Reklama

Głos z Torunia

Rodzinnie u kapucynów

Bracia kapucyni z Rywałdu zaprosili do sanktuarium Matki Bożej i klasztoru na drzwi otwarte, które połączone były z piknikiem rodzinnym. Od południa aż do późnego wieczora dla gości otwarty był klasztor, a w ogrodzie zorganizowano miejsce na festynowe zabawy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzinne święto 25 czerwca rozpoczęła Msza św. Gwardian klasztoru i proboszcz parafii o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap., zapraszając do wspólnego świętowania, podkreślił, że płynąca z charyzmatu św. Franciszka z Asyżu radość ukierunkowuje chrześcijanina na przekazywanie jej w swoich rodzinach i wspólnotach.

Miłośników historii, sztuki i architektury zaproszono na zwiedzanie kościoła parafialnego, w którym od średniowiecza tronuje Matka Boża, Pani Pomorza i Pocieszycielka Strapionych, celi więziennej sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego czy od niedawna udostępnionych katakumb, w których spoczywają bracia zakonni. W tych podziemiach sowieci w okresie II wojny światowej zorganizowali szpital polowy. Gościnni kapucyni otworzyli dla zwiedzających także m.in. chór zakonny i pomieszczenia klasztorne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na scenie w ogrodzie klasztornym z koncertem wystąpił zespół muzyki chrześcijańskiej Lumen i posługująca w comiesięcznych Mszach św. z modlitwami o uzdrowienie grudziądzka diakonia muzyczna Wypłyń na Głębię. Nie zabrakło tańców i śpiewów lednickich, do których zaprosiły siostry pasterki z Jabłonowa. Na ludową nutę bawił zespół Książkowianki, a do wieczornego tańca przygrywał zespół Logato. Dzieci korzystały z wielu atrakcji, konkursów, gier i zbaw. Różnorodność stoisk kulinarnych to z kolei zasługa kół gospodyń oraz parafianek rywałdzkich. Przedstawiciele LGD (Lokalna Grupa Działania) Vistula – Terra Culmensis przypomnieli swoimi strojami, sprzętem domowym, kulinariami oraz zabawami dla dzieci dawne tradycje ziemi chełmińskiej. Stoiska z rękodziełem, zdrową żywnością i zabawkami dopełniały atrakcyjności dla gości. Nie zabrakło edukacyjnych pokazów służb mundurowych (policyjnych, strażackich) i medycznych, a miłośnicy szybowców również mogli zasiąść za ich sterami.

Doroczny piknik zakończył się Apelem Jasnogórskim i odśpiewaniem hymnu przy zasłonięciu figury Matki Bożej Rywałdzkiej. Kustosz sanktuarium o. Krzysztof Kurzątkowski OFM Cap., dziękując za udział w festynie, zaprosił do odwiedzania Rywałdu oraz zawierzania swoich spraw osobistych i rodzinnych Matce Bożej Pocieszenia. Zadowolenie malujące się na twarzach uczestników spotkania pozwala zrozumieć, że bracia kapucyni, integrując środowisko, przybliżają także radosnego ducha franciszkańskiego gościom.

Partnerami rywałdzkiego przedsięwzięcia byli: parafia pw. św. Sebastiana w Rywałdzie, miasto i gmina Radzyń Chełmiński, gmina Książki, LGD Vistula – Terra Culmensis, Komenda Miejsca Policji w Grudziądzu, wąbrzeski oddział KRUS oraz straż pożarna.

2017-07-19 15:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na skrawku powiślańskiej ziemi

Niedziela Ogólnopolska 37/2015, str. 26-27

[ TEMATY ]

sanktuarium

Archiwum sanktuarium

Kościół parafialny – sanktuarium w Księżomierzy

Kościół parafialny – sanktuarium w Księżomierzy

Kilka lat temu na mapie archidiecezji lubelskiej pojawiło się nowe sanktuarium maryjne – w Księżomierzy. Dekret abp. Józefa Życińskiego, przekazany parafii w czerwcu 2010 r., wynosił miejscowy kościół do godności sanktuarium. W opinii parafian i przybywających tam z różnych stron Polski pielgrzymów tą decyzją Kościół oficjalnie potwierdził kilkusetletni kult Matki Bożej. 8 września, w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, sanktuarium świętowało jeden z dorocznych odpustów

Od ponad 400 lat nasza miejscowość jest świadkiem szczególnego kultu Maryi, czczonej w wizerunku Matki Bożej Księżomierskiej – mówi ks. Andrzej Woch, kustosz sanktuarium. – Maryja wybrała sobie ten skrawek powiślańskiej ziemi, by nie tylko odbierać cześć od wiernych, lecz również obdarzać ich łaskami wyproszonymi u Bożego Syna, a naszego Pana, Jezusa Chrystusa – podkreśla. Pielgrzymi zmierzający na tzw. Pole Zjawienia oraz przed obraz Matki Księżomierskiej otrzymują tu wiele łask, w tym dary przemiany życia i pokoju serca. – Maryja, Gwiazda Przewodnia w dochowaniu wierności Chrystusowi i Kościołowi, jest dla nas wzorem odwagi, bezkompromisowości i wierności aż do końca, w każdych okolicznościach życia. Dziś tak bardzo potrzeba, abyśmy byli świadkami Chrystusa, solą ziemi i światłem świata. Maryja pokazuje, że każdy ma być wierny swojemu Stwórcy i Odkupicielowi, niezależnie od panujących opcji politycznych czy uwarunkowań kulturowych, i dawać świadectwo o naszym Zbawicielu. Miejscem, gdzie można się tego nauczyć i próbować naśladować Maryję, jest sanktuarium w Księżomierzy – zaprasza Ksiądz Kustosz.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Boże ojców naszych, wielki i miłosierny! Panie życia i pokoju, Ojcze wszystkich ludzi. Twoją wolą jest pokój, a nie udręczenie. Potęp wojny i obal pychę gwałtowników. Wysłałeś Syna swego Jezusa Chrystusa, aby głosił pokój bliskim i dalekim i zjednoczył w jedną rodzinę ludzi wszystkich ras i pokoleń.
CZYTAJ DALEJ

Nie bójmy się być prawdziwi

2026-06-23 16:55

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

duszpasterstwo kobiet

Joanna Popławska

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek

W Domu Rekolekcyjnym ojców Franciszkanów przy ul. Kreciej w Łodzi odbyło się spotkanie wspólnoty Macierzanek, połączone z warsztatami dla małżonków prowadzonymi przez Magdalenę i Piotra Ogrodowczyków – specjalistów zajmujących się wychowaniem oraz profilaktyką problemów dzieci i młodzieży. Wydarzenie było drugą częścią obchodów 10-lecia istnienia wspólnoty.

– Nie bójmy się być prawdziwi, nie bójmy się, szczególnie w okresie wakacji, pokazać tego, że jesteśmy ludźmi wierzącymi, mając gdzieś w głowie, że jeżeli my się przyznamy do Boga, to Bóg się przyzna do nas – mówił podczas homilii ks. Paweł Gabara, duszpasterz wspólnoty Macierzanek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję