Z pierwszym dniem wiosny 21 marca ruszyła nowa, starannie przygotowana strona internetowa Metropolitalnego Seminarium Duchownego. Ta ważna dla naszej archidiecezji i przyszłego pokolenia jej kapłanów witryna internetowa może służyć tym wszystkim, którzy zastanawiają się nad swoją życiową drogą, pragną rozeznać głos powołania albo mają na celu poznanie seminarium. Nie chodzi tylko o nowoczesną szatę graficzną, specjalnie nagrany film promujący czy opisy wielu aspektów codziennego życia przy ul. Wyszyńskiego 6. Celem tej strony jest pokazanie odwiedzającym niezależnie od ich poglądów, że w seminarium kształcą się i formują zwyczajni młodzi, którzy nie różną się od swoich rówieśników niczym szczególnym. Jedyną różnicą jest podjęta przez nich decyzja, która polega na bezgranicznym zaufaniu powołującemu Chrystusowi, wstąpieniu w szeregi seminarium i odbyciu 6-letniego cyklu formacji. Jest on oparty na poznawaniu siebie i weryfikacji powołania. Jak napisał Benedykt XVI, każdy kleryk jest nieoszlifowanym diamentem. Właśnie dlatego kształcą się w seminarium, aby stać się kamieniami szlachetnymi gotowymi do posługi i pracy wśród ludzi, spośród których i dla których powołał ich Pan. Współczesny młody człowiek funkcjonujący w przestrzeni Internetu i portali społecznościowych właśnie tam może poznać, czym jest to miejsce, kto i dlaczego w nim przebywa. Do młodych i poszukujących głębszego sensu w życiu seminarium kieruje zaproszenie na odnowioną i przebudowaną stronę internetową. Film, który został przygotowany siłami wszystkich roczników kleryckich, został na niej zamieszczony jako krótki przewodnik dla wirtualnych gości.
Seminarium zaprasza do spotkania w realu. W dniach 17-18 kwietnia odbędzie się dzień skupienia dla kandydatów i młodych mężczyzn zainteresowanych formacją kapłańską. Spotkanie rozpocznie się kolacją w Poniedziałek Wielkanocny, a zakończy obiadem następnego dnia; poprowadzą je ojciec duchowny ks. Marek Gątarz i prefekt ks. Paweł Bartoszewski. Szczegóły na nowej stronie internetowej: seminarium.lublin.pl.
Kleryków diecezjalnych i zakonnych może być w tym roku mniej o ok. 10 proc. niż w zeszłym roku - wynika z pierwszych, jeszcze szacunkowych danych, Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Diecezjalnych i Zakonnych. 52. ogólnopolskie spotkanie tego gremium dobiega końca w Licheniu.
Tematyka tegorocznej konferencji rektorów dotyczyła seminarium, jako przestrzeni wzrastania w wierze. - Pierwsza sesja robocza była okazją do przyjrzenia się kandydatom do seminariów, z czym przychodzą, jaki świat wnoszą; potem rozmawialiśmy o specyfice kształtowania wiary w młodym, współczesnym pokoleniu i specyficznym bo typowo męskim gronie. Natomiast w trzeciej odsłonie, przyglądaliśmy się blaskom i cieniom tradycyjnej formacji seminaryjnej i dyskutowaliśmy nt. modelu właściwej formacji - powiedział KAI ks. dr Wojciech Rzeszowski, przewodniczący Konferencji Rektorów. Gościem specjalnym obrad rektorów był belgijski jezuita o. prof. Amaury Begasse de Dhaem z Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. - W bardzo ciekawy sposób, od strony teologicznej i biblijnej ukazywał nam osobę Jezusa jako formatora formatorów . Przyglądaliśmy się procesowi kształtowania się wiary we wspólnocie oraz jej dojrzewania - opowiadał rektor Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Innym tematem poruszonym przez rektorów była liturgia seminaryjna jako przestrzeń doświadczenia i kształtowania wiary. Wykłady przygotowali: ks. Waldemar Pałęcki z KUL oraz ks. Paweł Cembrowicz, obecnie proboszcz, a wcześniej ojciec duchowny w seminarium we Wrocławiu. W tym kontekście rektorzy dyskutowali m.in. o miejscu w seminarium dla tradycyjnej liturgii ale też nowych ruchów, które mają własne zwyczaje liturgiczne, o nowej ewangelizacji ale też o młodzieńczym zapotrzebowaniu alumnów na dynamizm także w czasie liturgii.
Po godz. 18 w pobliżu stacji Białośliwie doszło do zderzenia dwóch pociągów – poinformował PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz. Według najnowszych informacji ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka jedna osoba została ranna. Ruch kolejowy jest wstrzymany.
Jak przekazał PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej PSP asp. Martin Halasz, zgłoszenie o zdarzeniu służby odebrały o godz. 18.04. Rzecznik ponformował, że „kilka osób zostało poszkodowanych, trwa triaż”.
Po podróży na Lampedusę Papież rozpocznie letni wypoczynek w Castel Gandolfo. Prefektura Domu Papieskiego opublikowała kalendarz papieskich wydarzeń na lipiec, obejmujący pobyt Ojca Świętego w papieskiej rezydencji oraz niedzielne spotkania z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Zanim Papież uda się do Castel Gandolfo, 4 lipca złoży wizytę duszpasterską na Lampedusie. Na śródziemnomorskiej wyspie będzie przewodniczył Mszy św., kontynuując troskę Kościoła o migrantów i osoby zmuszone do opuszczenia swoich domów, a także o wspólnoty, które ich przyjmują.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.