Reklama

Niedziela Legnicka

Od serca

Pod takim hasłem odbyła się pierwsza w historii Wigilia legniczan. W spotkaniu, które miało miejsce na legnickim Rynku, wzięło udział blisko 300 osób

Niedziela legnicka 1/2018, str. I

[ TEMATY ]

wigilia

Monika Łukaszów

Bp Zbigniew Kiernikowski łamał się opłatkiem z mieszkańcami Legnicy podczas pierwszej miejskiej Wigilii

Bp Zbigniew Kiernikowski łamał się opłatkiem z mieszkańcami Legnicy podczas pierwszej miejskiej Wigilii

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w centrum Legnicy miało miejsce I Spotkanie Wigilijne Legniczan. Na to świąteczne wydarzenie przybyło wielu mieszkańców miasta, a także osoby, które w tym czasie odwiedziły Legnicę. W spotkaniu uczestniczył też biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski wraz z księżmi z legnickich parafii, przedstawiciele Caritas Diecezji Legnickiej oraz władze miasta. Były życzenia, wspólne kolędowanie, dzielenie się opłatkiem, a także wigilijna kolacja. Każdy uczestnik mógł skosztować barszczu, pieczonej ryby czy zupy grzybowej. Zanim jednak mieszkańcy podzielili się opłatkiem, harcerze na ręce Biskupa Legnickiego przekazali betlejemskie światełko symbolizujące pokój, braterstwo, nadzieję i miłość. Odczytany został także fragment Ewangelii, następnie bp Kiernikowski pobłogosławił opłatki.

Reklama

W słowie skierowanym do przybyłych Biskup Legnicki przypomniał, że Ewangelia to Dobra Nowina, która przychodzi do człowieka w odpowiednim czasie. – My jesteśmy ludźmi, którzy przyjmą tę nowinę, bo przekazuje nam coś, co w konkretnej sytuacji życiowej może nam pomóc. Podkreślił też, że potrzebujemy światła w różnych sytuacjach życia. – To światło przychodzi do nas od Boga. Anioł powiedział do pasterzy: „Narodził się wam Zbawiciel”. To jest Król. On pokazuje nam, jak układać sobie życie. To Pan Bóg rządzi nami, wchodząc w głębię naszego wnętrza. Tam, gdzie czujemy się najbardziej samotni – zaznaczył bp Kiernikowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup legnicki przypomniał zgromadzonym, że to Jezus pokazuje właściwą drogę do budowania królestwa między ludźmi według zamysłu Pana Boga.

– Wtedy ludzie mogą żyć w prawdzie, pokoju i to niezależnie od tego, kim są, jakie mają wykształcenie, czy dorobek życia. Po to jest ta Wigilia, żebyśmy zrozumieli, że jest Ktoś, Kto przychodzi do nas niezależnie od naszych zasług czy przekonań – mówił.

Na zakończenie złożył też swoje życzenia. – Życzę, byśmy umieli prawdę przeżywaną w dniach Bożego Narodzenia, zastosować do naszego codziennego życia. Dlatego prosimy Pana Boga, abyśmy dzieląc się opłatkiem pamiętali, że jesteśmy braćmi, których łączy Jezus Chrystus, mimo różnic, które nosimy. Wszyscy bowiem potrzebujemy jedności i komunii.

Z kolei ks. Robert Serafin, dyrektor legnickiej Caritas, mówił m.in.: – Święta Bożego Narodzenia to też szczególny czas, kiedy łamiemy pewne bariery, gdy staramy się dostrzegać osoby potrzebujące. Dlatego to spotkanie niech stanie się dla nas, legniczan, początkiem dostrzegania tych naszych braci i sióstr, którzy tej pomocy potrzebują. A my chciejmy im pomagać ze względu na Pana Jezusa, który przychodzi, by wlać w nasze serca radość, by pobudzić nas do działania, byśmy nie byli obojętni na siebie nawzajem, na biedę ludzką i na grzech. Cieszmy się z Jego przyjścia, ale tej radości nie zatrzymujmy dla siebie, lecz starajmy się, jak możemy dzielić się nią z wszystkimi, których Bóg stawia na naszej drodze.

Wigilię legniczan zorganizowała Międzyparafialna Stołówka Charytatywna im. św. Jadwigi oraz Stowarzyszenie „Spynacz”, działające przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, przy wsparciu legnickiej Caritas i władz miasta.

2018-01-03 12:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent na wigilii służb mundurowych: pokazaliście jak znakomicie potraficie realizować swoje zadania

W najważniejszych i najtrudniejszych momentach pokazaliście jak znakomicie potraficie realizować swoje zadania, z jak niezwykłym oddaniem potraficie służyć ojczyźnie - powiedział prezydent Andrzej Duda na spotkaniu świątecznym z żołnierzami, policjantami, strażakami i funkcjonariuszami Straży Granicznej.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, a także szef MON Mariusz Błaszczak we wtorek w Rzeszowie wzięli udział w spotkaniu świątecznym z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego, funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej oraz żołnierzy armii sojuszniczych.
CZYTAJ DALEJ

Kazachstan: Z pożaru kościoła ocalało jedynie drewniane tabernakulum i krzyż!

2026-06-25 09:18

[ TEMATY ]

Kazachstan

Mat.prasowy

Uratowany krzyż

Uratowany krzyż

W pożarze trwającym kilka dni spłonęło wszystko poza drewnianym tabernakulum i krzyżem. Ks. Łukasz Chłopek, misjonarz w Kazachstanie, odczytał to jako znak i postanowił odbudować kościół w formie… jurty.

Dariusz Dudek: W nocy z wtorku na środę, 7 maja 2025 roku, o godzinie 23:53 rozdzwonił się Twój telefon. Usłyszałeś cztery słowa: „pali się nasz kościół”. Co czułeś?
CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba zakończyli ogólnopolską peregrynację

2026-06-26 13:35

archiwum Rycerzy Kolumba

Po 87 latach procesja ku czci Serca Jezusa znów przeszła przez Kraków.

Kilkaset osób przeszło ulicami Krakowa w procesji ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa – pierwszej takiej od 87 lat. Procesja, zorganizowana przez Rycerzy Kolumba 20 czerwca 2026 roku, nawiązała do tradycji uroczystych przemarszów organizowanych w mieście w latach 1886–1939. Wydarzenie, zakończone Mszą św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego, było uroczystym zwieńczeniem trwającej przez ponad 15 miesięcy ogólnopolskiej peregrynacji wizerunku Najświętszego Serca Pana Jezusa zainicjowanej przez rycerzy. W czasie peregrynacji wizerunek nawiedził ponad 200 parafii w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję