Reklama

Niedziela w Warszawie

Młody Kościół

Niedziela warszawska 14/2018, str. VI

[ TEMATY ]

młodzi

ewangelizacja

Magdalena Kowalewska

W Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło się 5 tys. osób

W Świątyni Opatrzności Bożej zgromadziło
się 5 tys. osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota rano. Ponad 5 tys. młodych osób wypełnia Świątynię Opatrzności Bożej. Specjalnie dla nich ewangelizację poprowadzili zespół z Łodzi Mocni w Duchu oraz wspólnota „Młodość – lubię to”. – Najważniejsze dla czego tu jesteśmy, to miłość do Jezusa. On zna nasze serca – mówiła Izabela Woropaj.

Do Wilanowa młodzież przywiozła czczone w swoich parafiach wizerunki Maryi nawiązujące do hasła tegorocznego Światowego Dnia Młodzieży „Nie bój się Maryjo, znalazłaś bowiem łaskę u Boga”. W uroczystej procesji wniesiono Matkę Bożą Opatrzności, za którą m.in. znalazł się wizerunek Matki Bożej Królowej Szkół Pobożnych, Matki Bożej Częstochowskiej czy Matki Bożej Harcerskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chrześcijanie pod presją

Magdalena i Karolina z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Nowej Wsi podkreślają, że spotkanie młodzieży to okazja do integracji, ale też wymiany wspólnych doświadczeń. – Jednoczymy się jako chrześcijanie oraz dzielimy się naszą wiarą – mówią dziewczyny, które na diecezjalny 33. Światowy Dzień Młodzieży przyjechały w ramach przygotowania do bierzmowania.

Reklama

W centrum wyzwań, które stoją przed współczesną młodzieżą jest chrześcijańska asertywność, czyli nieugięta postawa wobec presji różnych środowisk, by nie wstydzić się Chrystusa. – To nie jest ani łatwe, ani oczywiste. Dlatego we wspólnocie nie idziemy na łatwiznę. Staramy się pogłębiać naszą wiarę, by z niej czerpać siłę – mówi Miłosz Krupski z parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Piastowie.

Podczas spotkania w Świątyni Opatrzności Bożej kard. Kazimierz Nycz apelował do młodych właśnie o to, aby nie lękali się przyjmować Jezusa do swojego życia. Również ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej bp Romuald Kamiński przypomniał młodzieży, że Chrystus zawsze im towarzyszy. – Bóg nigdy nas nie zostawia samych. On jest z nami w każdej sytuacji i w każdym wydarzeniu, czekając na nasze zaproszenie i otwarcie przed Nim swojego serca – mówił bp Kamiński. Zwrócił on uwagę, że właśnie wspólnota uczy młodych brania odpowiedzialności za życie drugiej osoby.

Targi wspólnot

Młodzi przyznają, że chętnie angażują sie w różne inicjatywy i gotowi są do tego, aby duszpasterze zadbali o ich potencjał. – Organizujemy wiele wydarzeń, np. Warszawskie Jerycho dla Życia. Staramy się prężnie działać – mówi Antoni Starzyński z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

Marta Piekart ze wspólnoty „Młode Skrzydło”, która powstała po ŚDM w Krakowie, mówi, że Kościół młodych cały czas się rozwija. Coraz więcej młodzieży poszukuje swoich dróg i uczestniczy w takich spotkaniach jak Światowy Dzień Młodzieży. Dlatego podczas spotkania młodych odbyły się „Targi Wspólnot Młodzieżowych”. Młodzi mogli zapoznać się z ofertą szkół katolickich prowadzonych przez Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, zaprezentowały się też różne wspólnoty formacyjne m.in. Ruch Światło-Życie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i duszpasterstwa akademickie. – Chcemy młodym pokazać, jak wielu jest ich rówieśników, którzy swoje życie razem z Maryją budują na Ewangelii. To ważne szczególnie w czasie, gdy młodzież przygotowuje się do bierzmowania. Ten czas jest okazją, by zaangażować młodych w różne wspólnoty po to, aby po bierzmowaniu dołączyli do którejś z nich – tłumaczy ks. Tomasz Zaperty, duszpasterz młodzieży archidiecezji warszawskiej.

2018-04-04 10:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Karawana "Siedem Aniołów" przejdzie przez Mazury

[ TEMATY ]

ewangelizacja

archiwum organizatorów

Pod hasłem „Dlaczego ja” 19 sierpnia ruszy szósta edycja kolorowej karawany „Siedem Aniołów”, przez tydzień przemierzającej Mazury. Formacja, ewangelizacja, sztuka, ekologiczne akcenty – to wszystko czeka ok. 200 uczestników inicjatywy oraz tych, których spotkają na swojej drodze.

– Nasza inicjatywa jest wynikiem spotkania różnorodności i przyjaźni. Owocami naszych działań pragniemy podzielić się z osobami, które w mniejszym lub większym stopniu dotknęła samotność. Do tej pory odbyło się wiele spotkań roboczych, dwa festiwale i pięć wędrówek, podczas których przez siedem dni odwiedzamy miasteczka i wioski niosąc żywy, Chrystusowy Kościół – piszą organizatorzy.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: świeccy nie mogą głosić kazań podczas Mszy św.

2026-06-23 16:28

[ TEMATY ]

kazanie

homilia

Adobe. Stock.pl

Dykasteria ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przypomina, że homilia jest integralną częścią Liturgii Słowa, a głoszenie jej jest wypełnianiem posługi nauczania (łac. munus docendi), powierzonej kapłanom i diakonom na mocy święceń. Dlatego też nie można zastąpić jej kazaniem, głoszonym przez osobę świecką. Niemniej jednak prawo kanoniczne przewiduje liczne możliwości poza Mszą św., w których świeccy mogą głosić Słowo Boże i je komentować.

Swoje stanowisko watykańska instytucja, zajmująca się m.in. troską o właściwe sprawowanie sakramentów i liturgii, oraz objaśnianie dotyczących ich przepisów, przypomina w związku z prośbą, dotyczącą Kościoła katolickiego w Niemczech.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów w diecezji bielsko-żywieckiej

2026-06-24 15:49

[ TEMATY ]

dekrety

zmiany kapłanów

Monika Jaworska

Jak co roku część księży z diecezji bielsko-żywieckiej rozpocznie posługę w nowych wspólnotach parafialnych i podejmie nowe zadania. Poniżej publikujemy wykaz tegorocznych nominacji i zmian ogłoszonych przez kurię diecezjalną.Księża przechodzący na emeryturę
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję