Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Uroczystości legionowe w Biłgoraju

Dwie uroczystości Legionu Maryi odbyły się 29 lipca br. w Biłgoraju. Tego dnia członkowie wspólnoty modlili się i dziękowali Panu Bogu i Matce Najświętszej za dar powołania do Legionu i za wszelkie otrzymane łaski

Niedziela zamojsko-lubaczowska 33/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

wspólnota

parafia

Joanna Ferens

Rocznicy Kurii Legionu Maryi przewodniczył ks. Krzysztof Hawro

Rocznicy Kurii
Legionu Maryi
przewodniczył
ks. Krzysztof
Hawro

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kuria Legionu Maryi pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy 29 lipca obchodziła rocznicę 10-lecia swojego powstania. Kuria ta powstała 6 grudnia 2006 r. z Kurii działającej przy parafii św. Jerzego, zaś jej ówczesnym kierownikiem duchowym był ks. prał. Józef Flis. W skład Kurii wchodzą prezydia z biłgorajskich parafii WNMP, Chrystusa Króla i św. Jana Pawła II, a także prezydia z Frampola, Trzęsin, Radzięcina, Goraja, Gromady, Dąbrowicy i Korytkowa Dużego. Obecnie Kuria liczy 143 członków (133 siostry i 10 braci) oraz 334 członków wspierających. Członkowie Legionu Maryi aktywnie włączają się w życie parafii i społeczeństwa, dbają o formację duchową i legionową, działają poprzez apostolat czynu i modlitwy oraz wykonują różne prace na rzecz parafii.

Wszyscy jesteśmy Martami

Uroczystości rocznicowe odbyły się w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju. Wydarzenie rozpoczęło się od powitania zgromadzonych uczestników i legionowych modlitw wstępnych, odmówiono również jedną część Różańca św. Następnie przedstawicielka Legionu Maryi Maria Olszówka odczytała referat zawierający historię Kurii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i przybliżyła działania kurii w ciągu ostatniej dekady, zaś po referacie jedna z legionistek przedstawiła zebranym swoje świadectwo życia i działania w Legionie Maryi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Centralnym punktem uroczystości była Msza św. sprawowana przez kapłanów pełniących pieczę nad poszczególnymi prezydiami. Przewodniczył jej zastępca kierownika duchowego komicjum Legionu Maryi Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ks. Krzysztof Hawro, a wraz z nim modlili się: ks. Julian Brzezicki, ks. Romuald Bekier, ks. Józef Bednarski oraz ks. dziekan Jerzy Kołtun, proboszcz parafii WNMP w Biłgoraju i kierownik duchowy Kurii Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który powitał zebranych kapłanów i legionistów. – Z radością witam wszystkich uczestników tej Mszy św. dziękczynnej w 10. rocznicę utworzenia Kurii Legionu Maryi przy naszym kościele. Te podziękowania składam na ręce ks. Krzysztofa Hawro i na ręce s. Barbary Kowal, prezydenta naszej Kurii. Módlmy się o potrzebne łaski dla wszystkich członków naszej Kurii, a dla zmarłych o życie wieczne – wskazał ks. Kołtun.

Obrać najlepszą cząstkę

Reklama

Okolicznościowe słowo Boże wygłosił ks. Krzysztof Hawro, który w swoich rozważaniach przywoływał najważniejsze rocznice ostatnich dni, czyli objawienia Matki Bożej w Gietrzwałdzie i w Fatmie i 300-lecie koronacji Obrazu Jasnogórskiego, a także nawiązał do postaci patronki dnia – św. Marty z Betanii. – Legionisto i Legionistko! Troszczysz się i niepokoisz o wiele. Dostrzegasz braki u swoich sąsiadów, dostrzegasz problemy drugiego człowieka, a czy obrałeś już tę cząstkę najlepszą dla siebie, której nikt cię nie pozbawi? Czy jesteś już w stanie powiedzieć, że dbasz o swoje życie duchowe, mimo cierpień, które często znosisz od swoich najbliższych, dzieci czy współmałżonka? Miej odwagę pójść za Chrystusem, pójść i głosić swoim życiem, gdyż „nie mamy tutaj trwałego miasta, lecz szukamy tego, które ma przyjść”. A ono przychodzi do nas każdego dnia poprzez nasz apostolat, naszą gorliwość i nasze życie duchowe. Dlatego dzisiaj do nas, legionistów, trzeba odnieść słowa z pierwszego czytania: „Przez Jezusa więc składajmy Bogu ofiarę czci ustawicznie”. Nie tylko dziś, w czasie tej Eucharystii, ale każdego dnia składajmy Bogu ofiarę naszego apostolatu, naszych trudów i przeciwności, naszych smutków, ale i radości. To jest owoc warg, które wyznają Jego imię. Owocem naszym jest wszelkie dobro, które podejmujemy, dlatego nie zapominajcie o dobroczynności i wzajemnej więzi, gdyż cieszy się Bóg takimi ofiarami – podkreślił kaznodzieja.

