Reklama

Głos z Torunia

Chcę być blisko was

To był czas modlitwy i rozmów. W ten sposób już od pierwszych chwil nowy biskup toruński Wiesław Śmigiel pokazał, jak rozumie swoją posługę

Niedziela toruńska 51/2017, str. III

[ TEMATY ]

Bp Wiesław Śmigiel

Anna Głos

Bp Wiesław Śmigiel w serdecznym spotkaniu z młodzieżą podczas czuwania modlitewnego w jego intencji

Bp Wiesław Śmigiel w serdecznym spotkaniu z młodzieżą
podczas czuwania modlitewnego w jego intencji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości związane z mianowaniem nowego biskupa dla diecezji toruńskiej rozpoczęły się 8 grudnia. Tego dnia w Toruniu nastąpiło kanoniczne objęcie diecezji przez bp. Wiesława, briefing prasowy, spotkanie z kapłanami i czuwanie modlitewne przygotowane w Grudziądzu. Dzień później, 9 grudnia, odbyły się diecezjalne czuwanie i Msza św. w intencji bp. Wiesława.

Kanoniczne objęcie diecezji

Uroczystość w toruńskiej katedrze pw. Świętych Janów rozpoczęła się Nieszporami ku czci Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, w których uczestniczyli: emerytowany biskup toruński Andrzej Suski, biskup pomocniczy Józef Szamocki, kanonicy kapituły katedralnej, kapłani, osoby konsekrowane i wierni świeccy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Wiesław podkreślił m.in., że biskup mówi „to jest moja diecezja, mój Kościół”, ale ze świadomością bycia narzędziem, bo „stwierdzenie «mój» nie ma nic z logiki władzy i posiadania, ale jest to tylko porządek miłości i odpowiedzialności”. Podziękował za dar diecezji, bp. Andrzeja Suskiego i wszystkich zaangażowanych w życie diecezji, poprosił o wsparcie modlitewne oraz zawierzył siebie i diecezję toruńską Maryi Niepokalanie Poczętej.

Reklama

Przed błogosławieństwem bp Śmigiel, Kolegium Konsultorów i kanclerz Kurii Diecezjalnej Toruńskiej podpisali dokumenty potwierdzające objęcie diecezji toruńskiej przez bp. Wiesława Śmigla. Od tego momentu diecezja toruńska ma formalnie nowego biskupa, któremu w imieniu kapłanów, osób konsekrowanych i wiernych świeckich życzenia złożył bp Józef Szamocki.

W dalszej części uroczystości piątkowych w Centrum Dialogu Społecznego w Toruniu odbył się briefing prasowy bp. Wiesława, który poprosił dziennikarzy o współpracę, gdyż media są jednym ze współczesnych narzędzi ewangelizacji. Po briefingu bp Wiesław spotkał się w kurii z kapłanami.

Tego dnia w parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Grudziądzu w intencji bp. Wiesława odbyło się czuwanie modlitewne, na które zaprosił ks. prał. Stanisław Andrik oraz wspólnota młodzieżowa Przyjaciele Jezusa.

Modlitewne czuwanie diecezjalne

W sobotni wieczór wierni z całej diecezji zgromadzili się w kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu, by tam modlić się w intencji bp. Wiesława. Modlono się radosnym śpiewem, uwielbiając Boga za dar nowego biskupa i adorowano Najświętszy Sakrament. W tej modlitwie brał udział również bp Wiesław. Sprawowano też Mszę św., którą koncelebrowało kilkudziesięciu kapłanów.

Podczas czuwania bp Wiesław z otwartością odpowiedział na kilka pytań, które w imieniu młodzieży zadał ks. Artur Szymczyk. Bp Śmigiel wyjawił młodym, że to dzięki spotkanym w swoim życiu dobrym kapłanom przylgnął do Jezusa. – Nie byli idealni, ale oddani parafii i ludziom, do których zostali posłani – mówił bp Śmigiel. Podkreślił także potrzebę nowej ewangelizacji oraz rolę wspólnot w przekazywaniu wiary.

Zwracając się bezpośrednio do młodych, powiedział: – Pragnę, abyście byli, byli w Kościele, w waszych parafiach, świadkami Jezusa Chrystusa i żywego Kościoła. Biskup podkreślał: – Chcę być blisko was, chcę być blisko diecezji, chcę z każdym rozmawiać.

Przedstawiciele ruchów i wspólnot diecezji toruńskiej złożyli bp. Wiesławowi życzenia imieninowe, a młodzież wręczyła prezent w postaci kotwicy symbolizującej Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Toruńskiej.

2017-12-13 11:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Maria Karłowska - niezwykła patronka Jabłonowa

Z okazji święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego, 10. rocznicy nadania miastu Jabłonowo Pomorskie patronatu bł. Marii Karłowskiej oraz 125. lat istnienia Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, którego bł. Maria Karłowska była założycielką, w dniu 2 czerwca w kościele pw. Chrystusa Króla w Jabłonowie Pomorskim sprawowana była Msza św. dziękczynna. Przewodniczył jej bp Wiesław Śmigiel.

Przywołując postać bł. Matki Marii Karłowskiej bp Wiesław mówił o potrzebie zauważania potrzeb drugiego człowieka, właściwego ich odczytywania potrzeb nie tylko w wymiarze materialnym, ale także duchowym. - Wiara, miłość i odwaga budują niebo na ziemi – podkreślił i dodał, że każdy jest zobowiązany do wykonywania swoich zadań na miarę umiejętności i możliwości, jak najlepiej potrafi.
CZYTAJ DALEJ

Lionel Messi - nie tylko czyni znak krzyża po zdobytych golach, ale też gra w... pobłogosławionych butach

2026-06-25 21:09

[ TEMATY ]

Lionel Messi

PAP/EPA/JEFFREY MCWHORTER

Argentyński piłkarz Lionel Messi, uważany za jednego z najlepszych piłkarzy w historii piłki nożnej, publicznie wyznał swoją wiarę podczas meczu na Mistrzostwach Świata FIFA 2026 - informuje portal churchpop.com.

Argentyńczyk zdobył dwie bramki w meczu z Austrią, stając się samodzielnym rekordzistą pod względem liczby goli zdobytych w historii mundiali. Wcześniej, w spotkaniu z Algierią, ustrzelił pierwszy w karierze mundialowy hat-trick.
CZYTAJ DALEJ

LUBLIN. Ekumeniczna debata o tajemnicy miłości i zbawienia

2026-06-27 06:32

Ks. Andrzej Konachowicz

W lubelskim kościele polskokatolickim odbyło się drugie spotkanie z cyklu „Ekumeniczny Lublin 2026. Wspólne tajemnice”.

24 czerwca teolodzy tradycji rzymskokatolickiej, luterańskiej i adwentystycznej dyskutowali o miłości jako fundamencie historii zbawienia. Wydarzenie, zatytułowane „Porozmawiajmy o miłości, czyli tajemnicy zbawienia”, stanowiło merytoryczną kontrę do poprzedniego spotkania poświęconego naturze zła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję