Reklama

Niedziela Rzeszowska

Boże Ciało w Rzeszowie

Niedziela rzeszowska 23/2018, str. I

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Ks. Tomasz Nowak

Koncert "Jednego serca, jednego ducha"

Koncert Jednego serca, jednego ducha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 31 maja 2018 r., dziesiątki tysięcy osób uczestniczyło w Rzeszowie w procesji eucharystycznej ulicami Śródmieścia, a później w koncercie „Jednego Serca, Jednego Ducha”.

Miłość w Eucharystii

Reklama

Procesję poprzedziła Msza św. w kościele farnym. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W koncelebrze uczestniczył m.in. bp Kazimierz Górny oraz sześciu neoprezbiterów, którzy przyjęli święcenia kapłańskie 19 maja br. W homilii bp Jan Wątroba mówił o działaniu Ducha Świętego w różnych obszarach życia, przypominając, że szczególnym miejscem Jego aktywności jest Eucharystia. Biskup Rzeszowski mówił m.in. o związku Eucharystii z miłością. „Tajemnica wiary skłania nas do refleksji nad potęgą Bożej miłości. Oto Bóg, stwórca świata, w Jezusie Chrystusie, mocą Ducha Świętego przychodzi do człowieka w kawałku chleba i staje się pokarmem miłości. Człowiek przynosi owoce ziemi i winnego krzewu, razem z nimi swoje troski i radości, sukcesy i porażki, tęsknoty i cierpienia, to wszystko, co stanowi jego codzienny trud, i oddaje to Bogu prosząc, aby mocą Ducha Świętego stało się miłą Bogu ofiarą. Chleb i wino, które spożywamy, stają się częścią naszego ciała na poziomie biologicznym, ale przemienione mocą Ducha Świętego w Ciało i Krew Pańską, stają się częścią naszego życia i wyzwalają nas z grzechu i śmierci. W tym objawia się miłość Boga, że daje nam siebie na pokarm” – mówił bp Wątroba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wolność w Chrystusie

Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy. Pierwszy ołtarz przygotowała parafia Świętego Krzyża, Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz rzemieślnicy. Wystrój ołtarza nawiązywał do jubileuszu odzyskania niepodległości: na tle dużej flagi narodowej widniały napisy: „1918 – wolność odzyskana” oraz „2018 – wolność w Chrystusie Zmartwychwstałym”. Rzemieślnicy ozdobili ołtarz bochenkami chlebów. Po modlitwie młodzież ze Szkolnych Kół Caritas zabrała część chlebów i dalej poniosła w procesji. Ołtarz obok skweru ks. Walentego Bala przygotowali żołnierze i policjanci. Pod dużym napisem: „Z Ciebie moc płynie i męstwo” umieszczono cztery fotografie przedstawiające żołnierzy z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Trzeci ołtarz przed rondem Pakosława przygotowała Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna oraz Służba Więzienna. Tłem ołtarza były dwa, zwrócone tyłem do siebie, samochody: strażacki i służby więziennej. Na samochodzie służby więziennej widniał napis: „Ku wolności wyswobodził nas Chrystus”. Ostatni ołtarz przygotowali wierni i duszpasterze z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy sanktuarium Matki Bożej Rzeszowskiej. W jego centrum była figura Pani Rzeszowa.

Jedność w Duchu

Reklama

Na zakończenie procesji eucharystycznej Jan Budziaszek zaprosił zebranych na koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha”. Odywają sie one od 2003 r. Z roku na rok przybywa jego uczestników i w tym roku padł zapewne kolejny rekord. O godz. 19 park Sybiraków wypełnił się w większości młodymi ludźmi, którzy przyjechali nieraz z bardzo odległych województw. W koncercie uczestniczył bp Jan Wątroba, bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski, bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, i bp Stanisław Jamrozek, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej. Wśród gości koncertu był o. Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca i ks. Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy. Ks. Kras przekazał organizatorom koncertu list od prezydenta Andrzeja Dudy i biało-czerwoną flagę, która została umieszczona na maszcie przygotowanym na scenie.