Posłuszni Matce

Prezydent Kurii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy Barbara Kowal zachęca wszystkich do wstąpienia do Legionu Maryi, gdyż jest to zarówno ubogacenie siebie, jak i innych. – Legion Maryi jest ruchem, który ma uświęcać własnych członków i prowadzić do czynienia dobra poprzez apostolat czynu i modlitwy, który teraz jest szczególnie związany z rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. Rozprowadzamy różańce, medaliki i folderki o Różańcu, aby przybliżać tę formę modlitwy i spełnia prośbę Matki Najświętszej, która tak bardzo prosiła o modlitwę różańcową. Modlimy się cały czas, aby ludzie wstępowali w nasze szeregi, do czego także gorąco wszystkich zachęcamy i zapraszamy. Teraz jest taki czas na świecie, że jest wielka potrzeba, aby ludzie świeccy uświęcali siebie i pomagali innym zbliżać się do Boga – podkreśliła Barbara Kowal.

Na zakończenie uroczystości została odmówiona Katena, zaś po spotkaniu modlitewnym w kościele legioniści zebrali się na krótki poczęstunek i agapę.

Maryja Niewiastą Eucharystii

Reklama

Tego dnia swój dzień skupienia przeżywała również Kuria Matki Bożej Częstochowskiej działająca przy parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju, zaś za przygotowanie wydarzenia odpowiedzialne było prezydium Matki Bożej Bolesnej z Majdanu Starego. Dzień skupienia rozpoczął się od modlitwy różańcowej prowadzonej przez kierownika duchowego Kurii ks. proboszcza Stanisława Budzyńskiego. Następnie Krystyna Wryszcz, przedstawicielka prezydium w Majdanie Starym, odczytała referat, w którym mówiła o jedności i uczestnictwie Maryi w Eucharystii. – Maryja jest niewiastą Eucharystii w całym swoim życiu. Przede wszystkim dlatego, że zgodziła się zostać Matką Syna Bożego, Matką Wcielonego Słowa. My w Eucharystii przyjmujemy chwalebne zmartwychwstałe Ciało Pana, ale Ciało to otrzymał On od swojej Matki. Tak więc wypowiedziane przez Nią „fiat” w Nazarecie jest pierwszym aktem wiary eucharystycznej Maryi – podkreśliła.

Najważniejszym momentem dnia skupienia była, oczywiście, Msza św., którą w intencji Legionu Maryi sprawował wikariusz parafii pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym ks. Adrian Borowski, zaś ks. Budzyński podał modlitewne intencje szczegółowe. – Tyle intencji mamy zawsze w czasie tych spotkań, przede wszystkim związanych z naszym Legionem, szczególnie podczas takich dni skupienia, które są jedną z form naszych spotkań. Ten czas skupienia wpisuje się w naszą legionową pracę formacyjną, dlatego prosimy cię, księże Adrianie, abyś sprawował tę Mszę św. w intencji wszystkich legionistów z naszej Kurii. Niech Matka Boża wspiera wszystkich legionistów w ich działaniach, daje im odwagę, prowadzi do Eucharystii, niech od Chrystusa Eucharystycznego czerpią tę siłę i moc. Polećmy także Bogu te prezydia, które przeżywają różnorakie trudności i prośmy także o rozwój Legionu, nie tylko w naszej Kurii, ale w całej diecezji – zaznaczył ks. Budzyński.

Ks. Adrian Borowski w homilii nawiązywał do postawy św. Marty, tej, która troszcząc się o rzeczy dnia codziennego, upomniana przez Jezusa, zrozumiała prawdziwą istotę wiary. – Chciałbym, abyście żyli z taką wiarą, która jest Bogiem silna mimo wszelakich problemów, jakie dzieją się w waszym życiu, nie zwracając na docinki ze strony sąsiadów, którzy zarzucają wam nadmierną pobożność i brak Bożej pomocy pomimo modlitwy i ufności w Bożą Opatrzność. Myślę, że św. Marta mogła też doświadczać podobnych sytuacji, gdyż Jezus był przyjacielem rodziny, a gdy Go potrzebowali, to nie przyszedł, nie pomógł, nie uleczył Łazarza. A mimo to, gdy Jezus, już po śmierci Łazarza dociera do Betanii, to Marta nie robi Mu wyrzutów, nie ma pretensji, gdyż wierzy w to, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, który da życie wieczne i zmartwychwstanie. Drogi Boże nie są drogami ludzkimi, często na ich zrozumienie potrzebujemy dużo więcej czasu, niż byśmy chcieli. Marta wierzyła i ufała i wy też czerpcie siłę z Eucharystii do tego, aby mieć tak głęboką wiarę, by te godziny, które przeznaczacie na modlitwę i spotkanie z Bogiem nie były dla was czasem straconym. Jest to czas, kiedy „ładujecie swoje baterie”, aby pomimo trudności i cierpień, których każdy z nas doświadcza, mieć siłę na uśmiech i stawianie czoła problemom – podkreślił.

Pod sztandarem Maryi

Na zakończenie dnia skupienia legioniści odprawili Drogę Krzyżową oraz w uroczystej Katenie wołali: „Kimże jest Ta, która świeci z wysoka jak zorza, piękna jak księżyc, jaśniejąca jak słońce, groźna jak zbrojne zastępy?”. Prosili również o wiarę, nadzieję i miłość: „Panie, udziel nam wszystkim, którzy służymy pod sztandarem Maryi, tak wielkiej wiary w Ciebie i takiej ufności do Bogarodzicy, które mogą zdobyć świat dla Ciebie. Daj nam wiarę żywą, rozpaloną miłością, abyśmy umieli czynić wszystko z czystej miłości ku Tobie, a także widzieć Ciebie i służyć Tobie w naszych bliźnich. Daj nam wiarę, która będzie kierować nasze kroki na drogę pokoju. Spraw, by nasz Legion, po wielkim zmaganiu tego życia, bez żadnych strat, znalazł się w królestwie Twojej miłości i chwały. Amen”.

2017-08-10 09:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Domowy kościół

W nawiązaniu do hasła roku duszpasterskiego „Wierzę w Syna Bożego” proponujemy Czytelnikom cykl artykułów prezentujących wspólnoty działające w diecezji toruńskiej. Wspólnota bowiem jest płaszczyzną wzajemnego uczenia się pogłębiania wiary w Jezusa Chrystusa

Od 35 lat wraz z mężem jesteśmy nieprzerwanie we wspólnocie Domowego Kościoła. Ruch ten uświadomił nam, jak powinna wyglądać wspólna droga do Boga małżonków, którzy pragną w pełni korzystać z łaski sakramentu udzielonego im w dniu ślubu. Zrozumieliśmy wartość wspólnej modlitwy, odczuliśmy radość bycia we wspólnocie Kościoła. Ruch stanowił pomoc w trudnościach i wychowaniu w wierze naszych dzieci. Nabraliśmy odwagi do świadczenia o Bogu w trudnych czasach. Dzisiaj także małżeństwa doświadczają, jak trudno żyć po chrześcijańsku w świecie coraz bardziej wrogim zasadom wiary katolickiej i Kościołowi oraz pokonywać własne słabości i kryzysy. Domowy Kościół jest ruchem świeckich w Kościele, w którym małżeństwa wzajemnie sobie pomagają. Jest gałęzią rodzinną Ruchu Światło-Życie, ruchu posoborowej odnowy Kościoła w Polsce i korzysta z metod pracy międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre Dame. Twórcą DK, który w tym roku obchodził 40-lecie istnienia, jest sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Z ks. Blachnickim ściśle współpracowała niestrudzona organizatorka i opiekunka DK śp. s. Jadwiga Skudro RSCJ, która odpowiadała za jego rozwój i formację małżeństw. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem. Wspólnoty Domowego Kościoła realizują program formacyjno-modlitewny w kręgach liczących 4-7 małżeństw. Metodami pracy są tzw. zobowiązania, które, owocując w życiu, stają się darami. Należą do nich stopniowo wprowadzane: regularne czytanie i słuchanie Słowa Bożego, pogłębiona modlitwa osobista, modlitwa małżeńska i rodzinna, systematyczna praca nad doskonaleniem siebie poprzez tzw. regułę życia, dialog małżeński raz w miesiącu (spotkanie męża i żony w obecności Bożej w celu odczytania Bożego planu dla ich małżeństwa i rodziny) oraz udział w spotkaniu kręgu. Formacja DK dokonuje się na 15-dniowych i 4-dniowych oazach rekolekcyjnych oraz tematycznych, które odbywają się w różnych miejscach Polski. W kręgu rodzin może uczestniczyć każde sakramentalne małżeństwo, niezależnie od wieku i poziomu przygotowania religijnego. Praca podstawowa odbywa się w małżeństwie i rodzinie. Na oazy wyjeżdżają całe rodziny, a dzieci bardzo dobrze się na nich czują i mają także swoje zajęcia. Celem ruchu jest kształtowanie duchowości małżeńskiej opartej na łasce sakramentu, a dziecko najlepiej wzrasta w atmosferze wzajemnej miłości rodziców. Krąg rodzin spotyka się raz w miesiącu wraz z księdzem moderatorem w domu jednej z par. Spotkanie składa się z dzielenia się życiem podczas symbolicznego posiłku, modlitwy (dzielenie się Słowem Bożym, Różaniec), dzielenia się osiągnięciami i trudnościami w rozwoju życia duchowego oraz wprowadzenia nowego tematu. Domowy Kościół w diecezji toruńskiej obchodził w tym roku 35-lecie, a jego początki sięgają czasów, gdy Toruń należał jeszcze do diecezji chełmińskiej. W 1978 r. 3 pary z Torunia wyjechały po raz pierwszy na oazę rodzin do Krościenka, zachęcone przez aktywnego uczestnika oaz młodzieżowych Ruchu Światło-Życie, obecnie kapłana ks. Wacława Dokurno. Trzeba dodać, że od początku utwierdzał nas w decyzji wyjazdu ks. Jan Chrapek CSMA, później biskup pomocniczy naszej diecezji, który był aktywnym współpracownikiem ks. Blachnickiego. Małżeństwa, które wróciły z oazy, założyły pierwszy krąg. Obecnie w diecezji toruńskiej jest ponad 50 kręgów (ok. 260 rodzin), które ożywiają życie parafii. Dekretem bp. Andrzeja Suskiego moderatorem diecezjalnym Domowego Kościoła jest ks. Andrzej Jakielski. Parą diecezjalną są Maria i Andrzej Kowalikowie. Posługę pary krajowej pełnią Beata i Tomasz Strużanowscy z Torunia, którzy są również odpowiedzialni za redakcję comiesięcznego wydawnictwa „Domowy Kościół. List do wspólnot rodzinnych”. W diecezji toruńskiej ukazuje się także biuletyn DK pt. „Wypłyń na głębię”. Hasło roku formacyjnego 2013/2014 brzmi: „Narodzić się na nowo”. Zachęcamy do skorzystania z tej wyjątkowej propozycji wzrastania w wierze, najpełniej uwzględniającej też konieczność wypełniania obowiązków stanu małżeńskiego.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura prowadzi śledztwo ws. nielegalnej aborcji w szpitalu w Oleśnicy

