Reklama

Głos z Torunia

Do Matki Bożej Lipskiej

Na radosne spotkanie z Matką Bożą oraz po umocnienie wiary, nadziei i miłości do Lubawy i Lip przybyli pątnicy w pielgrzymkach pieszych, m.in. z Iławy, Lidzbarka Welskiego, Nowego Miasta Lubawskiego, Działdowa, Złotowa, Rumiana, Rożentala, Kazanic, Koszelew, Górzna, Grodziczna, Zwiniarza, Rybna, Hartowca, Rumiana, Kiełpin, Prątnicy, Sampławy, Jamielnika oraz wielu indywidualnych z kraju i zagranicy

Niedziela toruńska 30/2017, str. 1, 4

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Aleksandra Wojdyło

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kilkudniowe uroczystości w Lubawie rozpoczęły się 1 lipca Nieszporami w kościele farnym pw. św. Anny, po odśpiewaniu których wyruszyła procesja z figurą Matki Bożej Lipskiej do miejsca objawień, czyli sanktuarium w Lipach. Sumie w wigilię uroczystości przewodniczył bp Andrzej Suski. Przedstawiciele najmłodszego pokolenia, witając Księdza Biskupa, prosiły o błogosławieństwo, którego bp Andrzej udzielał po Liturgii.

Ks. kan. Mieczysław Rozmarynowicz, kustosz lipskiego sanktuarium, witając uczestników uroczystości, mówił o potrzebie odnowienia życia duchowego na wzór Maryi. Zachęcił pielgrzymów do modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. – Razem z Maryją, która wielbiła Boga za wielkie rzeczy, dziękujmy za Kościół lokalny, naszą diecezję, za jej 25-lecie i owocne działanie – mówił w słowie powitania bp Andrzej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rodzina fundamentem

Reklama

W homilii bp Andrzej Suski podkreślił rolę Maryi – Królowej w życiu naszego narodu. Ukazał cechy postawy chrześcijańskiej na wzór Chrystusa Króla. – Jezus króluje w naszych sercach nie siłą i przemocą, ale służbą, poszukiwaniem zagubionych, bo Jego królestwo jest królestwem miłości, prawdy, cierpliwości i pokoju – mówił bp Andrzej. – Maryja uczy nas służby w królestwie swojego Syna – dodał. W dalszej części homilii bp Suski mówił o roli służby w życiu codziennym rodziny, w życiu społecznym i politycznym. Za św. Janem Pawłem II i sługą Bożym kard. Stefanem Wyszyńskim podkreślał rolę rodziny jako fundamentu i ogromnej wartości dla każdego. – Rodzina, zwarta, jednolita, wierna Bogu, gotowa służyć ojczyźnie, jest gwarantką bytu narodowego. Dzięki niej naród zdoła się ostać – podkreślał Ksiądz Biskup, dodając, że mocny i zjednoczony naród jest możliwy tylko dzięki mocnej i zjednoczonej rodzinie. Mówił o domu rodzinnym, który dzięki jednoczącej sile Boga staje się sanktuarium życia rodzinnego. Ważne jest, aby dom rodzinny, wychowujący do miłości i odpowiedzialności za ludzkie życie, budowany był na skale, a jego trwałym fundamentem był Chrystus i Ewangelia. Na koniec bp Andrzej zawierzył Matce Bożej Lipskiej matki i ojców, dzieci i całe rodziny, aby wiarą i miłością odpowiadali na cud życia: – Niech najpiękniejsza z Matek, Święta Boża Rodzicielka, Królowa Rodzin otuli płaszczem opieki każdą rodzinę i okaże nam Jezusa.

Liturgię uświetnili zespół Appasjonata pod dyrekcją Marka Józefowicza oraz orkiestra dęta z Lubawy.

W słowie rozesłania bp Andrzej mówił o niezwykłości lipskiego sanktuarium objawiającego się wielką czcią oddawaną Matce Bożej w tym miejscu od XIII wieku, o jego przyrodniczym położeniu. Z zadowoleniem mówił o odwiedzaniu sanktuarium przez całe rodziny. – Niech to sanktuarium, które promieniuje czcią dla Matki Bożej, niech także promieniuje ojcostwem na wzór św. Józefa – dodał Ksiądz Biskup.

Po Mszy św. i udzieleniu błogosławieństwa dzieciom bp Andrzej dokonał poświęcenia Domu Pielgrzyma.

Czuwanie przy Matce

Jak co roku, do Matki Bożej Lipskiej przybyli rolnicy z diecezji, aby za Jej wstawiennictwem wypraszać u Boga łaski w pracy na roli. Mszy św. przewodniczył ks. kan. Zbigniew Gański, diecezjalny duszpasterz rolników.