Koncert otworzyli pomysłodawcy i organizatorzy koncertu: ks. Andrzej Cypryś – dyrektor Instytutu Teologiczno-Pastoralnego w Rzeszowie i ks. Mariusz Mik – proboszcz parafii św. Stanisława Męczennika w Boguchwale. Koncert tradycyjnie prowadził Jan Budziaszek, jeden z pomysłodawców rzeszowskiego uwielbienia. W tym roku, oprócz często goszczących w Rzeszowie artystów (m.in. Marcina Pospieszalskiego, Lidii Pospieszalskiej, Tamary Przybysz, Joachima Mencla i Leopolda Twardowskiego) wystąpili: Beata Bednarz, Dariusz „Maleo” Malejonek, Andrzej Lampert, Krzysztof Antkowiak, Mirna Kebbeh, Micho Kurihara, ks. Mykola Bystrytskyi oraz zespoły: New Life’M, Kana i Full Power Spirit. Wykonawcom towarzyszyli orkiestra i chór „Jednego Serca, Jednego Ducha” ze wsparciem muzyków z Filharmonii Podkarpackiej i uczniów rzeszowskich szkół muzycznych. Kierownikiem muzycznym koncertu był Marcin Pospieszalski.

Tegoroczny koncert zawierał szereg akcentów związanych z Ojczyzną.

2018-06-06 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskupi zapraszają

Niedziela legnicka 23/2022, str. III

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Zgorzelec

Goerlitz

Ks. Piotr Nowosielski/Niedziela

Jedna z polsko-niemieckich procesji Bożego Ciała w Zgorzelcu i Görlitz

Jedna z polsko-niemieckich procesji Bożego Ciała w Zgorzelcu i Görlitz

Biskup legnicki Andrzej Siemieniewski oraz biskup Görlitz Wolfgang Ipolt wystosowali do wiernych swoich diecezji zaproszenie.

Zachęcają w nim do wzięcia udziału w międzynarodowej, polsko-niemieckiej procesji Bożego Ciała. Odbędzie się ona 16 czerwca, w przygranicznych miastach Zgorzelec i Görlitz. Rozpocznie się o godz. 16 Eucharystią w kościele św. Bonifacego w Zgorzelcu, po której wyruszy procesja eucharystyczna ulicami miasta na stronę niemiecką. Procesja przechodzi tradycyjnie przez nadgraniczny most, który nosi imię św. Jana Pawła II. Na nim biskupi z obu diecezji udzielają błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Procesja zakończy się w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, po stronie niemieckiej, w Görlitz.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Grech do kardynałów: Synodalność potrzebuje pasterzy

2026-06-28 08:09

[ TEMATY ]

synodalność

kard. Mario Grech

Vatican Media

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Papież Leon XIV i kard. Mario Grech

Proces synodalny potrzebuje teraz „projektu wdrożeniowego”: żywego i uczestniczącego doświadczenia więzi Kościoła z Duchem Świętym — mówił kard. Mario Grech podczas popołudniowej sesji drugiego dnia nadzwyczajnego konsystorza, poświęconej synodalności. Sekretarz generalny Synodu podkreślił, że obecna faza nie jest ani nową konsultacją światową, ani technicznym wykonaniem decyzji, lecz czasem recepcji, rozeznania i dojrzewania, aby synodalność stała się „zasobem misyjnym” Kościoła.

Kard. Grech przypomniał, że Synod o synodalności objął swoim zasięgiem miliony wiernych w różnych częściach świata: biskupów, kapłanów, diakonów, osoby konsekrowane, świeckich, młodych, rodziny oraz osoby żyjące w sytuacjach cierpienia i marginalizacji. Dla wielu — zaznaczył — było to pierwsze doświadczenie eklezjalnego słuchania i rozeznawania.
CZYTAJ DALEJ

Padł nowy rekord ciepła w historii pomiarów - 40,5 st. C. Gdzie było najgoręcej?

2026-06-28 19:17

[ TEMATY ]

nowy rekord ciepła

historia pomiarów

najgoręcej

Adobe Stock

Upały dają się we znaki w całej Polsce

Upały dają się we znaki w całej Polsce

W niedzielę w Słubicach odnotowano 40,5 st. C; to nowy rekord ciepła w historii pomiarów - przekazała rzeczniczka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, drugą najwyższą odnotowaną tego dnia temperaturę - 40,3 st. C - zarejestrowano w Toruniu. IMGW czeka jeszcze na potwierdzenie tych danych.

Podziel się cytatem - powiedziała rzecznik prasowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Agnieszka Prasek. Jak dodała, w związku z tym Instytut czeka na potwierdzenie tych danych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję