Jednemu Panu śpiewamy”– to hasło Dni Muzyki Sakralnej, które 20 i 21 lipca br. odbyły się w Tomaszowie Lubelskim. Podczas dwóch dni zostały zorganizowane dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce w cerkwi św. Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie. W tym roku wystąpił Męski Kwartet Muzyki Cerkiewnej IKOS z Wrocławia i Torunia.
– Jest to dla nas wielka radość. To kolejna inicjatywa. Co roku, od 13 lat, w ostatnią sobotę lipca Tomaszów rozbrzmiewa muzyką sakralną, nie tylko cerkiewną, ale i Kościoła katolickiego, muzyką gregoriańską. Cieszymy się, że Tomaszów staje się duchową oazą na naszym Roztoczu – powiedział proboszcz parafii prawosławnej w Tomaszowie Lubelskim ks. Dariusz Wasiluk.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Drugi Dzień Dni Muzyki Sakralnej upłynął pod znakiem koncertu chóru Noster z parafii św. Bartłomieja z Goraja, który wyśpiewał pieśni na chwałę Pana w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Tomaszowie Lubelskim.
Reklama
– Drugi koncert miał miejsce w naszym w sanktuarium. Śpiew tegoroczny był piękny. Jest to może elitarna rzeczywistość i tłumy podczas koncertów się nie gromadzą, jednak w tym roku frekwencja była niezła. Trzeba podziwiać, że nawet w parafiach mniejszych czy wiejskich, są zespoły na dobrym poziomie. Ludzie mają mobilizację do zrobienia czegoś wspólnie. Gdy przyjeżdżają na koncert, jest to pewna mobilizacja do dalszych ćwiczeń. To jest bardzo dobra inicjatywa. Trzeba to kontynuować i broń Boże, żeby tego nie przerywać – powiedział kustosz tomaszowskiego sanktuarium, ks. prał. Czesław Grzyb.
Koncerty w Tomaszowie Lubelskim miały za zadanie ukazać wspólne elementy między dwoma wyznaniami. Ten aspekt doceniony został przez słuchaczy i przez organizatorów.
– Inicjatywą naszych poprzedników było przedstawienie tego, co jest szczególne dla jednego i drugiego wyznania; przedstawienie wszystkiego, co nas łączy. Podtrzymujemy tę inicjatywę i cieszymy się, że publiczność tomaszowska tak licznie zebrana pokazuje, że jest to potrzebne i przede wszystkim ważne dla wzbogacenia swojej duchowości – stwierdził ks. Dariusz Wasiluk.
– Jakby nie patrzeć, jest to ekumenizm – dodał ks. prał. Czesław Grzyb.
Głównym organizatorem wydarzenia był Tomaszowski Dom Kultury.