Kolejne godziny wigilii święta nawiedzenia wypełniło czuwanie modlitewne z udziałem zespołów wokalnych i instrumentalnych, wystąpili m.in. Synowie z toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, Pax et Bonum z Lubawy. Wieczorem odprawiono nabożeństwo Drogi Krzyżowej ze świecami, a o północy Pasterkę maryjną, po której nadal trwało czuwanie przy figurze Matki Bożej.

Uroczystości 2 lipca rozpoczęły: poranne odśpiewanie Godzinek ku czci Najświętszej Maryi Panny, Msza św. oraz liturgia pokutna. Sumie przewodniczył bp Józef Szamocki. Po Nieszporach figurka Matki Bożej Lipskiej powróciła procesyjnie do lubawskiej fary. Uroczystość uświetnił wieczorny koncert Artura Barcisia. Ostatniego dnia odpustu lipskiego do Matki Bożej przybyli chorzy, ich opiekunowie oraz służba zdrowia.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

O polskich lasach na Jasnej Górze i w Brukseli

Polscy leśnicy 22 września br. już po raz 16. przybędą do Częstochowy podziękować Pani Jasnogórskiej za rok owocnej pracy dla Boga, Ojczyzny i jej mieszkańców

Leśnicy podczas pielgrzymki jasnogórskiej podziękują za to, że nadal opiekują się prawie jedną czwartą terytorium kraju, która niezmiennie dostarcza czyste powietrze, wodę i chroni bioróżnorodność, a więc tworzy godne warunki życia dla każdego z nas. Podziękują za to, że nadal jest kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy w lasach państwowych, które z kolei stwarzają możliwość istnienia kilkuset tysięcy miejsc pracy na terenach wiejskich, związanych z przerobem takich produktów leśnych, jak drewno, grzyby, jagody. Podziękują również za to, że każdy może korzystać z grzybów i jagód, których zbiór w wielu przypadkach ratuje budżety domowe najbiedniejszych. Podziękują więc za to, że mogli realizować swoją misję zapewnienia możliwości korzystania z polskich lasów, zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju - koncepcją użytkowania lasów dla dobra człowieka z równoczesnym pomnażaniem zasobów leśnych. Tak się stało i w obecnym roku. Mimo pozyskiwania drewna, grzybów, jagód i zwierzyny dobra te nie uległy pomniejszeniu. Wręcz przeciwnie, ponownie zwiększyła się powierzchnia lasów, wzrósł zapas drewna, nie zaobserwowano spadku liczebności zwierzyny łownej i nie zanikł ani jeden z cennych gatunków roślin i zwierząt występujących na terenach leśnych. Wzrost zapasu drewna to zwiększanie asymilacji, a więc pochłaniania dwutlenku węgla z atmosfery. Ten ostatni fakt to wpisywanie się w politykę klimatyczną, wynikającą z ratyfikowanej przez Polskę Konwencji Klimatycznej ONZ, według której wzrost zawartości dwutlenku węgla w atmosferze powoduje niekorzystne dla człowieka zmiany klimatyczne. Polskie lasy pochłonęły w ostatnim roku kolejne miliony ton CO2, stwarzając tym samym możliwość łagodzenia skutków finansowych związanych z przyjętym przez Polskę w 2008 r. pakietem klimatyczno-energetycznym. Kolejny rok pracy to kolejny sukces i wzrost wartości polskich lasów państwowych.
CZYTAJ DALEJ

Holandia/ Po raz pierwszy dokonano eutanazji dziecka

2026-06-24 18:18

[ TEMATY ]

eutanazja

Holandia

adobe.stock.pl

Po raz pierwszy w Holandii lekarz zakończył życie nieuleczalnie chorego małego dziecka; zgłoszenie w tej sprawie trafiło pod koniec ub. roku do specjalnej komisji oceniającej takie przypadki – podał w poniedziałek holenderski nadawca publiczny NOS.

Minister zdrowia Holandii Sophie Hermans poinformowała parlament, że zgłoszenie dotyczące pierwszego takiego przypadku wpłynęło pod koniec ubiegłego roku do specjalnej komisji powołanej do oceny tego rodzaju spraw. Komisja zapoznała się z przypadkiem i rozmawiała z lekarzem, który uczestniczył w zakończeniu życia dziecka.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: szereg ważnych audiencji Ojca Świętego

2026-06-25 13:19

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Leon XIV przyjął już szereg ważnych osobistości, w tym nuncjusza apostolskiego na Ukrainie, a po południu przyjmie biskupów Bangladeszu oraz uda się do Sekretariatu Generalnego Synodu - informuje Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

- kardynała Víctora Manuela Fernándeza, prefekta Dykasterii do spraw Nauki Wiary;
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję