosprawnych), Krzysztof Orzechowski (m.in. za wieloletnią pomoc w organizacji Przeglądów Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych „Albertiana”) oraz Jolanta i Tadeusz Tomalowie (za przekazanie domu w Nieszawie, w którym został utworzony Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz z zaburzeniami psychicznymi).
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Medale zostaną wręczone 13 marca 2017 r. w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, podczas „Albertiany”. Anna Dymna stwierdziła przewrotnie, że ci, którzy medal otrzymują, stają się automatycznie jego ofiarami. I dodała: – Jest to bowiem medal dziwny i tajemniczy, który uruchamia człowieka, dodaje mu energii i dostarcza motywacji do dalszej roboty na rzecz niepełnosprawnych. I wyraziła przekonanie, że zapewne nie inaczej będzie także w przypadku tegorocznych laureatów.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski przedstawił również harmonogram Roku Brata Alberta. Zapowiedział m.in. 25. Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych. Jej uczestnicy przybędą tym razem do Krakowa.