2025-06-30 07:16

[ TEMATY ]

Oleśnica

Fotolia.com

Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy prowadzi śledztwo ws. nielegalnego przerwania ciąży w Powiatowym Zespole Szpitali w Oleśnicy - poinformowała PAP prok. Karolina Stocka-Mycek. Postępowanie dotyczy zabiegu u pacjentki, którego wcześniej odmówił szpital w Pabianicach, za co został ukarany przez NFZ.

Prokuratura Rejonowa w Oleśnicy wszczęła śledztwo 25 maja br., dotyczy zabiegu przerwania ciąży w 2023 r. Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu prok. Karolina Stocka-Mycek poinformowała PAP, że postępowanie toczy się w sprawie czynów opisanych w art. 152 par. 1 i 2 Kodeksu karnego. Są to: przerwanie ciąży za zgodą kobiety z naruszeniem przepisów ustawy o planowaniu rodziny (kara do trzech lat pozbawienia wolności) oraz pomoc w przerwaniu ciąży z naruszeniem przepisów (taki sam wymiar kary).
CZYTAJ DALEJ

„Wybrali Chrystusa” – mama bł. Karola Acutisa o wspólnej kanonizacji z bł. Frassatim

„Obaj byli młodzi, chcieli bardziej ‘być’ niż ‘mieć’” - mówi Antonia Acutis o zbliżającej się kanonizacji jej syna Karola i bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Uroczystość odbędzie się 7 września 2025 roku na Placu św. Piotra w Watykanie.

Antonia Acutis, mama bł. Karola Acutisa, z radością przyjęła wiadomość, że jej syn zostanie ogłoszony świętym razem z bł. Piotrem Jerzym (Pier Giorgiem) Frassatim. W rozmowie z National Catholic Register podkreśliła, jak wiele łączyło obu przyszłych świętych. „Cieszę się, ponieważ Piotr Jerzy Frassati był młody, tak jak Karol” – powiedziała. Dodała, że obaj byli głęboko oddani Eucharystii i pochodzili z dobrze sytuowanych rodzin, a mimo to wybrali życie z Chrystusem, rezygnując z pogoni za dobrami materialnymi. „Dobrze jest dziś przypominać młodym o tych dwóch młodzieńcach, którzy bardziej troszczyli się o ‘być’, niż ‘mieć’, by odnaleźć prawdziwe bezpieczeństwo” – zaznaczyła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję